Dneska je středa, 22.05.2024, svátek má Emil, venku je 16°C, 156 online
TV 00:35:23

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[6]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
15515x
Přidáno:
11.02.2009
Autor:
Chen
 

Jezero smrti – Eden Lake

obal

Jezero smrti provázela pověst zneklidňujícího brutálního filmu, u kterého Vás zamrazí. Ale pozor, než se rozběhnete do videopůjčovny, protože jste ten typ, který se popadá za břicho při sledování na mobil natočených krvavých nehod a těší se, až mu na email někdo pošle fotky z popravy, tak vás zklamu. Vaše úchylné srdce může zůstat v klidu, Jezero smrti není ani z poloviny tak krvavé jako například praštěný Hostel nebo jiní žánroví kolegové.

Spíše je opravdu znepokojivý. Především díky tomu, že ať už ústřední dvojice milenců, tak partička záporáků jsou napsáni tak uvěřitelně, že se až tají dech.

Příběh není nějak složitou záležitostí. Milá dvojice Jenny (Kelly Reilly) a Steve (Michael Fassbender) se vydávají na cestu k jezeru. Steve tam chce svou dívku požádat o ruku a tak vybere romantické místo, které bude dokonalou kulisou pro moment, kdy si klekne na kolena a otevře krabičku s prstenem.

Jenže jejich líné povalování se na pláži naruší banda puberťáků, kteří nadávají jako ožralí dláždiči, mají hudbu tak nahlas, že normálnímu člověku teče krve z uší, a když se náhodou někdo ohradí, tak ho seřvou a pošlou do míst, kam slunce nesvítí.

Steve to s nimi zkusí po dobrém, ale nevyjde to. Nechá to tedy být a snaží se je ignorovat. Ale jde to těžko, když zmizí plážová taška s mobilem, peněženou a klíči od auta. Samozřejmě, že se vydají auto hledat a jen tak tak před ním uhnou, když se řítí po cestě. A neřídí ho nikdo jiný, než drzá omladina.

Po chvíli na ně Steve a Jenny narazí v lese. Ještě jednou je slušně požádají o to, aby jim vrátili ukradené věci, ale marně. Dojde k potyčce, během níž je zabit pes jednoho z děcek. A to šéfa party pěkně rozčílí.

Zajmou Stevea, ale Jenny se podaří utéct. Následně musí přihlížet tomu, jak je její milenec nemilosrdně mučen.

Trošku mi unikal smysl jejího chování, když má šanci neběží pro pomoc, bez hlesu přihlíží tomu, jak je do Stevea bodán nůž, ale otázku, proč dělá takové, s prominutím, ptákoviny zná odpověď jen režisér a scénárista v jedné osobě James Watkins.

Občas nezbude jen nevěřícně kroutit hlavu nad tím, jak nelogicky řeší Jenny nastalou situaci. Ovšem jestli se dá něco pochválit, tak to, s jakou mrazivou realističností jsou postavy napsány. Skupina mladých dokonale odráží party, které potkáváte každý den v metru nebo v parku, ty, kolem nichž projdete a slyšíte deset pravděpodobně italských slov a vy si v duchu představujete, jak jim mlátíte hlavou o lavičku a s úsměvem ignorujete jejich prosby o milost.

Diametrálně odlišně, ale stejně kvalitně jsou napsány charaktery Stevea a Jenny. Prvních pár desítek minut jste s nimi seznamováni, jsou vám představeni jako sympatický pár, abyste následně naplno prožívali jejich utrpení a bolest.

Zatímco v první části Jezera smrtí sledujete boj o holý život, ve druhé se situace obrací a Jenny touží po jediném po pomstě. To ale neznamená, že se z ní stane neporazitelná mstitelka, kterou nemůže nic ohrozit. Sice proti ní stojí stěží patnáctiletí spratkové, ale pořád je jich početní převaha a bez problémů se ohání noži, které nosí po kapsách.

Především pak šéf skupiny Brett (Jack O´Connell) rychle ztrácí kontrolu nad tím, co se děje. Když hrozí, že by se mohlo provalit, co udělali, bez problémů upálí toho, kdo jim pomáhá, popřípadě ho umlátí k smrti.

Jenny sice není tak chladnokrevná, ale po tom, co prožila, ji spaluje nenávist, a když má šanci, nehledí na věk toho, kdo proti ní stojí a bez hlesu mu vrazí kus skla do krční tepny nebo ho srazí v plné rychlosti autem.

Některé scény jsou sice poměrně krvavé, ale spíše než z litrů životodárné tekutiny přeběhne mráz po zádech, když si uvědomíte, co se vlastně děje. Sledovat zuboženou učitelku z mateřské školky, která v náruči třímá umírajícího nedospělého kluka, kterému z krku prýští krev a on v poslední křeči klepe nohama. Není to příjemná podívaná.

Ovšem, aniž bych chtěl prozradit více, nejvíce vás zasáhne finále. Řekněme, že je neočekávatelné, děsivé a bezvýchodné.

Hlavní síla Jezera smrti je v jeho realistickém podání. Díky tomu, že jsou jednotliví lidé ztvárněni tak, že působí skutečně, není těžké si představit, že by se něco takového skutečně mohlo stát. Film vás vysloveně nutí nenávidět partu puberťáků a přát jim velmi nemilé věci, ale nakonec vás odzbrojí a vyděsí tím, že vše skončí úplně jinak, než doufáte. To je na Jezeru smrti nejděsivější, znepokojí vás to a znervózní.

Škoda je, že Jenny se někdy chová tak, že byste ji nejraději propleskli, protože kdyby některé momenty řešila jinak, kdoví jak by vše dopadlo.

Pokud tedy toužíte po brutálním masakru, kde se prohání prsaté blondýnky (tedy, ne že by Jenny neměla pěkný dekolt), které se zmůžou jen na vřískání, pak zkuste něco jiného. Jestli chcete vidět mrazivý thriller, který vás znepokojí svou myšlenkou, pak volte Jezero smrti.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: James Watkins
Hrají: Kelly Reilly, Michael Fassbender, Tara Ellis, Jack O´Connell, Finn Atkins, Jumayn Hunter, Thomas Turgoose, James Burrows, Alex Palmer

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Mona
guest Pěkný
guest Hnus
guest humus
guest ...8/10
guest njn9/10
guest Záhy k neuvěřitelnému konci10/10
guest Drsné8/10
guest :-(tip
guest Traumatizující zážitek1/10
guest Zrudnost a bestialnost
guest drsný
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (12)