Dneska je středa, 28.02.2024, svátek má Lumír, venku je 5°C, 27 online
TV 00:54:20

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7576x
Přidáno:
12.07.2009
Autor:
Chen
 

Pátek třináctého - Friday The 13th

obal

Když Michael Bay zrovna nepřevádí na plátno obří robotické hračky, občas se spolupodílí na remaku nějakého hororové hitu. Pro příklad už to byl Texaský Masakr Motorovou Pilou a nedávno také znovu představil jednoho z nejlegendárnějších zabijáků všech dob, konkrétně Jasona Voorheese. Tenhle chlapík už se už navraždil, jen co je pravda. Série Pátek třináctého už má více než deset dílů a jelikož poslední už byly poněkud vyčpělejší, nový Pátek třináctého nepokračuje v „rozvíjení“ příběhu, ale vrací se (což je v posledních letech velmi oblíbené) na začátek.

Pokud se v Jasonově biografii neorientujete, tak jeho příběh začal v kampu Crystal Lake. Malý Jason se tam údajně utopil v jezeře, jelikož omladina, která ho měla na starosti, se spíše věnovala průzkumu anatomie svých těl, než dohledu nad postiženým chlapcem.

Jasonova matka to nesnáší zrovna lehce a tak začne likvidovat všechny, na které v kampu narazí. Zbude jen poslední dívka, která šílenou ženu předběhne a neslušně jí usekne hlavu mačetou. Chvíli potom se z vody vynoří malý Jason…

No, řekněme, že na vývoj dítěte nemá nález rozsekaného těla své matky nejlepší vliv. A za pár let už Jason (Derek Mears) likviduje každého, kdo se mu dostane pod ruce.

Pátek třináctého začíná nekompromisně, po několikaminutové návštěvě v Jasonově historii, se ocitáme v přítomnosti a rovnou se můžeme seznámit s partou mladých, kteří vyrazili k jezeru najít utajené pole s „trávou“.

Je zřejmé, co je čeká. Nejdříve spousta sexu, chlastu a následně vřískání a marný boj o život. Film se drží zajetých kolejí a servíruje nám klasické schéma, kdy parta teenagerů snaží přežít tváří v masku nekompromisnímu (a skoro nesmrtelnému zabijákovi).

V první várce mladých, kteří se setkají s Jasonem je i Whitney (Amanda Righetti), kterou po půl roce přijíždí hledat její bratr Clay (Jared Padalecki). Ten během marného pátrání narazí na partičku lidí, kteří si jedou užívat standardních radovánek na chatu. Jistě, že ho zaujme jedna z účastnic (mimochodem, dle mého ta nejhezčí) – Jenna (Danielle Panakabere).

A vše začíná znovu, Jason se vynořuje odevšud (je to pravděpodobně vynikající běžec, protože se ve velmi krátkých intervalech objevuje všude, kde je nějaký chudák vhodný na odpravení) a odstraňuje jednotlivé postavy více či méně brutální způsoby. Někdy jen prosekne tepnu na krku, jindy sváže oběť ve spacáku a pověsí ji nad oheň.

Pátek třináctého byl ve většině zemí přístupný od 18-ti, čehož bohatě využívá, pokud pomineme množství poskakující ňader většiny hereček, tak Jason se se svou „lovnou“ nějak nemazlí. Zasekává mačety do hlavy, střílí šípy do zátylku a byť jsou na trhu brutálnější horory, ani tento není z těch útlocitnějších. U některých momentů dokonce i mrazí.

A jelikož je obsazení sympatické, není problém vytvořit si k postavám vztah. O to hůře se vám sleduje jejich marný boj o holý život.

Přestože Pátek třináctého kromě povedeného castingu, nevyniká v podstatě ničím, příběh je tuctový a jednotlivá úmrtí neobjevná, určitě stojí za podívání. Má vcelku hutnou atmosféru a dívky si užijí pohled na Jareda Padaleckiho, muži pak na Danielle Panabaker.

Jason ještě není v nejlepší formě, ale rozhodně se vrací se slušnou razancí. Uvidíme, co předvede v chystaném pokračování.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Marcus Nispel
Hrají: Jared Padalecki, Danielle Panabaker, Amanda Righetti, Travis Van Winkle, Aaron Yoo, Derek Mears, Jonathan Sadowski, Julianna Guill, Ben Feldman

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Patek131/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)