Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 19°C, 200 online
TV 17:30:38

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8476x
Přidáno:
06.09.2010
Autor:
Chen
 

Harry Brown

obal

Začne to brutální událostí a následuje msta z rukou toho, od koho byste to nečekali. Je to poměrně častý námět. A stále se z něj dá vytěžit hodně. Asi stěží originalita, ale spíše fungující atmosféra. A jestli někdo umí natočit film, který ji má stísněnou a nepříjemnou, pak jsou to Angličané.

Harry Brown je toho dalším a nepopiratelným důkazem. Nejde o žádný ve zběsilém tempu natočený biják o pomstou posedlém zabijákovi, ale spíše o chladný surový atmosférický thriller o muži, který je „zlomen“ a rozhodně se o poslední zoufalý pokus „změnit svět“.

Hlavní hrdina v podání Michaela Cainea je obyčejný senior, který žije v nepříliš útulné čtvrti. Jeho manželka je bohužel v nemocnici a jeho jedinou útěchou je přítel Len (David Bradley) se kterým si občas zahraje šachy.

Bohužel Harryho Browna pronásleduje smůla, jeho žena zemře a nedlouho na to je brutálně zavražděn i Len. Těsně před svou smrtí se Harrymu svěří, že se bojí, protože ho šikanuje partička teenagerů, kteří mu, jen tak pro zábavu, dělají ze života peklo.

Není tak těžké uhodnout, kdo stojí za jeho vraždou. A když to vypadá, že spravedlnost bude opět pomalá a nefunkční, Harry se rozhodne využít toho, že býval mariňákem a řešit situaci po svém.

Ovšem znovu varuji, že nejde o žádný zběsilý akční spektákl. Naopak, Harry Brown je svým způsobem velmi pomalu plynoucí film. První část je věnována tomu, aby byl co nejlépe nastíněn depresivní život stárnoucího muže. A opravdu se to daří na výbornou (až tak dobře, že se člověk začne děsit, že by tak v důchodu mohl dopadnout). Současně je i představena okolní mládež, která není „na facku“, ale na pořádnou ránu baseballovou pálkou po hlavě.

Tak nepříjemnou partičku jen tak v nějakém titulu neuvidíte. Opravdu není vůbec těžké je nenávidět a přát jim, aby dostali co proto. Nejen, že hrají své úlohy dobře, ale i očividně byli vybíráni i podle vzhledu, protože někteří jsou vysloveně odpudiví (velmi jemné slovo). Jde o trošku laciný trik, ale funguje a to je hlavní.

Prvních pár desítek minut má dva úkoly – vyvolat lítost nad situací Harryho Browna (funguje na 100 %) a nenávidět skupinu mladistvých hajzlíků (taktéž 100%-ní úspěch). Dovolím si tvrdit, že u málokterého filmu ucítíte tak negativní emoce vůči záporákům.

V druhé části dojde na činy, což znamená, že Harry si pořídí zbraň a rozhodne se nebrat si servítky. Násilí je tu znázorněno bez „závoje“, rozstřelené hlavy, brutální rvačky a spousta další přímo servírované brutality. Ale rozhodně ne samoúčelné, spíše jen dobarvující syrovost celého titulu.

Tomu napomáhá i civilní kamera. Ne ruční (to pouze na počátku), ale scény jsou nasnímány naprosto obyčejně, bez pozlátka. Dokonale vystihují mrazivost anglického sídliště, které rozhodně není místem, kde byste chtěli strávit spokojený důchod.

Pokud se do sledování Harryho Pottera pustíte, je nutné počítat s tím, že na rozdíl od uspěchaných filmů z americké produkce, tento si s rychlostí neláme hlavu. Některé momenty jsou (skoro až zbytečně) dlouhé, tempo je velmi pozvolné. Někomu to nemusí vyhovovat, ale ke stylu filmu to prostě pasuje.

Hlavním kladem celého Harryho Browna (a že jich má, počínaje vynikajícím hereckým výkonem Michaela Cainea, konče fungující atmosférou) je, že má na diváka silný vliv. Člověk začne přemýšlet o tom, co se děje, proč se to děje a co s tím udělat. A zatímco mnoho jiných titulů ihned u titulků vyšumí, Harry Brown určitě ne.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Daniel Barber
Hrají: Michael Caine, Emily Mortimer, Charlie Creed-Miles, David Bradley, Iain Glen, Sean Harris, Ben Drew, Jack O´Connell, Marva Alexander, Liz Daniels

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny