Dneska je neděle, 23.02.2020, svátek má Svatopluk, venku je 9°C, 156 online
TV 10:54:02

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7940x
Přidáno:
01.06.2009
Autor:
Chen
 

Zmeškaný hovor – One Missed Call

obal

Recyklovat asijské horory je oblíbeným tahem hollywoodských producentů a tak po všech těch Kruzích, Očích a podobných, přišel na řadu i vcelku zajímavý titul Chakushin Ari (2003). Dějově má relativně co nabídnout. Do středu dění se dostávají lidé, kterým někdo zavolá a zanechá jim vzkaz v hlasové schránce, kde slyší sami sebe a dozvědí se, kdy zemřou.

Hlavní dvojící, která se snaží přijít všemu na kloub je Beth (Shannyn Sossamon) a policista Jack (Edward Burns). Druhému zmíněnému zemřela sestra a Beth umírají kamarádi jako na běžícím páse. A všichni jsou pár dní až hodin před smrtí kontaktováni sami sebou, všichni vidí podivné přízraky, stonožky a poté, co jsou zabiti, jim z úst vypadne podivná červená kulička.

Vizuálních efektů je v Zmeškaném hovoru docela dost, a zatímco zrůdní lidé, které oběti vidí, vypadají vcelku dobře, tak například stonožky jsou docela úsměvné. Film patří k poměrně laciným filmům (20 milionů dolarů), takže se to ale dá očekávat. A není to tak špatné, abyste se u obrazovky váleli smíchy.

Ovšem úsměvné je chování některých postav. Například, když jedna slyší sama sebe na mobilu, jak pronáší něco ve stylu: „Já pořád někde něco zapomínám“ a následně na to má umřít a za pár minut si zapomene telefon na stole a bez okolků se pro něj vrátí, dalo by se pochybovat o tom, jestli má špetku zdravého rozumu.

Zmeškaný hovor není příliš brutální, krve tu mnoho nestříká a nejvíce děsivěji mají působit zrůdná monstra. A někdy to funguje. A někdy ne. Atmosféru se snaží film budovat docela úspěšně, ale spíše, než aby vás permanentně mrazilo v zádech, vás nárazově ofoukne studený vánek.

Je to omšelé tvrzení, ale originál je originál (i když ten sám o sobě nebyl úplně to nejlepší, co nám japonská hororová vlna nabídla). Americká verze Zmeškaného hovoru, ale rychle odsýpá, s ničím se nezdržuje a za chvíli od úvodních titulků už umírají lidé.

Umírají vcelku nepříjemně, ale buďto s ohledem na přístupnost (PG-13) nebo na rozpočet nejsou smrtelné „nehody“ vidět vůbec nebo jsou takové, aby nestály moc peněz. Na explicitní cupování na kusy se tu nehraje.

Film také postrádá atmosférickou poetiku japonského originálu, prostě působí jako taková hororová jednohubka z USA, svižná, vcelku zábavná, ale nikterak podstatná pro znalce žánru. Nemůžu říct, že bych se u filmu nebavil, to bych lhal, ale v policích videopůjčoven číhají lepší kousky. I když je jich tam také mnoho horších.

Lakomý rozpočet je na filmu znát, ale není to tak hrozné, aby to podstatně ovlivnilo finálního zážitek. Celkově je Zmeškaný hovor na průměrné řemeslné úrovni, střih je někdy podivný a některé scény působí trošku poloamatérsky. Obsazení také není nejsilnější (i když hlavní hrdinové byli vybráni vcelku dobře a jsou sympatičtí), některé vedlejší postavy jdou docela nesympatické.

Rozum sice říká, že bych měl Zmeškaný hovor odsoudit jako podlézavou hororovou podívanou, která sází na oblíbenost japonských děsivých bijáků, ale nemůžu s čistým svědomím film odstřelit, protože i přes veškeré své chyby se na něj dá dívat a docela dobře se pobavit.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Eric Valetta
Hrají: Shannyn Sossamon, Edward Burns, Ana Claudia Talancón, Ray Wise, Azura Skye, Johnny Lewis, Jason Beghe, Margaret Cho, Meagan Good

Copyright © 2000-2020 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest I1
guest super film
guest AnonymBoy1/10
guest supéér6/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (4)