Dneska je čtvrtek, 22.02.2024, svátek má Petr, venku je 8°C, 35 online
TV 06:02:19

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
tip
Čtenářů:
8280x
Přidáno:
29.06.2011
Autor:
Chen
 

Saw 3D

obal

Série Saw platí za aktuálně největší hororovou „telenovelu“. Není moc děsivých sérií, které se mohou pochlubit celkově sedmi díly, a současně není moc sérií, které dokázaly tak naštvat fanoušky prvního dílu.

Ten je (oprávněně) označován za nejlepší díl, ten druhý už tak nadšené ohlasy nesbíral, ale pořád to ještě šlo, ale následující pokračování se staly zběsilou směsicí ultra krvavých pastí, až absurdních scénáristických smyček a neustálé odkazování na předchozí díly.

Člověk, který neměl pečlivě nastudované všechny filmy s nálepkou Saw se bez problémů v ději ztratil a unikla mu spousta odkazů. Ale i tak šlo především o to, aby vás co nejvíce šokovaly pasti na oběti, které každý díl nabízel.

Dařilo se jim to, většinou byly opravdu násilné a zvráceným způsobem originální. Ale postupem času bylo zřejmé, že scénáristům docházejí nápady a jednotlivé nástrahy už nebyly tak úderné, jako kdysi. Takže se ze Saw stala docela nudná a zmatená jatka.

Šestý díl ale docela slušně napravil reputaci a šlo o hodně snesitelnou záležitost, která dala naději do budoucna.

Sedmý a poslední díl, ale očekávání nenaplnil. Určitě ne ve všech ohledech. Obsazení není špatné, objeví se zajímavý nováček a vrátí se pár známých tváří. Ale po příběhové na tom není extra dobře, pasti také moc zaujmou a navíc závěrečný díl působí dost lacině – některé efekty jsou opravdu chabé.

Děj tentokráte není překomplikovaný, ale přesto sází na to, že znáte předchozích šest dílů. Pokud ne, nepochopíte pár odkazů a u několika postav nebudete tušit, kdo jsou. Ovšem, pochybuji, že se někdo vrhne na sledování sedmého dílu nějaké série, pokud neviděl (alespoň většinu) předchozích. Ale tentokráte není nutné znát každý detail, stačí mít hrubý přehled o tom, co se dělo.

Současně vás, ale děj asi moc nepřekvapí. Je tu pár dějových linií, z nichž dvě jsou hlavní – v jedné se musí Bobby (Sean Patrick Flanery) poprat se sérií pastí na jeho blízké a spolupracovníky, protože lhal o tom, že unikl z Jingsawových pastí a v té druhé Hoffman (Costas Mandylor), Jingsawův pomocník pase po Jill (Betsy Russell), manželce Jingsawa (Tobin Bell), která se ho pokusila zabít.

Vyřeší se spousta otázek, na minulost se podíváme z jiného úhlu, ale já osobně jsem se nemohl zbavit dojmu, že vše mohlo být velkolepější, více uspokojivé. Není to špatné, ale chybí ten „wow“ efekt. Navíc se objevují prohřešky proti Jingsawově filozofii a jsou vražděni i nevinní. Kromě toho, finále není úplně uzavřené, takže si, i přesto, že má jít o poslední díl, tvůrci nechávají otevřená vrátka.

Radost neudělá ani fakt, že některé věci zůstanou nevysvětleny, není jich příliš, ale pár ano. A člověk by se rád dočkal toho, aby konečně znal „fakta“ a detaily.

Dost mě zklamala i většina pastí, protože jsme jim podobné už několikrát viděli, některé z nich nejsou ani moc promyšlené a situaci neprospívá ani fakt, že jednotlivá úmrtí působí hrozně „gumově“. Panďuláci používání pro krvavé momenty se klepou jako želatina.

Saw 3D pravděpodobně není nejhorší díl série, ale jelikož jde o finále, člověk by čekal něco údernějšího. Nejlepší je nakonec obsazení, Sean Patrick Flanery je sympaťák a zbytek obsazení se také snaží (tedy ti ve větších rolích, ostatní se ve filmu mihnou na chvíli a pak už je vidíme jen uvězněné v nějaké pasti, jak čekají na smrt), ale jinak je Saw 3D docela zklamání.

Příběh ne úplně dopečený, rozuzlení ne úplně uspokojující, triky ne úplně povedené a pasti ne úplně zajímavé. Není to zakončení, za které by se měla série stydět, ale také ne finále, na které by mohla být pyšná.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Kevin Greutert
Hrají: Tobin Bell, Sean Patrick Flanery, Costas Mandylor, Betsy Russell, Cary Elwes, Chad Donella, Gina Holden, Laurence Anthony, Dean Armstrong, Naomi Snieckus, Rebecca Marshall, Sebastian Pigott

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Super film. Koho zklamala šestka, tak tohle je opravdu lepší!tip
guest jirka
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (2)