Dneska je neděle, 23.06.2024, svátek má Zdeňka, venku je 16°C, 65 online
TV 01:32:23

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
10987x
Přidáno:
12.04.2010
Autor:
Chen
 

Saw VI

obal

Asi nejsem jediný, kdo byl docela rozčarován tím, kam série Saw směřuje. Zatímco na počátku šlo o scenáristicky vypilovaný thriller, kde sice byla přítomna silná brutalita, ale byla jen kulisou pro fungující příběh, tak každý další díl byl větším a větším rozčarováním, kde byl děj překombinovanou záležitostí, která nejen, že byla zmatená, ale navíc vyžadovala, abyste si pořádně nastudovali předchozí díly, jinak vám unikla spousta odkazů. Navíc, některé scény už opravdu byly trošku přes míru (jsem si jistý, že se najde dost těch, kteří juchali blahem, když byli jednotliví lidé cupováni na kusy, doslova, ale osobně si myslím, že někdy byla opravdu překročena hranice a násilí tu bylo upřednostněno před kvalitním scénářem).

Naštěstí u šestého dílu svítá na lepší časy. Samozřejmě je lepší, pokud budete znát předchozí díly a pamatovat si události, které se v nich odehrály, protože spousta flashbacků na ně odkazuje a pár věcí je v šestém dílu osvětlena a vysvětlena, ale pokud jste pozapomněli, o co v minulých titulech šlo (což není žádný problém, protože vybavit si momenty, které se objevily v pěti filmech, to není žádná legrace), není to až takový problém, abyste nevěděli o co v Saw VI kráčí.

Koncept je tentokráte trošku jiný, respektive se do pastí dostávají i nevinní jedinci, kteří mají být zkouškou pro manažera zdravotní pojišťovny Williama (Peter Outerbridge). Ten měl v minulosti co dočinění s Jingsawem (Tobin Bell) a ten nestačil dokončit svůj plán týkající se jeho osoby. Ale má dost následovníků, kteří to udělají za něj.

William se tak ocitá v situaci, kdy musí rozhodovat o životech ostatních, protože to samé dělal ve své profesi. Ale zatímco tam šlo o rušení smluv a požadavků nemocných lidí, tentokráte bude přímo rozhodovat o jejich životě.

Nechci prozrazovat moc, ale vězte, že závěrečné finále vás asi překvapí. Stejně jako některé pasti. Samozřejmě jsou opět nechutné a některé jsou, lidově řečeno, k blití. Ale to se dá od Saw čekat. To, že jsou brutální, se nemění, ale mění se jejich vyznění, kdy William uděluje milost uvězněným osobám.

Přestože jsou některé stroje na zabíjení vymyšleny dobře (ani si nechci představit, co se honí v hlavě scénáristům, kteří jsou schopni vymyslet takové zvrácenosti), ale šok z jejich násilí už vyčpěl před pár díly. Teď už jsou spíše jen nechutné. Přesto v některých chvílích člověka zamrazí, když sleduje, jak pomalu chystají splnit to, k čemu jsou určeny.

U šestého dílu se musí ocenit, že už na vás nehází páté přes deváté a nesnaží se hrát na hluboce promyšlený. Upouští od zbytečného kombinování a je o něco přímější, pochopitelnější a dynamičtější. Ale nechybí mu docela nečekané finále.

Je to slušný kvalitativní skok, protože v minulosti už jsme byli párkrát svědky toho, že se scénáristé zamotali do svých kliček tak, že je měli šanci pochopit snad jen oni. Ve snaze vytvořit fungující mnoho dílnou sérii spíše dosáhli velkého chaosu, který mnohé odradil.

Trvalo jim to sice pár let, ale nakonec pochopili, že tudy cesta nevede a zkusili funkčnější a jednodušší přístup, který je příjemným osvěžením. Je mnohem přístupnější, než některé minulé tituly.

Možná by bylo na čase právě v této chvíli uvažovat o ukončení série, mohla by odejít se vztyčenou hlavou. Asi všem už je jasné, že se tvůrci snaží z tématu vydojit, co jen jde (a pořád to funguje, byť zisky dílu od dílu klesají) a už to začíná být poněkud vyčpělé. Šestý díl je docela překvapením, ale asi ne tak velkým, aby člověk doufal v dalších šest dílů. Už teď je v přípravách díl sedmý. Osobně bych ocenil, kdyby šlo o poslední Saw, kde by bylo vše dořešeno, ale spekuluje se, že finální číslo je devět. A myslím, že jsou na místě obavy, že půjde vlastně jen o osmdesát minut dlouhé předváděčky nových mučících nástrojů, protože většina potenciálu už byla vyčerpána.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Keven Greutert
Hrají: Tobin Bell, Costas Mandylor, Mark Rolston, Betsy Russell, Shawnee Smith, Peter Outerbridge, Athena Karkanis, Samantha Lemole, George Newbern, Caroline Cave

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
ludvik7 Saw VI
Lenishka88 Saw VI
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (2)