Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 19°C, 313 online
TV 17:50:22

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
13484x
Přidáno:
23.11.2009
Autor:
Chen
 

Stáhni mě do pekla - Drag Me to Hell

obal

Spousta z diváctva zná Sama Raimiho jako toho, který přivedl na plátna kin Spider-Mana, ale Raimi už měl dávno předtím bohatou základnu fanoušků díky hororovým (?) komediím série The Evil Dead. Ty si díky svému poněkud netradičnímu pojetí, které spojuje černý humor, záměrně přehnané momenty a velmi silnou nadsázku, vydobyly kultovní status.

A když si teď Raimi na chvíli odpočal od šprťáckého vystřelovače pavučin, vrhl se znovu na svůj oblíbený hororový žánr. I když znovu svérázným stylem, který mnozí milují, a mnohé prostě jen udivuje.

Pokud patříte mezi fanoušky The Evil Dead, asi jste jeho dílko kvitovali s povděkem, ale já osobně jsem vlastně neviděl ani jeden díl z této řady celý, takže na Stáhni mě do pekla jsem nahlížel jako člověk Raimiho hororovým dílem nezasažen.

A díky tomu mě čekalo dost překvapení. Je mi jasné, že Raimi ví co dělá a vše, co se ve filmu objevovalo má svůj účel. Osobně mi to přesto přišly nějaké momenty lehce mimo mísu. Ale popořádku.

Příběh se věnuje bankovní úřednici Christine Brownové (Alison Lohman), která to v životě nemá jednoduché. Je to dobrá duše a to lidi jednoduše vycítí a využijí toho. V práci si z ní dělá služku kolega Stu (Reggie Lee), šéf pan Jacks (David Paymer) ji také zrovna nerespektuje, matka jejího přítele Claye (Justin Long) ji považuje za vesnickou slípku, která je dobrá akorát tak na přehazování hnoje, tohle děvče to holt nemá jednoduché.

Když k ní přijde cikánská stařenka Sylvia Ganush (Lorna Raver), aby ji požádala o odklad splátky hypotéky, protože jinak přijde o svůj dům, tak se Christine přece jen rozhodne ji pomoci, ale šéf ji nenápadně tlačí, aby žádost zamítla, Sylvia ji svým chováním také zrovna nemotivuje k tomu, aby se snažila ji vyhovět, takže Christine se nakonec rozhodne být jednou neoblomnou a odmítne.

To ale neměla dělat, v následující změti událostí ji stařena prokleje s pomocí černé magie…

Následuje klasický hororový kolotoč, ve kterém nejdříve dívku pronásleduje zlo, které vidí jen ona a ostatní si myslí, že je pomatená, vyhledávání pomoci lidí, kteří se v problematice vyznají, boj proti démonovi. Na ději není nic originálního.

Ovšem netradiční je (alespoň pro ty, kteří se v jeho předchozí tvorbě až tak neorientují) je pojetí celého filmu. Nejdříve velmi slušně buduje atmosféru s pomocí tajemného větru, děsivých stínů a podobným propriet. Následně sklouzává i k pár nechutnostem (červy, zvracející mrtvoly a podobně), aby vás nakonec překvapil (někoho mile, někoho nemile) momenty jako vystřiženými z animovaného seriálu (padající kovadlina a následně vyražené oční bulvy nebo mluvící kozel, to nejsou zrovna běžné hororové aspekty).

Jsem si vědom toho, že Raimi je specialista na nadhled, nadsázku a bez humoru se neobejde, ale bylo by lepší pozvolně na něj člověka připravit a ne, aby po několika děsivých scénách najednou vybafl s něčím, co by se spíše hodilo do grotesky. Ano, určitá záměrná přehnanost je cítit už od začátku, mírné utahování ze žánru je patrné, ale jemně a v malinkých náznacích a myslím si, že pár chvilek je ve filmu opravdu přestřelených a kazí celkový dojem.

O to víc to zamrzí, když si člověk uvědomí, že kdyby chtěl, tak Raimi je schopen natočit pořádně strašidelný horor. Ale to v případě, že by vypustil pár gagů a nepřeháněl. Ale on si jde svou cestou, je to prostě on. Jak bylo řečeno, pro běžného diváka to bude asi hůře stravitelné a v opravdu to rozbourává mrazivou atmosféru, ale jestli jste Raimiho Fanoušci, budete ve svém živlu.

Hodnocení tak platí pro člověka, který čeká standardní duchařskou podívanou, pro ty, kteří mají na zdech plakát Bruce Campbella s motorovou pilou je situace jiná, ti si klidně mohou dva body přidat.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Sam Raimi
Hrají: Alison Lohman, Justin Long, Lorna Raver, Dileep Rao, David Paymer, Adriana Barraza, Chelcie Ross, Reggie Lee, Molly Cheek, Flor de Maria Chahua

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest fres
guest RE: kkk
guest stahni mě do pekla10/10
guest stahni me do pekla10/10
guest kkk
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (5)