Dneska je úterý, 23.04.2024, svátek má Vojtěch, venku je 0°C, 26 online
TV 00:38:29

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8601x
Přidáno:
11.05.2011
Autor:
Chen
 

Ďábel - Devil

obal

Někdy si člověk má chuť odpočinout od těch všech velkolepých rozmáchlých bijáků a dát si menší, ale atmosférický projekt.

Není třeba triků za desítky milionů, ani celebrit, za jejichž plat by se nasytila půlku menší země. Stačí dobrý nápad, řemeslně slušně odvedená práce a fungující atmosféra.

Ďábel se zdál být tím, který všechno toto má. Příběh si vzal na starosti M. Night Shyamalan, který sice v poslední době vydává jeden horší film než druhý, ale určitě si vzpomenete na časy, kdy mu thrillery opravdu šly, herecké obsazení není vysloveně profláknuté a nápad je sice jednoduchý, ale o to údernější.

Špatně na tom není ani napětí, které je přítomné, ale přece jen si po skončení filmu řeknete, že to mohlo být lepší. Zmíněné napětí je tak na cca 70 % skutečného potenciálu a dalo by se na něm ještě zapracovat.

Děj je sice prostý, ale nabízí slušnou řádku možností – ve výtahu je uvězněna pětice velice rozdílných lidí, kteří mají ale jednu věc společnou, každý z nich má na triku pár nepěkných aktivit. A to není všechno, jeden z nich je ďábel, který začal se svou hrou, během níž potrápí pár duší, které si nakonec vezme.

Uzavřený prostor, pět lidí a jeden z nich je ztělesněním absolutního zla. Kromě toho je na obrazovce sleduje pár členů ochranky a policisté. Vše se více méně odehrává v jedné budově. To dává velký prostor k tomu, aby vztahy, především mezi uvězněnými ve výtahu, získaly na pořádných obrátkách.

Ale i v tomto případě mohlo být přidáno na plynu. Psychologická hra mezi pěticí by si zasloužila ještě trošku připepřit. To platí i pro mystický nádech, kdy mexický člen ochranky vysvětluje, o co jde a kdo za vším stojí.

To by mělo navodit jakýsi tajemný nádech, ale příliš dobře to nefunguje. O něco lépe je na tom atmosféra. Když se vypne světlo ve výtahu, ozývají se jen tajemné zvuky a není snadné odhadnout, kdo další skončí mrtvý, není to špatné. Na místě by ale bylo ještě pár lekaček, které by přidaly filmu na hororovém nádechu. Takhle jen sem tam zahlédneme zvláštní odraz nebo „kaz“ na obraze z kamery ve výtahu a je to.

Herecky na tom film není špatně. I když si asi nevybavíte jména, některé tváře už jste viděli. A dokonce nebude asi úplně snadné (alespoň z počátku) odhadnout, kdo je zlo v lidském těle. S přibývajícím časem to bude lehčí (i když se to tvůrci snažili precizně maskovat), ale i tak tu funguje určitá dávka nejistoty.

Obrazově je Ďábel taktéž kvalitně zpracovaný, po technické stránce se nedá filmu nic moc co vytýkat. V tomto ohledu nezklamává.

Z příběhu šlo ale vytěžit více. Stačilo málo a mohl to být pořádně hutný mysteriózní thriller. Ale něco filmu prostě chybí. Lépe budované tajemné pozadí, lepší zpracování napětí mezi zúčastněnými a o něco mrazivější atmosféra.

Nejde o nepovedený projekt, ale už tu byly lepší. Možná ne s tak úderným nápadem, ale v působivějším podání.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: John Erick Dowdle
Hrají: Chris Messina, Logan Marshall-Green, Jenny O´Hara, Bojana Novakovic, Bookem Woodbine, Geoffrey Arend, Jacob Vargas

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny