Dneska je úterý, 23.04.2024, svátek má Vojtěch, venku je 0°C, 27 online
TV 00:41:18

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
5034x
Přidáno:
18.10.2011
Autor:
Chen
 

Hra na vraha - Kill Theory

obal

Partička mladých sexuchtivých alkoholem posedlých lidí zamíří na chatu, aby si naplno užívala radovánek…

Schválně, filmy jakého žánru začínají podobnou scénou? Buďto teenagerovské komedie nebo teenagerovské vyvražďovačky. A pokud se film jmenuje Hra na vraha, asi není úplně nejtěžší uhodnout, do které kategorie daný titul spadá.

Ale pozor, Hra na vraha není klasickým „hororem“, kde se prohání pár prsatic, které honí tajemný vrah s nožem. Film má mnohem zajímavější námět, který je dostatečně lákavý a vcelku slušně zpracovaný, takže na konci nebudete mít dojem, že jste sledovali stopadesátou variaci na stejné téma.

Dobrá, figuruje tu partička mladých (a většinou pohledných) lidí a figuruje tu i tajemný vrah, který je ovšem mnohem protřelejší, než většina jeho kolegů a většinu špinavé práce nechává na svých obětech.

Ty se ubytují v letním sídle otce jednoho z účastníků pařby, užívají si sexu, dobrého jídla a řízného pítí, ale jen do doby, než dojde k vraždě první z nich a současně objeví vidoevzkaz, kde jim neznámý muž sdělí, že mají čas do šesti hodin do rána. A do té doby musí být naživu pouze jeden z nich. Jestliže tomu tak nebude, zemřou všichni.

Hra na vraha více méně kombinuje tituly jako je Tajemství loňského léta, Saw a další. Na jedné straně je to krvavá jízda na té druhé se snaží o určitou psychologickou hloubku, kdy nechává účastníky zvrácené hry, aby o osudu svém i ostatních rozhodovali sami. Pravda, nejde o žádnou dokonale nastíněnou studii zákoutí lidské duše, postavy se často chovají docela „klišovitě“, ale párkrát také překvapí a jejich jednání je většinou pochopitelné. Několikrát se může zdát také naprosto mimo mísu, ale přiznejme si, nemůžeme tušit, jak by se ostatní chovali ve vyhrocených situacích, takže není vždy na místě kritizovat počínání jednotlivých (anti)hrdinů jen proto, že předpokládám, že bychom se chovali jinak.

Je také pravdou, že v určitých momentech provedou zúčastnění nelogickou věc, ovšem možná to bude překvapení, ale když vám jde po krku vrah, ne všichni jsou schopni klidného racionálního smyšlení.

Hra na vraha se vlastně drží v docela uvěřitelné a pochopitelné rovině, alespoň ve srovnání s mnoha žánrovými kolegy, kde některé postavy smýšlejí velmi zvláštně.

Herecký ansábl není vysloveně známý, až na jednou výjimku a tou je Teddy Dunn, který měl výraznou roli v seriálu Veronica Mars a objevil se například v Jumperovi, ale jinak se tu pohybují spíše začínající herci, kteří ještě nemají v profesním životopise desítky filmů.

Nedostatek zkušeností je asi příčinou občasného tápání, ale to, co předvádějí, není naštěstí úsměvné a častokrát i mile překvapí. Talent se tu dá bez problémů vycítit.

Hra na vraha není převratný film, jeho jádro je tvořena teenagerovskou vyvražďovačkou, ale budiž autorům přičteno k dobru, že se snažili dát masakrování určitý smysl a docela se jim to daří. Napětí je tu přítomno, zajímavé rozuzlení nás také čeká, atmosféra je slušná. Škoda jen, že skromný rozpočet se projevil na jednom (ale opravdu jen na jednom) z úmrtí a to vypadá poněkud „gumově“.

Přiznám se, že Hra na vraha mě mile překvapila. Předpokládal jsem, že uvidím standardní masakrování pár pohledných mladíků a slečen, čehož jsem se také dočkal, ale s přídavkem vyvíjejících se charakterů a překvapivého (v tom dobrém slova smyslu) konce.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Chris Moore
Hrají: Agnes Bruckner, Teddy Dunn, Patrick John Flueger, Taryn Manning, Ryanne Duzich, Daniel Franzese, Steffi Wickens, Theo Rossi, Don McManus

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny