Dneska je středa, 22.05.2024, svátek má Emil, venku je 16°C, 145 online
TV 00:53:38

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7848x
Přidáno:
20.01.2012
Autor:
Chen
 

Mučedníci - Martyrs

obal

Schválně, jak často slýcháte o filmu, že u něj lidé v kinech omdlévali, nevydrželi se dodívat až do konce a podobné fráze? Často, že. Je to velmi dobrý marketingový tah, který diváky rozhodně přiláká.

Pověst velice brutálního filmu mají i Mučedníci a upřímně řečeno jsem tomu i věřil, protože názory na něj často mluví o opravdu krvavé podívané, kde je ovšem násilí jen doplňkem pro příběh, který vás položí na lopatky.

Nebudu to protahovat, řadím se do skupiny, kterou Mučedníci neoslovili. A není to proto, že rozhodně nejsou tak krvaví, jak jsem zaslechl (osobně jsem spíše fanoušek atmosféry budování s pomocí tajemna, než nekončících jatek), ale spíše proto, že titul na mě neměl takový vliv, jak tvůrci doufali.

Jejich záměrem bylo dostat diváka do deprese, vyvolat pocit bezvýchodnosti a ve finále šokovat a donutit k zamyšlení, ale zrovna v mém případě to vyšlo naprosto na prázdno. A to jsem vcelku emotivní člověk, který nemá problém vžít se do postavy.

Pro mě jsou Mučedníci jen filmem na hranici zvrácenosti, který sice v první polovině funguje jako slušný atmosférický thriller, ale závěrečná část se stává jen přehlídkou utrpení jedné mladé dívky, která plyne ve velmi líném tempu, a nedivil bych se, kdyby se někdo začal i nudit.

Řemeslně je film zvládnutý dobře, masky jsou vynikající, efekty jsou poctivě „nepočítačové“, ale to je asi tak vše, co mohu na Mučednících pochválit. A dokonce mohu říct, že finále, které se snaží o jakési filozofování, mě vysloveně zklamalo.

Děj není složitý. Mladá dívka Lucie byla z neznámého důvodu držena v zajetí, nesmírně krutým způsobem mučena, ale podařilo se ji uprchnout. Dostala se do psychiatrické léčebny, kde se sblížila s jinou chovankou Annou a staly se z nich nerozlučné kamarádky. Po patnácti letech Lucie hledá ty, co za jejím mučením stáli, a hodlá se pomstít.

To je začátek, její odveta za utrpení je odehraje v prvních minutách, pak se příběh odebírá jiným směrem. Ten je krutý, bolestivý a určitě některé z vás zaskočí svou surovostí, ale v mém případě opravdu nefungoval, jak měl.

Pravděpodobně režisér toužil po tom, aby byl divák deprimován a zasažen tím, co se dívkám stane, ale já jsem to vnímal jako demonstraci zvrácené a nesmyslné krutosti, která se míjí účinkem. A zmíněné filozofické rozuzlení na konci, události, které mu předcházely, neospravedlní.

Rozhodně mě zaskočilo i líné tempo, kterým se poslední půlhodinka ubírá. Přestože se v něm děje to nejbrutálnější z celého filmu, tak je to servírováno v rozvláčné podobě, kdy se v podstatě dvě činnosti mučitelů opakují v cyklech a vy tak několik dlouhých minut sledujete, jak je nejmenovaná osoba mučena, krmena, mučena, krmena, mučena, krmena (plus „zpestření“ v podobě močení).

Kdyby film zůstal mysteriózní podívanou, jak se zdálo z počátku, byl by mnohem snesitelnější, ale ve chvíli, kdy se začne věnovat zdlouhavému týrání jedné z postav, člověk jen doufá, že v následující chvíli konečně začne dít něco pořádného.

Jenže nezačne. Čekání je marné. Možná někoho potěší nečekaný konec, ale to, že je nečekaný, neznamená, že musí být dobrý. Z mého pohledu opravdu není a nepovyšuje Mučedníky na něco více.

Rozhodně mě neudiví, pokud někdo Mučedníky bude považovat za něco úchvatného, netradičního, skvělého, ale z mého pohledu, přestože jsem si vědom, o co projektu kráčelo, vyznívá naprázdno. Ale tak to bývá u podobných filmů, buďto je budete považovat za geniální dílo nebo za slátaninu. Já v tomto případě patřím do druhé skupiny, ale v té první jistě bude také dost členů.

Co člověk, to názor. Můj zní, že jde jen o řemeslně dobře zpracovaný, dobře zahraný thriller, který se snaží tvářit, že je něčím víc, než skutečně je, ale nevychází mu to.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Pascal Laugier
Hrají: Morjana Alaoui, Myléne Jampanoï, Catherine Bégin, Robert Toupin, Patricia Tulasne, Juliette Gosselin, Xavier Dolan, Isabelle Chasse, Emilie Miskdjian, Mike Chute

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny