Dneska je čtvrtek, 29.02.2024, svátek má Horymír, venku je 1°C, 33 online
TV 10:13:41

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8855x
Přidáno:
21.04.2011
Autor:
Chen
 

Útes smrti - The Reef

obal

Řekněme si to narovinu, film Útes smrti se sice chlubí tím, že je inspirován skutečnými událostmi, ale přesto nepřinese nic, co by už v pozměněných mutacích nebylo natočeno několikrát. Jmenujme například Otevřené moře.

Pokud jste zmíněný titul viděli, asi vám je jasné, o co půjde – partička lidí ve vodě, v ní po krvi toužící žralok.

I když to tu už několikrát bylo, pořád je tu velká šance, že něco takového může být úderné a atmosférické. Obojím na Útes smrti platí. Nejen proto, že samotná situace je prostě hrozivá (být na otevřeném moři a čekat, odkud se vynoří proslulý vodní predátor, prostě vyděsí), ale Útes smrti je navíc řemeslně hodně dobře zpracovaný.

Jde o kombinaci záběrů herců, scén s pravými žraloky a trošku počítačových kouzel. Je mi sice jasné, že kdybych si film zastavil a pozorně se na některé momenty koukl, bylo by zřejmé, že pomohli grafici, ale během standardního sledování mě někdy až mrazilo z toho, jak realisticky útoky žraloka působily.

Žádní úsměvně animovaní dravci, ale praví žraloci. Sice jsem se dočetl, že (i když ve filmu má útočit jen jeden žralok) při podrobnějším zkoumání jsou zřetelné rozdíly ve velikosti a některých detailech žraloků, kteří byli pro Útes smrti nasnímáni, ale pokud se na to člověk vysloveně nesoustředí, pravděpodobně mu to unikne.

Námět není složitý – skupinka čtyř přátel (sestra a bratr, bratrova přítelkyně, sestřin bývalý přítel) a profesionální rybář vyrážejí do Indonésie odvézt loď a během cesty si chtějí užít příjemné chvilky na moři. Ale dojde k nehodě a loď se obrátí.

Štěstím v neštěstí je to, že jsou nějakých 12 mil od Želvího ostrova. Rozhodnou se, že se na něj pokusí dostat, protože plavidlo se může každou chvíli potopit úplně. Jen rybář se rozhodne zůstat a počkat, zda se neobjeví pomoc.

Čtveřice vyrazí na cestu, ale ve vodě na ně číhá obrovský žralok, který jim nehodlá situaci zpříjemnit. A 12 mil není zrovna krátký úsek, takže je čeká hodně dlouhý boj o život.

Jelikož jde o projekt inspirovaný skutečnými událostmi, nemělo by být tak úplně snadné odhadnout, kdo skončí na jídelníčku žraloka první, druhý atd., ale v tom případě je pravá realita hodně podobná té filmové, takže vás pravděpodobně napadne, jaké by mohlo být pořadí.

Ale o to tu vlastně až tak moc nejde, důležité je, že napětí funguje na výbornou. Přestože z počátku je film velmi pomalý a dlouho se nic neděje, když se ve vodě objeví hladová paryba, je nám čekání vynahrazeno a na řadu přichází hodně nepříjemné mrazení v zádech.

Nejsou používány žádné složité postupy – občas něco žbluňkne, objeví se ploutev, začne se přibližovat…, ale ono to stále funguje. Hodně tomu pomáhá chválené zpracování, které přidává filmu na autentičnosti.

Kdyby šlo o originální scénář, asi bych nadával na chování postav, ale takhle můžu těžko vyčítat jednotlivým osobám to, že se chvilkami chovají dost zvláštně. Navíc, ono se to člověku u obrazovky nadává, když v podobné situaci není, ale ona se těžko zachovává chladná hlava, když vám za zadkem plave obrovské hladové monstrum.

Ovšem nemohu se zbavit pocitu, že pro efekt byla zvýrazněna romantická linka, která působí poněkud nepatřičně a lehce naivně. Respektive to, jak se spolu dvě postavy baví, vypadá přece jen těžce uvěřitelně. Ale kdoví, třeba to tak skutečně bylo, i když já osobně si neumím představit, že bych pronášel něco jako „miluji tě“, když sedím na malém útesu a čekám, až se do mě zahryzne žralok.

I když jsem nebyl úplně spokojený, tak Útes smrti stojí za to. Je tu pár drobných neduhů, ale jako celek je film působí, atmosférický a splní přesně to, co je od něj očekáváno. Rozhodně ho doporučuji třeba jako součást pátečního hororového večeru s přáteli.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Andrew Traucki
Hrají: Damian Walshe-Howling, Gyton Grantley, Adrienne Pickering, Zoe Naylor, Kieran Darcy-Smith, Mark Simpson

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest útes smrti
milca666 útes smrti
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (2)