Dneska je neděle, 03.12.2023, svátek má Svatoslav, venku je -2°C, 45 online
TV 17:45:16

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2003
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[64]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
54929x
Přidáno:
18.02.2004
Autor:
necrofil
 

Texaský Masakr Motorovou Pilou - The Texas Chainsaw Massacre

Cover

Cover

Před xx lety, žil v texaském Travis County jeden klasicky spořádaný americký občan Thomas Hewitt. Tento zaměstnanec místních jatek byl svou řeznickou prací natolik fascinován, že se rozhodl v ní pokračovat i doma. Všichni řezníci mi dají jistě za pravdu, že řezničina a podobné jatka-style aktivity jsou zpočátku nejspíš velmi zábavné, ale časem omrzí a jako většina zaměstnání zevšední a stanou se tak stereotypními. Protože amíci mají jak je známo pod čepicí, tak vynalézavý Thomas Hewitt vymyslel radikální inovační ideu ve svém pracovním systému. Místo zvířat začal brutálně vraždit a především pak důkladně řezat, krájet a porcovat kolemjedoucí pocestné. Hewitt našel v těchto radovánkách své nové hobby a stal se z něj vášnivý sběratel mrtvých lidských těl, vzorků jejich kůže a všech druhů nejen lidských vnitřností, ale také zubů, kostí a podobných unikátů. O tom, že se bezpochyby jedná o svérázný druh uměleckého pojetí, svědčí i fakt, že si například z precizně odříznutých kůží z obličejů šil vlastní slušivé masky. Díky tomu si Thomas Hewitt vysloužil stylovou přezdívku Leatherface (Kožená Tvář).

 

V roce 1973 ovšem došlo díky bezesporu velmi zodpovědné práci všehoschopných amerických “cops”, k Hewittově odhalení a nechtěnému ukončení jeho nádherného a na svojí dobu poměrně originálního koníčku. Následné investigativní vyšetřování odhalilo, že Hewittových obětí bylo minimálně 33, s tím, že se našel minimálně jeden “kousek” z každého z těl přímo na Hewittově pozemku. Tato událost z pochopitelných důvodů natolik otřásla celou americkou veřejností, že se o rok později (1974), penězchtivý producenti rozhodli celý tento happening zfilmovat.

Aniž by to tehdejší tvůrci v čele s režisérem Tobem Hooperem tušili, natočili sice opravdu velmi nízkorozpočtový, nicméně jak čas ukázal, naprosto totálně kultovní film. Spolu s dalšími flicky typu The Exorcist (Vymýtač Ďábla) atd., tak stanovil novou éru hororu. Původní The Texas Chainsaw Massacre se stal navíc velmi vděčným zdrojem na samplování brutálních zvukových efektů a atmosférických ploch pro mnoho současných hudebních formací. Za všechny stačí jmenovat dnes již téměř legendární projekt Nine Inch Nails Trenta Reznora, kdy na jednom z nejzásadnějších alb devadesátých let “The Downward Spiral” velmi hojně tyto samply využívá skladba Reptile. Kdo ví, vzhledem k tomu, že intenzivní pětiletá práce na novém NIN albu “Bleedthrough” se pomalu blíží ke svému závěru, není vyloučeno, že El Rezzo vysampluje rovněž aktuální provedení masakru.

Původní film se časem dočkal svých tří remakeů. První z roku 1986 natočil opět Tobe Hooper, který tentokrát do hlavní role, pravděpodobně kvůli podobnému příjmení obsadil Denise Hoppera. Druhý remake, který obsahoval řadu parodických prvků „Leatherface“ vyšel v roce 1990. A doposud zatím poslední Masakr v Texasu v hlavních rolích s Rene Zellweger a Mattew McConaugheym z roku 1994. Všechna tato pokračování nejen že kvalitu originálu nepřekonala, ale dokonce se ji ani v nejmenším nevyrovnala. Naopak, v některých případech se jednalo o vcelku tragické propadáky a poměrně ukázkové příklady, jak zmrvit pověst kultovního hororu.

 

Začátkem roku do našich kin přišel s klasickým xx měsíčním zpožděním nový pokus o remake, snažící se o vzkříšení pomalu upadající slávy starého masterpiece hororu. Těžko říci, zda-li se mu to povede, ale minimálně lze prohlásit, že je nový kousek o 375% lepší, nežli jeho předchůdci s logickou výjimkou originálu. Ten nejspíš zůstane už z principu nepřekonán.

Režisérský post po Toby Hooperovi převzal talentovaný Marcus Nispel. Tento známý tvůrce televizních reklam a hudebních videoklipů (Cher, Spice Girls, Shaggy), si zde odbyl svoji filmovou premiéru. Jeho prvním filmovým debutem měl být sice několik let starý End Of Days (Konec Světa), ovšem nepohodl se s terminátorem a současným guvernérem Arnoldem Schwarzenegrem, který byl v hlavní roli. Nerozumět si s Arniem může znamenat 2 věci, apokalyptickou smrt, nebo vyhazov. V případě Marcuse Nispela to byla druhá varianta a tak si může svůj debut užít s novou motorovou pilou. Produkci si vzal na starost uznávaný Michael Bay, který se v poslední době proslavil snímky jako Mizerové, Armageddon nebo Pearl Harbor.

Co se týče hereckého obsazení, pak tvůrci vsadili na mladý talent a možná i díky opět nepříliš bohatému rozpočtu na nepříliš známé tváře. V hlavní roli vyniká hodně hezká Jessica Beil (The Rules Of Attraction), dále Eric Balfour, Jonathan Tucker, nebo Andrew Bryniarski, což je ten, co si nasadí masku mutanta a nažhaví motorovku. Nakonec musím zmínit excelentní výkony R. Lee Ermeyho (Full Metal Jachet, Se7en), který se zde naprosto dokonale zhostil role totálně psychopatického šerifa, kterého byste opravdu nechtěli potkat ve službě. Celkově herci odvedli velmi slušnou práci a rozhodně si není na co stěžovat. Především vedlejší role jako úchylný vozíčkář, vyšinutá prodavačka, nebo nádherně zmutovaný klučina jsou opravdu výjimečně ztvárněny.

Děj se nijak moc neliší od originálu. Parta převážně dostatečně mindless mladých lidí si jede dodávkou do Mexika koupit zásoby Marihuany, halucinogenů a podobných sraček a cestou narazí na velmi špatně vypadající holku bezmyšlenkovitě kráčící uprostřed silnice. Mindless banda zastaví a vezme kolemjdoucí k sobě do dodávky. Ta si ale v zápětí vytáhne z vagíny pistoli a se slovy „stejně všichni umřete“ si s ní vystřelí mozek. Vzhledem k tomu, že není nikdo, kdo by měl žaludek se mrtvého těla zbavit, zajede banda do místní „civilizace“. Snaha o vyhledání pomoci místního šerifa nevyjde, protože nejen šerif ale i komplet celý zbytek zdejšího obyvatelstva je totálně psychicky narušen a občas i stylově fyzicky zmutován. Psychopat s kůžemi tváří jiných lidí na hlavě pobíhající kolem, který vše co vidí (včetně sebe) řeže motorovkou, se nakonec ukáže být zdaleka nejsympatičtější ze všech místních. Až hlavní hrdinka Erin zajde na návštěvu do karavanu obývaného lokálními, velmi pohostinnými kráskami, pak pochopíte. Na to, že někdo z bandy, možná s výjimkou Erin přežije, asi hodně rychle zapomenete a stejně tak myslet si že někdo zemře „normální“ rychlou smrtí by bylo asi hodně naivní. Leatherface si své obětí vyloženě vychutnává a poté co si je pověsí za žebra na hák, motorovkou odřízne jednu nohu, poté mu způsobenou otevřenou ránu začne vycpávat solí a v klidu pozoruje jak chudáček svojí nohou, která mu ještě zbyla, brnká na piano, které je pod ním.

Ostatní z produkčního týmu, jak výtvarníci Greg Blair a Richard Klote, tak práce s kamerou Daniela Perla, který mimochodem pracoval i na původní verzi, jsou více než dobré a kvalitu rozjetého masakru nijak nesnižují. Díky Nispelovým zkušenostem, získaných pravděpodobně tvorbou videoklipů, má celý film velmi pěkný design a celkově vypadá opravdu hezky. Kromě toho, že se jedná o pouhý remake a tedy nic nového, se nedá nové verzi masakru v podstatě nic vytknout.

Nejedná se sice o nic závratně intelektuálního, ale s tím asi ani nikdo nepočítá. Brutalita a jednotlivé morbidní scény jsou zobrazeny velice profesionálně. Okolní postavy jsou dostatečně divné a zvrhlé, hrdinové zemřou, takže spokojení musí být snad všichni. Nezbývá, než jeden z nejlepších snímků poslední doby jednoznačně doporučit.Režie: Marcus Nispel
Hrají: Jessica Biel, Jonathan Tucker, Erica Leershen, Mike Vogel, Eric Balfour, Andrew Bryniarski
Délka: 98minut

Copyright © 2000-2023 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Který ze zvrhlíků se vám líbil nejvíce?

Celkem 890 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest sama doma10/10
guest texasky masakr motorovou pilou 1
guest wow10/10
guest císi
guest t.m.m.p10/10
guest ruk
guest Tommy je jenom můj a žádná děvka mi ho krást nebude!!!
guest teksasky masakr motorovou pilou
guest texaskej masakr motorovou pilou
guest texaskej masakr motorovou pilou
guest odpad2/10
guest niky
Mr-Lord trapny
guest skinhed edu10/10
guest edu
guest teksasky masakr motorovou pilou
guest ahoj
št´íkař děvkařský masakr motorovím vybrouškumtip
guest RE: RE: horory jsou nej10/10
Mrs. Hewitt (Mefisto) RE: horory jsou nej10/10
guest to je hnus
guest horory jsou nej
anny.way muj nazor6/10
guest RE: Texaskej masakr motorovou pilou
guest Pochvalatip
guest texaski masakr motorovou pilou10/10
guest texaskej masakr motorovou pilou
sesc prdel
guest Texaskej masakr motorovou pilou10/10
guest Texaskej masakr motorovou pilou10/10
Mike Texaský masakr motorovou pilou10/10
guest texaský masakr motorovou pilou10/10
guest Texaský Masakr Motorovou Pilou10/10
guest tom
guest TEXASKY MASAKR MOTOROVOU PILOU10/10
Lele juuuuuuuuuu
TerezkaHero Nejhezci byl Eric Balfour10/10
Mefisto RE: heh par chybicek v recenzi10/10
guest RE: pičovina
guest Zacina to v DETSTVI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jakub tak tudy raděj ne
guest RE: pičovina
parek dost hustý
Shinizlle viděla jsem
vdovamodarella heh par chybicek v recenzi10/10
guest Texas
Dandyy RE: chcíplí champer
Dandyy RE: texasky masakr motorovou pilou
Dandyy Já se nebál..3/10
dave texasky masakr motorovou pilou10/10
guest masakr
guest pijina
guest pičovina
Masakr Masakr
Wolverine chcíplí champer10/10
guest ***
Gen RE: chci řezat lidi motoroukou10/10
KaROLÍNA ...8/10
Sekeráči chci řezat lidi motoroukou
guest Texas
Mefisto RE: texasky masakr10/10
guest texasky masakr
guest texasky masakr
host RE: i love you,thommy
smoochy RE: texaský masakr motorovou pilou
smoochy texaský masakr motorovou pilou
guest texasky masakr10/10
guest teksazkej masakr10/10
Othelloo překvapení8/10
guest nelíbí
guest karlos
debil texasky masakr motorovou pilou10/10
Mefisto Who else loves Tommy like me???
Mefisto Vy šúdry!!!10/10
blb texas10/10
Ellen Krytinářová i love you,thommy
guest RE: Vyjebaně dobrej film!!!!
jimmy_05 RE: for johny
johny RE: hanba
jimmy_05 RE: musím vás poučit2/10
jimmy_05 RE: for MEFISTO2/10
jimmy_05 RE: for CHIKIETA2/10
petas00 je to dobrý
Chikieta Dokonalost se pozná
miloš hrubý Čistá pravda !!!!!!!!
Taťána Hrstková Čistá pravda !!!!!!!!10/10
gracia TEXASKY MASAKR
guest vnhk
guest ŠOK10/10
Judge_Dredd komentář6/10
Iwanka hrůza10/10
Ma02ci BOJííím,,,,,,,,,8/10
Mefisto RE: Ich habe Angst bekommen !!!!!!!!!!10/10
Claudia Bauer Ich habe Angst bekommen !!!!!!!!!!
Evička Bojjjím se brrrrr
Mefisto RE: RE: jen tak
Twister hrôza
Mefisto RE: texasky masakr motorovou pilou
Mefisto RE: jen tak
guest RE: RE: pravda o masakru
guest RE: pravda o masakru
guest RE: Masakrrrr
guest parchanti
guest RE: masakr
guest RE: pravda o masakru
guest RE: STĚR
guest jen tak10/10
guest texasky masakr motorovou pilou10/10
Mefisto musím vás poučit10/10
guest RE: Je to hustej a krásnej film
guest MUJ NAZOR
guest RE: Luke
guest Texas10/10
guest Luke
weidmann TMMP8/10
vi gec good horor
Martin Pravda- lež
guest Chůva
guest RE: RE: RE: STĚR
Kryploid RERERE
Kryploid RE: RE: STĚR
syd RE: STĚR
kryploid STĚR
syd skutecnost???
Mari pravda o masakru10/10
sacrilegious NECROFIL....
guest Vyjebaně dobrej film!!!!
Moncha T.M.M.P10/10
guest dobrý
guest RE: SUPER FILM
Christina1 Masakr4/10
galadrim-el Masakrrrr
ninaka cže?
ninaka nojono...6/10
Petrunečka CHCI SI ZAHRÁT ERIN! (JESICA BIEL)10/10
Petrunečka SUPER FILM10/10
lovejosh RE: RE: Mike Vogel
guest to si piš že jo
guest no jasný
guest běž do píči10/10
guest RE: Masakr
guest RE: Mike Vogel10/10
guest je prostě nej10/10
guest Texaský masaker10/10
guest texaský masakr motorovou pilou10/10
lovejosh Mike Vogel8/10
neřešte to Masakr2/10
berushka masakr
Ojda Je to hustý10/10
XXX fikcia
guest Texaský masakr motorovou pilou10/10
Manowar_ texas-masakr8/10
guest RE: RE: V létě letim do Texasu, přidáte se?
leggada RE: Miluju krev
lucik opravdu sem se pritom malem po.......10/10
guest David Tvardek
guest 00710/10
guest RE: skutečná událost
Lažo klikni sem!!!!!!!!!!
Mino názor na film
lolitecka sadysti
peterusa kala
Vojta Jo !!!
Nicole I don't know what Nazev means. . . subject? lol
jajus hmm
guest teksaský masakr motorovou pilou
elisabeth_2006 nadupanej horor
elisabeth_2006 mazec
kkookkaa super
guest mieszko pierwszy
Dafli lol
PARODIAK dopis
jana masakr
Corrupt Neni podle skutecnosti
Hovno Flamenco style fingernail removal
vickulik mazec
patask8 Mamrdsky dobrý!!!
jirina Brutus
Mirec Bomba horor
guest Texaský masaker motorovou pilou
guest Bez komentaře
To tě nemusí zajímat!! .........
petka RE: TEXASKY masáč
lucinka texasky masakr
guest rnrnrnrnrrrrnrrrrrrrrrrrrrnrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
kiculka Je to fakt hustý !!!
Thomy Miluju krev
Buzrla T. Děvka
Meggin super podívaná- hlavně po tmě!!!!!!!!!!!!!!!!
guest olimpiol net
lenička TEXASKY masáč
rozřezávač drsnost
Kemper POL
Gachna Legrace
ŘEZNIK Coool !!!!
KoRnout .
Pecka RE: HNUS NECHUTNOST
thomas hewitt všechny vás rozkrájím
NINA HNUS NECHUTNOST
Blacken... RE: V létě letim do Texasu, přidáte se?
nikola texaský masakr motorovou pilou
Fanny Kožená tvář
woofeel Texaský Masakr - největší PIČOVINA
Bryan Podle pravdy
Chazka texaský masakr..............
Gerald krásný
guest BEZVA
guest RE: Texas.masakr.mot.pilou
Gerald krásný
guest RE: BLBOST
guest RE: BLBOST
se zelwegrovou to bylo o ničem RE: spíš černá komedie
Pavlínka RE: Texaský masakr....
Pavlínka T.M.mot.pilou
guest Mizerové 2
Bux RE: V létě letim do Texasu, přidáte se?
krasnaMilenka Texas.masakr.mot.pilou
Jesus V létě letim do Texasu, přidáte se?
Simmons RE: masakr
guest RE: kkk
voit masakr
guest brutálně a slušně nechutný.Fakt humus
guest RE: voe2
guest RE: Je to hustej a krásnej film
guest RE: Vostrý
guest RE: Texaský masakr motorovou pilou
guest RE: fakt libovej film
Veronika Texaský masakr....
guest RE: guest
Janča Texaský masakr....
guest guest
Mr.Pytell Neni to horor...
tawaga kkk
vjeerkaa Fakt super....
plicnik wow
clare93 RE: Hehe
Grandmaster Hehe
clare93 je si todle je blbost tak to sem cinskej buh srandy!
clare93 skutecna udalost grrr
KP GDE JE Pepper
teresa.suarez opravdu skutečná událost
guest spíš černá komedie
zodiac jak to bylo
zodiac pecka
toxík !!!!!!!!!!!
andel m. libovka
Ludas Hodně kečupu
Sabina Komentář
guest sracka
verinxa Naprosto perfektní
Martinka RE: skutečná událost
Martinka Úžasnej film
Jack Hustá podívaná
Shalimar Texaský masakr motorovou pilou
Shalimar RE: skutečná událost
Shalimar Texaský masakr motorovou pilou
guest Knížka
guest fakt libovej film
stepanka super
jimm Je to hustej film
Simir Texaský masakr motorovou pilou
guest Branda
Andy517 TCHM
zombinka Vostrý
Pilař Příklad jak příjíd o zbytek rozumu a nejen o něj
guest RE: BLBOST
SuperMax Je to hustej a krásnej film
Bajda hustý
Bobek Slo to
Martin Masakr
Verča skutečná událost
Market Co vam je:
Verunka BLBOST
Sillexiss.12 komentář k dotazu
zero voe2
zero voe
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (276)