Dneska je sobota, 22.06.2024, svátek má Pavla, venku je 18°C, 49 online
TV 23:16:47

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
18142x
Přidáno:
05.11.2012
Autor:
Chen
 

Muži v černém 3 - Men in Black III

obal

Docela mě zarazilo, když jsem si uvědomil, že od premiéry jedničky Mužů v černém uběhlo už 15 let. Ano, je čas na onu ohranou frázi - Letí to. Druhý díl se do kin dostal v roce 2002, ale na třetí jsme museli čekat dlouhých deset let, protože jeho vznik doprovázely různé obtíže a natáčení se protáhlo (plus se rozpočet vyšvihl na docela astronomických 215 milionů dolarů).

Nakonec se film ale do kin přece jen dostal a dokonce se stal nejvýdělečnějším dílem série, přestože filmové studio se zpočátku hodně bálo, protože jen optimisté doufali, že se projekt zaplatí. Ovšem tržby se dostaly na 624 milionů celosvětově a díky tomu bylo potvrzeno pokračování.

Snad nás nečeká tak velké odmlka, jako mezi dvojkou a trojkou, ale to není v současné chvíli až tak podstatné, spíše vás asi zajímá, jak na tom třetí díl vlastně je.

Překvapivě dobře, pokud vezmeme v potaz, že to zpočátku vypadalo se vznikem filmu všelijak. Trojka sice není kdovíjak převratnou sci-fi komedií, která by se stala milníkem žánru, ale na druhou stranu, oněch cca 100 minut u ní strávených, litovat nebudete.

Děj se zaměřuje na cestování v čase, což je vždy trošku rizikové. Jde o tenký led, protože hrozí spousta kiksů v logice. A ano, nějaké jsou i tady, ale pokud se v tom nehodláte dlouhosáhle šťourat, dá se nad nimi mávnout rukou.

Z vězení na Měsíci unikne čtyřicet let vězněný zločinec Boris Bestie (Jemaine Clement), kterého tam dostal K (Tommy Lee Jones) a ještě mu stačil ustřelit ruku. Boris se samozřejmě hodlá pomstít a tak cestuje zpět v čase, aby pomohl svému mladšímu „já“ zabít K, čímž by nejen zachránil část svého těla, ale také umožnil invazi svého rodu na naši matičku Zemi.

A podaří se mu to. K je vymazán z historie a jen J (Will Smith) si pamatuje, že vůbec existoval. Vydává se tak do minulosti, aby zachránil život svému parťákovi.

Zápletka je naprosto dostačující, aby dala dění nějaký smysl, ale je trošku zklamáním, že scénář více nevyužívá potenciálu, který mu nabízejí šedesátá léta minulého století. Dalo se z toho vytěžit mnohem více. Je tu pár narážek a vtipných momentů, ale jejich kadence je překvapivě nízká.

Naštěstí situaci opět zachraňuje špičkování mezi J a K, ale v tomto případě má K jiného představitele. Jeho mladší verzi si zahrál Josh Brolin, který si s Tommy Lee Jonesem rozhodně nezadá a opravdu jsou si dost podobní a člověk by skoro řekl, že jsou otec a syn nebo, že Tommy takhle mohl před pár desítkami let vypadat.

Josh není jediný nováček v obsazení. Je jich hned několik, ale většina z nich má jen menší role. Jedinou výraznější postavou je nová velitelka Mužů v černém O, kterou hraje Emma Thompson. Té také není dáno příliš prostoru, ale o něco více, než ostatním (pokud si k tomu přičteme scény s její mladší verzí v podání Alice Eve). Ta je rozhodně sympatickým přírůstkem, i když je pravda, že během jejího přednesu projevu v mimozemském dialektu, jsem nevěděl, jestli je to trapné nebo trapně zábavné.

Ale jinak se Muži v černém 3 docela úspěšně vyhýbají nefungujícím gagům. Některé jsou nechutné, některé jsou méně povedené, ale vtipy obvykle vyvolají alespoň drobný úsměv na rtech a díky uvolněnosti a tomu, že se film nebere vůbec vážně, čiší z filmu pohoda, která vás určitě nemine.

Ve filmu jsem ale i pasáže, které jsou relativně nudné. Je jich sice jen pár, ale asi by neuškodilo trošku Muže v černém 3 prostříhat a o pár minut je zkrátit. I když odsýpají docela rychle, takže se pár zaškobrtnutí v tempu dá přejít.

Muži v černém 3 tedy splnili, co měli. Pobavili. Nejsou dokonalí, pár aspektů by se dalo zpracovat lépe, ale trikově jsou na vysoké úrovni, herecky ještě na vyšší, slušně zabaví, takže to nakonec dopadlo lépe, než se dalo kvůli „porodním bolestem“, které ho provázely, očekávat.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Barry Sonnenfeld
Hrají: Will Smith, Tommy Lee Jones, Jemaine Clement, Josh Brolin, Lady Gaga, Emma Thompson, Alice Eve, Michael Stuhlbarg, Kevin Covais, Nicole Scherzinger, Mike Pyle, Justin Bieber, Tim Burton, Bill Hader, Barry Sonnenfeld, Will Arnett, Michael Chernus, David Ra

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny