Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 19°C, 151 online
TV 18:17:29

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2012
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
22415x
Přidáno:
04.03.2013
Autor:
Chen
 

Sinister

obal

Dnes už se nevidí příliš hororů, ve kterých se nesází hlavně na krvavá jatka. Někdo má ten dojem, že když nabídne hektolitry krve a usekané umělé končetiny, člověka to vyděsí. O to více potěší, když se objeví film, který sází na staré dobré podivné zvuky, děsivé odrazy v okně a zvláštní symboly na zdech.

Sinister je jedním z nich. A přestože trochu „červené“ v něm uvidíte, během většiny brutálních momentů se kamera cudně odklání nebo se obraz rozostří a rozhodně to nevadí. Sinister preferuje postupné budování atmosféry, která je téměř dusivá a přidává několik vyvedených lekaček, u kterých se vám málem zastaví srdce.

Jedno si řekněme rovnou, Sinister není vůbec originální. Jestliže máte s horory nějaké zkušenosti, nenarazíte tu na nic, co by vás překvapilo. Vše už jsme někde viděli, vše už bylo několikrát použito. Přesto ale nelze Sinister odsoudit, protože sice nepřináší nic nového, ale pracuje se standardními proprietami tak, aby fungovaly přesně, jak mají.

Především se režisérovi Scottu Derricksonovi (V moci ďábla) podařilo natočit film, který je opravdu napínavý a během většiny z docela dlouhé stopáže, budete jako na trní, protože se budete bát toho, co se v dalším momentě stane.

Často se nestane nic, ale paradoxně o to ani nejde, hlavní je, že atmosféra je opravdu hutná a mrazení v zádech je u sledování docela běžným jevem. Na druhou stranu, nemusí to fungovat na každého a někteří mohou být zklamaní. Film se totiž relativně dlouho rozjíždí, ale finále není tak povedené, aby ospravedlnilo ono čekání.

Hodně záleží na tom kdy a s kým film sledujete. V pravé poledne s pěti kamarády v „náladě“ nebude Sinister tak působivý, jako když si ho pustíte sami po setmění.

Technicky je film na velmi vysoké úrovni, především pak v případě hudby, která je vynikající a příjemně nepříjemná. Kamera naštěstí tentokráte nesází na rozklepanost a zběsilé kmitání sem a tam, takže si plně můžeme vychutnat, co se na obrazovce děje.

Hereckému obsazení vévodí Ethan Hawke, kterému role spisovatele, který se snaží vrátit na výsluní, sedla. Zápletka sama o sobě je běžná – rodina se přestěhuje na místo, kde byla spáchána několikanásobná vražda, začnou se dít divné věci, hlavní hrdina zjistí, že příčinou může být něco mystického a snaží se ochránit svou ženu a potomky.

Klasické schéma hororového filmu, které sice stále funguje, ale ani tak by nebylo od věci zkusit dění občas zpestřit něčím neokoukaným. V Sinisterovi na to ale nenarazíte, většina událostí se odehraje tak, jak očekáváte.

Osobně jsem se více bál u projektu Insidious, ale Sinister se řadí mezi nejlépe zvládnuté horory posledních let, o tom není sporu. Hodně tomu pomáhá hudba, výkon Ethana Hawka a fungující napětí (byť to neplatí pro každého). Přesto se nemůžu vyhnout pocitu, že to mohlo dopadnout ještě o něco lépe. Přidat pár lekaček, více rozpracovat finále a okořenit děj něčím inovativním, by určitě nebylo od věci.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Scott Derrickson
Hrají: Hrají: Ethan Hawke, Juliet Rylance, Vincent D'Onofrio, James Ransone, Michael Hall D'Addario, Fred Dalton Thompson, Clare Foley

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny