Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 19°C, 299 online
TV 17:00:37

Informace o recenzi

Žánr
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14303x
Přidáno:
26.07.2004
Autor:
Lou
 

Krvavá stopa - Blood work

obal

Filmový veterán Clint Eastwood režíruje opět sám sebe v krimi thrilleru podle románu Michaela Connellyho, který do scénáře převedl Brian Helgeland (L.A. Přísně tajné). Clint Eastwood ztvárnil agenta FBI Terryho McCaleba, který byl penzionován, když při honbě za sériovým vrahem známým jako počtář dostal infarkt. O dva roky později, po úspěšné transplantaci srdce, za ním přichází žena, která po něm chce, aby vypátral vraha její sestry. McCaleb má pro vyřešení případu velkou motivaci, neboť srdce, které získal, patřilo zavražděné. Navíc se opět ozval počtář…

Při spojení kriminální film a Clint Eastwood musí každý alespoň trochu filmem poznamenaný člověk zabrat a vyhrknout: Drsný Harry. To je ikona, podle které se po dlouhou dobu tvořili další a další Strážci zákona. Mimochodem v současné době prý hodlá Warner Bros tuto sérii o extra drsném poldovi opět rozjet, ale Clint Eastwood odmítl jak hrát tak režírovat. Objevily se zprávy, že Harryho ztvární bývalá wrestlingová hvězda The Rock (Král Škorpion). Nic proti němu nemám, ale Eastwoodovi se rovnat nemůže. Režie se má chopit Brett Ratner (Křižovatka smrti, Červený drak). Proti němu taky nic nemám, ale Eastwoodovi ani Donu Siegelovi se taky rovnat nemůže. Drsný Harry se v postavě Terryho McCaleba nezapře. Jsou scény, jako např. ta s brokovnicí v hlavní roli, kdy jakoby jste se vraceli do drsných sedmdesátých let. Clint Eastwood zkrátka i v sedmdesáti dvou letech umí padouchům pěkně nakopat zadek. Takhle bych chtěl strávit důchod.

Film staví především na scénáři Briana Helgelanda, který si vzal z románu Michaela Connellyho, jenž u nás vyšel pod názvem Temnější než noc, opravdu jen základní kostru příběhu a vše ostatní upravil pro Clinta Eastwooda. Režie má klasické prvky Eastwoodovi tvorby. Nejsou zde žádné kamerové vychytávky, jako zvláštní úhly záběrů, rychlé střihy apod. Režisér dává velký prostor hercům, aby měli možnost něco předvést. Z toho hodně těžil další Eastwoodův film z poslední doby Tajemná řeka, kde se naplno předvedli Sean Penn a Tim Robbins a oba dostali oscara. Clint Eastwood svou nominaci za režii neproměnil, protože tento rok řádil Pán prstenů. Ale vraťme se ke Krvavé stopě, která místy působí pomalým dojmem. Napětí zde je, ale určitě by šlo vystupňovat ještě mnohem víc. Nejvíce patrné je to na konci filmu, kde rozuzlení nepůsobí tak patřičným dojmem, jak by mělo. V sedmdesátých letech by to nevadilo, ale v konkurenci dnešní doby trochu zaostává.

Kromě Clinta Eastwooda, na kterém je celý film postaven hraje dobře i Jeff Daniels v roli povalečského souseda a Terryho kamaráda Buddyho. Zajímavě jsou propracované i další postavy detektivů. Po dlouhé době je také k vidění Anjelica Huston v roli McCalebovi doktorky.

Podtrhnuto a sečteno: Krvavá stopa je takovým oddychovým kriminálním thrillerem. Příběh je zajímavý, avšak nemá to patřičné napětí. Clint Eastwood nám nabízí průměrnou kriminálku, která není nic vyjímečného, ale v žádném případě to není béčko. Pokud si chcete zavzpomínat a vidět Clinta Eastwooda opět v akci, pak po tom ve videopůjčovně sáhněte. I Terry totiž dokáže být pěkně drsný.

Námět: Michael Connely Scénář: Brian Helgeland

Režie: Clint Eastwood
Hrají: Clint Eastwood, Jeff Daniels, Anjelica Huston, Wanda De Jesus, Tina Lifford, Paul Rodriguez

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Nedoporučuji
guest fhz8/10
guest Fujjjjjjjjj
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (3)