Dneska je čtvrtek, 30.11.2023, svátek má Ondřej, venku je 1°C, 35 online
TV 15:50:58

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7645x
Přidáno:
12.08.2009
Autor:
Chen
 

Strážci - Watchmen

obal

Zack Snyder je obrazový mág, pokud tomu nevěříte, 300: Bitva u Thermopyl je pádný argument, který mluví v jeho prospěch. Stejně jako Strážci i „Třístovka“ je inspirována komiksem a stejně jako u „Třístovky“ se u Watchmenů Snyder drží předlohy zuby nehty.

Pesimisté tvrdili, že Strážci (často označováni za nejlepší komiks všech dob) jsou nezfilmovatelní a Zack si možná řekl: „Něco na tom bude“. Rozhodl se neriskovat a zvolit jednoduchou cenu – co nejpřesněji se držet toho, co nabízí papírová verze. Strážci jsou tak v podstatě pohybující se kopií komiksu.

Špatně? Dobře? Těžko říct, ale z mého pohledu možná spíše dobře.

Film je zasazen do roku 1985 a odehrává se v jakési alternativní realitě, ve které jsou stříleny pacifistické Děti květin, USA vyhrálo válku ve Vietnamu a superhrdinové byli zákonem donuceni uchýlit se do ústraní.

Jedna z nejznámějších skupin bojovníků proti zločinu Minutemen existovala už v roce 1940 a byla považována za přínosnou pro společnost, ale přízeň davů je vrtkavá a někteří členové byli zabiti, další odešli do důchodu.

Jejich následovníci Watchmeni jsou v roce 1985 také mimo pozornost veřejnosti. Alespoň většina z nich. Někteří se nesmířili s tím, jak kriminální živly a lidská špína infikuje svět a i přestože se tak staví proti právnímu systému, nadále bojují (poměrně drsnými metodami) proti zločinu. Jedním z nich je Roschach (Jackie Earle Haley), který se domnívá (poté, co byl zavražděn jeden z exčlenů Watchmenů The Comedian – Jeffrey Dean Morgan), že někdo účelně vraždí maskované hrdiny.

Pokusí se varovat své bývalé spolubojovníky – Dr. Manhattana (Billy Crudup), Silk Spectre II (Malin Akerman), Ozymandiase (Matthew Goode) a Nite Owl II (Patrick Wilson), ovšem většina z nich mu nevěnuje větší pozornost. Mají vlastní osobní problémy (od zvláštní lásky až po alkohol), plus to, že Studená válka se pomalu mění ve výraznou nukleární hrozbu.

Vše se ovšem ukazuje být více propojené, než se na první pohled zdálo…

Zdejší hrdinové nejsou žádní černobílí jedinci, většinu z nich pronásledují psychické problémy, stíny minulosti a podobně. Nejsou to žádní nedotknutelní bojovníci za dobro, ale polidštění, chybující jedinci, kteří mají svých starostí dost.

Zvláštností je, že kromě Dr. Manhattana, který dokáže jen myšlenkou změnit v podstatě cokoliv, nemá nikdo žádné nadpřirozené schopnosti. Jsou to ovšem velice schopní trénovaní bojovníci a někteří mají zajímavé technické vybavení.

Strážci ovšem nejsou jen slepenicí akčních scén, kde se ultimátní bijci utkávají se zločinci, na slušně dlouho stopáž je tu relativně málo bitek, spíše jde o vztahovou propletenost, filozofickou a psychologickou hloubku, společenské otázky a podobně. Ne, nikdo po Vás nebude chtít, abyste dlouhé hodiny dumali nad tím, co film nabízí, ale nejde také o přímočarou zábavu, která se snaží zaujmout jen Vaše oči. Obé je dobře vyvážené.

Zack Snyder opět věnoval dostatek pozornosti vizuální stránce. Nabízí svět temný, brutální, bezútěšný plný bolesti a utrpení. Využívá svých oblíbených „zpomalovaček“, ale není jich přehršel. Akční scény jsou výtečné, i když jich mohlo být opravdu o něco více.

Už jen samotné počáteční titulky stojí za to (provedou Vás historii maskovaných superhrdinů), netradiční je pak soundtrack, který je poskládán z opravdu nečekaných kousků od Neny až po Boba Dylana.

Wachmeni si zaslouží pozornost hlavně proto, že poskytuje úplně Jiný pohled na svět maskovaných bojovníků za spravedlnost. Neukazuje jen v dobrém světle, jako neohrožené morální bojovníky, ale jako lidi, lidi, kteří mají své záporné stránky, lidi, kteří chybují a jejich chyby mohou stát životy. A tento netradiční přístup stojí za vyzkoušení.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Zack Snyder
Hrají: Malin Akerman, Billy Crudup, Matthew Goode, Jackie Earle Haley, Jeffrey Dean Morgan, Patrick Wilson, Carla Gugino

Copyright © 2000-2023 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny