Dneska je pondělí, 27.05.2024, svátek má Valdemar, venku je 19°C, 52 online
TV 09:30:50

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9748x
Přidáno:
16.08.2010
Autor:
Chen
 

Ctihodný občan – Law Abiding Citizen

obal

Spravedlnost je slepá, někdy k těm, kteří se na ni spoléhají. A tak ji někdo čas od času vezme do svých rukou. Jenže se to může zvrtnout v krvavá jatka a nekontrolovatelné (ale dobře naplánované) šílenství.

Ctihodný občan pracuje s mnohokráte ztvárněnou zápletkou – Clyde (Gerard Butler) a jeho žena (Brooke Stacy Mills) s dcerou (Ksenia Hulayev) jsou doma přepadeni dvojicí zlodějů. Clyde je pobodán, dvě ženy jeho života bez milosti zabity.

Případu se ujímá žalobce Nick (Jamie Foxx), který ovšem přistoupí na dohodu, kdy hlavní aktér zločinu unikne jen s tříletým trestem. Clyde s tím ale logicky není spokojen a hodlá situaci řešit po svém.

Zní to jako standardní námět na akční řežbu, kdy spravedlností zklamaný člověk udělá to, co měl mít na starosti zákon. Jenže Ctihodný občan je koncipovaný trošku jinak. Oba kriminálníci zemřou ve filmu překvapivě brzy, hrají jen postranní roli v chystaném dění. Clyde totiž netouží jen po pomstě, jeho hlavním cílem je srazit na kolena systém, který umožnil, že vrah je odsouzen ke směšnému trestu.

Přesto se v podstatě dobrovolně dostává do vězení, realizuje ze své cely promyšlený plán, během něhož umírá spousta lidí, i když někteří se dají považovat za nevinné. Clyde je ochoten obětovat kohokoliv, hlavní je, aby dosáhl svého.

Protihráčem je mu Nick, který se snaží najít cestu, jak se dostat Clydeovi na kobylku. Ale není to jednoduché. Jde o inženýra, ze kterého se stal vynikající taktik a specialista na „zabití na dálku“. Zná slušnou řádku způsobů jak někoho odpravit, aniž by byl poblíž a proti tomu se těžko bojuje.

Ctihodný občan je tak trošku „líznutý“ sérií Saw, ale bere si z ní to lepší – zajímavé způsoby usmrcení některých postav za účelem demonstrování určitého názoru/myšlenky. Úmrtí Clydeových obětí jsou obvykle brutální a často překvapivá. V prvních dvou třetinách filmu není úplně jasné, kdo je na seznamu nebo jak zemře.

To pomáhá k budování napětí, které je na slušné úrovni. Je to díky tomu, že není vůbec lehké si tipnout, kdy se někomu něco stane a jelikož Clyde neváhá s likvidováním i lidí, které nelze považovat za přímo vinné, divák si není ničím jistý.

Ke konci už se ovšem film zvrhává v akční podívanou, která je ale průměrná a postrádá propracovanější spád a energii. Je to škoda, jako thriller funguje Ctihodný občan výborně, dokáže si s člověkem u televize docela dobře pohrávat a nechává ho na pochybách. Ale zběsilý konec a pár akčních chvilek před ním nezapadá do celkového konceptu filmu.

Finále jednoduše chybí gradace a uspokojující vyvrcholení. Přesto je ale Ctihodný občan zajímavý titul. Napomáhá tomu slušné obsazení, kdy samozřejmě většina tíhy leží na bedrech Gerarda Butlera a Jamieho Foxxe.

Tentokráte na sebe strhává více pozornosti první zmíněný, který si svou roli šíleného génia pořádně užil a vdechl mu to, co potřebuje. Jamie Foxx se snaží, ale na Gerarda tentokráte nestačí. Není 100%-ně přesvědčivý. I když rozhodně ne špatný, to v žádném případě.

Uspěchané zakončení, které není dostatečně důstojným rozřešením hry, kterou lze sledovat v první části filmu, dojem kazí, ale ne vysloveně fatálně. Jde o viditelné zaškobrtnutí, ale přesto Ctihodného občana doporučím zhlédnout, protože jde o zajímavý a často překvapivý film, který nabídne i něco k zamyšlení.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: F. Gary Gray
Hrají: Jamie Foxx, Gerard Butler, Colm Meaney, Bruce McGill, Leslie Bibb, Michael Irby, Regina Hall, Ksenia Hulayev, Brooke Stacy Mills, Viola Davis

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest veronika5/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)