Dneska je středa, 19.06.2024, svátek má Leoš, venku je 21°C, 28 online
TV 02:22:55

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[3]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
13906x
Přidáno:
19.12.2006
Autor:
Chen
 

Nezvratný osud 3 - Final Destination 3

obal

Filmové vyvražďovačky teenagerů jsou docela oblíbené. Ať už je honí maniak s nožem, hákem, motorovou pilou, pronásleduje je rodinka zmutovaných kanibalů nebo ozářených horníků. Originálních nápadů se v hororech posledních let moc nenajde. Naštěstí se čas od času objeví výjimka, která přijde s něčím novým. Tím sem může pochlubit například Nezvratný osud. Po krku tu totiž hlavním hrdinů nejde nikdo jiný, než samotná smrt. Jednou se jim podařilo uniknout z jejích spárů, tak si pro ně podruhé připraví skon, který se jen tak nevidí (a díkybohu nezažije).

První díl byl příjemným osvěžením žánru. Dějová linka byla poměrně neokoukaná – jedna z postav má vidinu, ve které vidí konec sebe a dalších několika lidí. Díky tomu se vybraným osobám podaří obelstít „smrtku“. Jenže, ta se jen tak nevzdává a ke slovu se dostávají netradiční „nehody“.

Dalo se čekat, že po tom, co první film naplnil sály kin, začalo se uvažovat o natočení pokračování. Vzniklo a nebylo vůbec špatné. Princip zůstal stejný, jen úvodní nehoda neproběhla v letadle, ale na dálnici. Šlo opět o to, že několik jedinců musí bojovat proti smrti, která si jde tvrdě za svým. Nádech originality už tu samozřejmě nebyl, ale scénáristé popustili uzdu fantasii a připravili pro filmové charaktery tak brutální (až černohumorné) nástrahy, že nakonec ani nevadilo, že se druhý díl od toho prvního dějově až tak nelišil.

Další pokračování si vzal na starost režisér prvního Nezvratného osudu. A rozhodl se nevybočovat z daného standardu. Žádné pokusy o zpestření příběhu tu nejsou. Přiznejme si ale barvu, jde hlavně o to, jak promyšlené budou léčky na přeživší. I tentokrát jsou krvavé, nechutné a promyšlené, alespoň většinou.

Úvodní scéna se odehrává v lunaparku, hlavní roli tu hraje horská dráha a problémy s hydraulikou. Nejvyděšenější z dívek má vidinu, ve které spatří to, že je na atrakci čeká něco, co je všechno jiné, ale rozhodně ne zábava. Spustí takovou paniku, že se několik lidí vyvolá rvačku a jsou vykázáni…

Nemá asi cenu popisovat, co bude dál. Dokonce to, že jde po ní a dalších lidech smrt, přijde za nedlouho hlavní hrdince jako něco téměř normálního. Hlavně potom, co jeden z těch, kteří měli štěstí (?) a unikli bezprostřednímu nebezpečí na horské dráze, najde na internetu informace o letu 180, kterému se přihodilo něco podobného. Její bránění se tomu, že by to mohla být pravda je docela krátké a za chvíli tuto teorii přijme. Většina dalších, kteří jsou na „seznamu“ už není tak důvěřivá, ale obvykle krátkou diskusi na téma „to je ale pěkná ptákovina“ ukončí krvavá příhoda, která je dost pádným argumentem.

pic

Některé odchody na „druhou stranu“ jsou opravdovou „chuťovkou“. Nezvratný osud 3 nesází na „lekačky“, ale na něco jiného – nastolení toho, že nevíte, co uvidíte v dalších vteřinách. Pozorně sledujete obrazovku, abyste měli šanci odhadnout, co se stane. Moc často se vám to ale nepodaří. Scénář funguje dobře a není častým jevem, že odtušíte, to, co účastníky hry se smrtí potká.

Nejsou to zrovna příjemné věci. Některé „fatality“ jsou přímočaré, jiné jsou téměř překombinované. Nejsou ale příliš dobře rozloženy napříč celým filmem. Máme tu poměrně dlouhé úseky, kdy se nic zajímavějšího neděje, ale také sekvence, kdy středoškolští studenti a studentky umírají tak rychle, že nemáte čas rozdýchat jejich krvavý konec.

To, že se něco chystá znovu předpoví nezvyklý vítr a určité náznaky v okolí. Navíc mají bojovníci o život k dispozici fotky, na kterých je tak trošku ukázáno, co je potká. Ale ne příliš očividně, abyste byli neustále drženi v napětí. To se celkem slušně daří.

Napětí se obvykle zvrhne v dost krvavou podívanou, ale to všem, kteří viděli předchozí filmy, muselo být jasné. Přesto jsou některé momenty docela dost nechutné (ale ne extrémně, dá se to ještě překousnout), takže pokud víte, že budete stěží překousávat scény, ve kterých jedné z dam prošpikuje hlavu pistole na hřebíky, tak není Nezvratný osud 3 nic pro vás.

Já osobně nejsem zrovna fanouškem samoúčelné brutality, kdy jde jen o to, aby se vám udělalo šoufl a mohli jste potom vyprávět „jakej to byl hustej nářez“, takže horory, kde se sází právě na to, aby pořád tekla krev a vzduchem létaly střeva, nemám v oblibě. Naštěstí, i když je Nezvratný osud 3 poměrně brutální, tak to není jen pro efekt.

Propojení s jedničkou a dvojkou je minimální, v podstatě ho reprezentuje jen několik krátkých zmínek. Neobjeví se tu ani žádná z postav, které se vyskytly v minulých dílech (ono jich ani moc nepřežilo). Obsazení je kompletně nové a docela neokoukané. Některé tváře vám budou povědomé, ale nejde o profláknuté hvězdičky. Je tu pár výrazných osobností, ale také několik těch, které se mihnou na scéně na pár vteřin a jejich zapojení do děje skončí kaluží krve a jejich vnitřnostmi na trávníku. Trošku větší seznámení s některými hrdiny by nebylo od věci.

Výhrady bych měl, ale ve srovnání s jinými pokračováními hororových projektů posledních let, si Nezvratný osud drží slušnou úroveň. Téma už začíná být trošku omšelé, ale nápady smrtelných incidentů nepostrádají originalitu. Uvidíme, jestli tomu tak bude i ve čtvrtém dílu (tentokrát se mluví o lodi).

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: James Wong
Hrají: Mary Elizabeth Winstead, Ryan Merriman, Kris Lemche, Alexz Johnson, Sam Easton, Jesse Moss, Gina Holden, Texas Battle, Chelan Simmons, Crystal Lowe, Amanda Crew, Maggie Ma

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Super
guest vercamnamka
guest paloma
guest luca
guest notip
guest písnička8/10
Barunka 37/10
Chen RE: spis poradit
klofanek spis poradit
Sanchezz nnn
guest super
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (11)