Dneska je středa, 17.08.2022, svátek má Petra, venku je 21°C, 72 online
TV 08:43:08

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2004
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[5]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
15628x
Přidáno:
17.01.2005
Autor:
Chen
 

Kat - The Punisher

obal
Nemstí se, trestá…

Comicsová stáj Marvel si musí mnout ruce, filmaři se mohou přetrhnout, aby mohli natočit titul podle jejich kreslených sešitů. Není divu, poté, co vyšli skvělí X-Meni nebo Spiderman se publikum každého nového dílka s comicsovým námětem nemůže dočkat. Proto jsme také mohli v kině zhlédnout Hulka, Blada nebo Daredevila a těšit se můžeme i na Elektru (těšte se na temnou akci).

I Punisher je dítkem umělců z Marvelu. A to hned jedním z nejtemnějších. Kromě toho má ještě jednu zvláštnost. Hlavní hrdina Frank Castle (Thomas Jane) nemá žádné nadlidské schopnosti. Je to bývalý agent FBI, kterému zabili celou rodinu a on touží po jediném, aby ti, kteří za tím vším stojím, poznali, co je to zasloužený trest.

Děj Kata nás tedy zavede do doby, kdy se Punisher teprve rodil. Není tedy nutné, znát comicsovou předlohu (ono by to ani dost dobře nešlo, u nás není zrovna dostupná). Můžeme sledovat postupný přerod milujícího otce rodiny v nekompromisního zabijáka, který se utápí v alkoholu a krvi zločinů. Atmosféra Kata je skutečně hodně temná a doslova z ní čiší utrpení a bolest. Zatímco v první části filmu jsme byli zavedeni do rozjásaného světa plného smíchu a radosti, za několik dalších minut už můžeme jen se zatajeným dechem sledovat jak se sluncem rozjasněná pláž v Portoriku mění v hřbitov členů Frankovi rodiny.

Za vším stojí mafián Howard Saint (John Travolta). Jeho syn byl totiž během jedné Frankovi akce zabit a to nehodlá Saintova rodina nechat bez odplaty. Jejich muži bez skrupulí pozabíjí všechny Castlovi příbuzné a hodně urputně se snaží ukončit životní dráhu i hlavního hrdiny. Ale on přežije. A touží jen po jediném, vidět trpět ty, kteří mu zničili život.

obal

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o klasické schéma – smrt blízkých – pomsta. Z části je to tak, ale současně, podle slov ústřední postavy, nejde o pomstu, ale o trest. Klasický není ani styl, kterým byl Kat natočen. Dalo by se očekávat, že budeme od samého počátku bombardováni jednou akční scénou za druhou, ale překvapivě tomu tak není. Většina času totiž sledujeme už zmíněnou přeměnu hlavního hrdiny v temného mstitele. Ne, že bychom se nedočkali akčních sekvencí, ale není nich přílišné množství a jejich choreografie se odklání od klasického hollywoodského stylu. Žádné superrychlé střihy a zpomalené kulky, ale brutální střety plné krve (a díky atmosféře celého filmu jde o krok správným směrem).

Protože The Punisher není až tak klasickou akcí, ale spíše temným thrillerem, je jasné, že velkou odpovědnost na sobě nesou představitelé hlavního hrdiny a jeho protikladu. Thomas Jane byl vynikající volbou. I s minimem výrazových prostředků si dokáže se svou rolí skvělým způsobem poradit. Z jeho tváře je téměř čitelná bolest, kterou prožívá při každé vzpomínce na svou ženu a syna. V následující vteřině se jeho pohled změní a jeho chladné oči prozrazují, jak lační po krvi. I Johnu Travoltovi jeho postava sedí. Jde o záporáka jedna radost. Je dostatečně oplzlý, ale současně také bezcitný. V jedné z vedlejších rolí uvidíme i Rebbecu Romijn-Stamos, kterou určitě znáte jako Mystique z X-Menů. Tentokráte jí spatříte bez modrého make-upu (a pohled je to pěkný) jako bývalou alkoholičku, která se snaží vypořádat se svým, ne zrovna veselým životem.

Čekal jsem akční snímek plný gigantických výbuchů, divokých honiček a přestřelek, ale dostalo se mi temného thrilleru s atmosférou plnou strachu a brutality. A nemohu říct, že bych zklamán. Naopak, jde Kat je příjemným překvapením, především díky hereckým výkonům a zručné filmařině.

Režie a podíl na scénáři: Jonathan HensleighRežie: Jonathan Hensleigh
Hrají: Thomas Jane, Samantha Mathis, Bonnie Johnson, Marcus Johns, Will Patton, John Travolta, Roy Schneider, Rebecca Romijn-Stamos, Laura Harring, James Carpinello

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest úvodní píseň
kamilie RE: (ka)Kat
kamilie pěkná blbost..1/10
Judge_Dredd ...4/10
guest reaktion10/10
Freeman RE: (ka)Kat
Freeman "big" Rus10/10
guest - Faire Punťa8/10
Dandyy people=shit
jay (ka)Kat
MdS Punisher
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (11)