Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 1°C, 24 online
TV 05:51:14

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11238x
Přidáno:
16.12.2009
Autor:
Chen
 

Poslední dům nalevo – The Last House on the Left

obal

Remake, vím, že spoustě z vás se naježí vlasy na hlavě, jen při vyslovení tohoto slova. Ale nebojte se, ne vždy se předělávka staršího filmu stane noční můrou, občas to i vyjde. A navíc, původní film z roku 1972 od Wese Cravena (aniž bych vás chtěl podceňovat) stejně většina z nás (včetně mě) neviděla.

Poslední dům nalevo je horror lomeno thriller. Je to tu spravedlivě rozděleno. Zatímco v prvních pár desítkách minut je to spíše napínavá podívaná, ve které se sází spíše na budování nepříjemně stresující atmosféry plné téměř hmotného dusna, tak v určitém bodě se styl vyprávění láme v brutální řežničinu.

Rozhodně ale nečekejte standardní vyvražďovací orgie, ve kterých pobíhá neporazitelný mystický zabiják, který cupuje partu sexy teenagerů na větší či menší kusy. Nechápejte mě špatně, krve je tu dost a některé scény jsou docela nechutné, ale nejsou samoúčelné. Jsou natočeny zvláštně civilním způsobem, žádné hektolitry počítačově vytvořené krve, ale spíše brutalita zbavená filmového přehánění.

Příběh je poměrně prostý, šťastná rodinka tvořená Johnem (Tony Goldwyn), Emmou (Monica Potter) a jejich sedmnáctiletou dcerou Mari (Sara Paxton) se vydávají na zaslouženou dovolenou do svého domu u jezera. Ale rodinná idylka se zvrhne, když Mari vyrazí za kamarádkou Paige (Martha MacIsaac). Dívky vyrazí s neznámým klukem Justinem (Spencer Treat Clark) do motelu, kde mají dostat trošku kvalitní marihuany, ale uprostřed jejich dýchánku do pokoje vtrhne trojice zločinců, Justinův otec Krug (Garret Dillahunt), jeho bratr Francis (Aaron Paul) a Krugova přítelkyně Sadie (Riki Lindhome).

Ti si, i přes Justinovy protesty, dívky vezmou pořádně do parády. Mari střelí, když se jim pokusí uplavat v jezeře a nechají ji napospas vodě, v domnění, že je mrtvá. Shodou okolností se, ale dostanou k domu jejich rodičů, kde jim nic netušící John a Emma nabídnou nocleh. Jenže Mari nezemřela a z posledních sil se doplazí domů. A není nic nebezpečnějšího, než rodiče chránící a mstící svou znásilněnou a téměř zabitou dceru.

Nejde o nijak složitý námět, ale milé je, že z Johna a Emmy není v mžiku sekundy dvojice neohrožených mstitelů. Stále jsou vyděšený pár, který ale nehodlá dopustit, aby ti, kteří skoro zavraždili jejich dceru, unikli.

A jejich vypořádání se s partou chladnokrevných zabijáků je v mrazivém duchu. Není úplně nejpříjemnější sledovat k smrti vyděšené manžele, kteří jsou nuceni zabít člověka, aby už nemohl vztáhnout ruku na jejich potomka. Na druhou stranu, není ani složité je pochopit.

Navíc, když jsou herecké výkony velmi příjemné. Dvojnásob to platí, když se člověk zamyslí nad konkurencí v žánru, kde je vrcholem herectví to, že hlavní hvězda ukáže silikonová prsa. Jak ústřední rodinka, tak parta zabijáků je obsazena dobře, takže není problém sžít se s těmi dobrými a nenávidět ty špatné.

Upozornil bych vás měl na to, že první polovinu filmu je tempo opravdu pomalé a pozvolné, takže nečekejte žádné běsnění od první do poslední minuty (spíše pár prvních a pár posledních). Sází se na tu seznamování s postavami, prohlubování dusné atmosféry a podobné propriety. Násilí je tu dost, ale není hlavní devizou, je jen jedním z prostředků, jak vyvolat husí kůži.

Poslední dům nalevo není standardní horor, je méně zběsilý a nemá přílišný spád, ale může se pochlubit příjemným obsazením a hutnou atmosférou a to je více, než jen bezduchá krvelačná jatka, která nabídne každý druhý projekt.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Dennis IIiadis
Hrají: Tony Goldwyn, Monica Potter, Garret Dillahunt, Aaron Paul, Spencer Treat Clark, Riki Lindholme, Martha MacIsaac

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny