Dneska je středa, 19.06.2024, svátek má Leoš, venku je 21°C, 37 online
TV 02:08:13

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7694x
Přidáno:
13.04.2009
Autor:
Chen
 

Stalo se - The Happening

obal

Co se stalo? To, že M. Night Shyamalan buďto ztrácí dech nebo lidé už nemají zájem o jeho mysteriózní thrillery. Kde jsou ty časy, kdy se neustále mluvilo o Šestém smyslu nebo Vyvoleném. Asi dávno pryč, protože každý další projekt, který Shyamalan vypustí do světa, se dočká horší a horší odezvy, ať už od kritiků, tak od diváků.

To první by se dalo přežít, ale to druhé už ne, protože když Vám film nevydělává, tak stěží seženete finance na další. Ale náš hrdinný indický režisér se nevzdává a zkouší to znovu a znovu.

A stále se mu nedaří. Stalo se je jedním z nejméně výdělečných titulů jeho kariéry a možná díky němu se od něj přízeň producentů odkloní natolik, že už neseženete na další titul ani polovinu peněz, které dostal na The Happening (48 milionů dolarů).

Je to docela škoda, protože Stalo se určitě není špatný film. Pečlivě buduje atmosféru, u některých scén zamrazí v zádech a… a to je prostě vše. Žádné spektakulární odhalení zápletky na konci, žádné bouřlivé finále, jednoduše se vám dostane zběžného vysvětlení předchozích událostí v několika vteřinách (a navíc ani není potvrzeno, že je skutečné) a tím to hasne.

Není nutné, aby nás Shyamalan opět překvapil nějakým příběhovým twistem ve finále, který by vyrazil dech a byl důvodem toho, že se na předchozí dění budeme dívat z úplně jiného úhlu. Ovšem, to, jak bylo zakončeno Stalo se, je prostě uspěchané, nedotažené a neuspokojující.

Stalo se sleduje události několika dní, kdy dojde v Central Parku v New Yorku k podivným událostem, nejdříve se rozfouká vítr, pak se začnou lidé chovat divně (zastaví se, jsou dezorientováni), což vyvrcholí jejich sebevraždou.

Objeví se spekulace, že jde o teroristický útok a jelikož k podobným incidentům dochází častěji a častěji, lidé jsou evakuováni.

Hlavními postavami je skupina lidí v čele s učitelem Eliottem Moorem (Mark Wahlberg) a jeho ženou Almou (Zooye Deschanel), kteří se pokoušejí uprchnout z města ve vlaku. Ten je ale zastaven a oni se s další hrstku přeživších snaží dostat do neobydlených oblastí.

Neustále jim doslova dýchá na krk ono tajemné „něco“, které nutí lidi zabíjet se. V momentech, kdy zafouká vítr a neodvratně se blíží k unikajícím jedincům, je atmosféra napnutá jako tanga na stokilové striptérce, to se musí nechat. Stejně tak je mrazivé, když z lešení začnou skákat lidé, stromy jsou ověšeny oběťmi, které se oběsily na zahradních hadicích nebo, když se někteří dobrovolně vrhnou pod sekačku na trávu.

Napětí je budováno opravdu precizně, až do poslední chvíle čekáte, že vám bude odhaleno, co se vlastně děje a vám to vyrazí dech. Jenže ono nic. A to je podle mého největším zklamáním, které film přináší. Jinak jde o relativně propracovaný mysteriózní thriller.

Je to škoda, protože Shyamalan měl naběhnuto opravdu dobře, ale nedotáhl to do konce a svým způsobem se ve finále nevyhnete pocitu, že je filmu useknutý, nedotažený a uspěchaný.

Určitou, byť subjektivní, výhradu mám i k představitelce Almy, Zooye Deschanel. Netvrdím, že není dobrá herečka, ale o její sympatičnosti bych si dovolil polemizovat. Z mého pohledu působila ve Stalo se opravdu nepříjemně a rušivě.

Stalo se jistě není ztrátou času, sice patří k tomu nejméně povedenému, co Shyamalan napsal/režíroval/produkoval, ale pořád je to stravitelné sousto, které nevyvolá žaludeční potíže. Skýtá mi určitou naději, že se režisér vzpamatuje a nakopne svou kariéru, otázkou ale je, jestli dostane další šanci…

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: M. Night Shyamalan
Hrají: Mark Wahlberg, Zooye Deschanel, John Leguizamo, Ashlyn Sanchez, Betty Buckley, Spencer Breslin, Robert Bailey Jr., Frank Collison

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny