Dneska je pátek, 24.05.2024, svátek má Jana, venku je 18°C, 31 online
TV 13:19:32

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
6847x
Přidáno:
16.02.2012
Autor:
Chen
 

Nezvratný osud 5 - Final Destination 5

obal

Začalo to jako originální horor, ve kterém smrt pronásledovala ty, kteří unikli z jejích spárů, a stala se z toho mnohadílná série, která už nemohla pracovat s originální myšlenkou, jejíž námět byl vyčerpán už v prvním díle, ale postupem času se sázelo především na co nejujetější a nejpodivnější úmrtí jednotlivých postav.

Ale zatímco například série Saw, která pracovala s podobným principem (jen šlo o pasti), se brala hrozně vážně, u Nezvratného osudu bylo cítit, že tvůrci se nebojí černého humoru a jejich filmy jsou líznuté sebeironií.

Vrcholem byl čtvrtý díl, který je obecně hodnocený jako nejhorší, ale já se přiznám, že jsem se u něj bavil, protože na rozdíl od mnohých jiných jsem ho bral jako jeden velký krvavý videoklip. On také ničím víc nebyl a na nic víc si nehrál, čehož si někteří nevšimnuli.

Pětka se vrací ke kořenům a nejen proto, že jde o prequel prvního dílu, což je párkrát naznačeno a všímavějším diváků jistě dojde, jak to skončí. Pětka se, stejně jako jednička, snaží být vážná a temná a více méně se jí to daří.

Je tu i nový nápad, kdy jednoho z přeživších napadne, že když někoho zabije, získá jeho život a smrt dostane, co chce. Což prezentuje určité osvěžení a originálnější nápad, ale stejně si přiznejme, že pilířem filmu jsou jednotlivé „nehody“.

Tradiční úvodní nehoda se odehraje na mostě, což vypadá relativně dobře, přestože údernost některých scén z předchozích dílů chybí (ale jak jsem si všiml, panuje kolem zřícení mostu opačný názor a někteří ho řadí k nejlepším momentům série) a pak už nastává čas na smrti osmi lidí, kteří přežili.

A ani tentokrát nechyběla fantasie, i když se přiznám, že po pozitivních reakcích jsem čekal, že budou přece jen o něco originálnější. Některé jsou docela zajímavé, u jiných se vám srolují hrůzou ponožky (tvůrci ví, na kterou „notu“ zahrát, aby byl člověk jako na trní při představě, jak to musí být nepříjemné), ale pár skonů je uspěchaných.

Ale veskrze jde o zajímavé scény, které jsou sice přitažené za vlasy, což k Nezvratnému osudu tak nějak patří, ale jsou obvykle slušně zpracované a někdy i nečekané (je vám naznačováno, jak daná osoba skončí a nakonec je to úplně jinak).

Obsazení funguje standardně, pár sympatických lidí, pár nesympatických lidí, pár nevýrazných lidí, pár sexy lidí, v tomto ohledu žádné velké změny přichystány nejsou, ale jistě fanoušky Nezvratného osudu potěší, že se vrátil Tony Todd jako koroner William Bludworth, který opět jen naznačuje, co se děje a je hroooooozně tajemný, tak jak ho máme rádi.

Nezvratný osud 5 je slušný přídavek do série, velmi slušný, dle názorů ostatních možná nejlepší. Je rozhodně jiný, než čtyřka, která byla kritizovaná za svou až příliš velkou přepálenost a nepříliš povedené trikové efekty, stylem se spíše blíží prvnímu dílu, takže ti, co je předchozí film zklamal, budou ve svém živlu.

Osobně mi přišla údernější právě čtyřka, ale pokud jde o řemeslné zpracování, tak objektivně řečeno je na tom zatím poslední díl lépe, to je fakt. Fanoušci série tak nebudou zklamáni.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Steven Quale

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny