Dneska je středa, 28.02.2024, svátek má Lumír, venku je 5°C, 21 online
TV 00:03:25

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2004
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[8]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
23866x
Přidáno:
15.06.2004
Autor:
Lou
 

Troja - Troy

obal

Režisérské eso Wolfgang Petersen (Air force one, Dokonalá bouře) nepřivádí na plátna film o zoologické zahradě v Troji, jak by mohlo některého čtenáře napadnout, když uvidí nadpis této recenze. Už nemusíte číst dál, tady žádné slony, nosorožce, lvy, hady a další podobnou havěť nenajdete, občas nějaký kůň tady proběhne, ale to je všechno. Jedná se o zpracování bájného eposu Ilias slepého pěvce Homéra, o největší bitvu starověku, která ožívá spolu s nejslavnějšími hrdiny za pomoci nejoslnivějších hvězd Hollywoodu… a hlavně 200 miliónového rozpočtu. Pohodlně se usaďte (přední řady nedoporučuji, byly byste během pár chvil pocákáni krví, na kterou padlo asi hodně z toho štědrého rozpočtu), kupte si popcorn, slabší povahy pytlíky na zvracení, nějaký ten kapesník pro slzy vaší družky a jdeme na to.

Představovat slavný příběh o dobývání pyšného města Troji ani nemá smysl, známější je snad pouze Star Trek bájného neslepého scifisty Genea Roddenberryho. Avšak je pravda, že dnešní dobou hýbou spíše japonští pokémoni, soutěže Superstar, mistrovství světa v hokeji a podobné excesy soudobé civilizace a staré řecké báje a pověsti pomalu odplouvají po řece Styx do podsvětí. Možná, že tento film znovu pozvedne zájem o bájné reky, kteří jsou ve světě filmu naživu jen díky Hallmarku, který mimochodem natočil putování Odyssea, ale nezaměřil se na první část příběhu- na dobývání Troji, nýbrž na dlouhé putování ithackého krále domů. Staré řecké báje a pověsti mohou nabídnout hodně, protože se v nich skrývají všechny možné lidské archetypy.

Tento film popisuje dobývání Troji a tvůrci zvolili zajímavý způsob, když úplně vyloučili bohy, kterým hrdinové sice vzdávají hold, ale žádní se tam nevyskytují. Scénárista David Benioff (25. hodina) vytvořil v podstatě historický válečný příběh, který se opírá především o perfektně vykreslené postavy a ne o monumentální bitvy, jak by se mohlo na první pohled zdát, což je velmi příjemné překvapení. Postavy a hlavně jejich motivy jsou hnacím silou příběhu. Na každé straně, řecké i trojské, jsou rozmanité postavy, kladné i záporné, přičemž většinou se nacházejí někdy mezi stejně jako v opravdovém životě.

Stěžejní je postava Achillea (Brad Pitt), o které celý příběh v podstatě je. Achilleus je vyobrazen jako bojovník toužící po moci, po uznání, aby ho znal celý svět. Je to složitá postava plná svárů, která se v průběhu filmu nádherně mění. Každý psychoanalytik, který čte tuto recenzi by si měl k hodnocení filmu nějaký ten bod přidat, určitě si přijde na své. Brad Pitt ho vystihl dokonale, zlé jazyky tvrdí, že všechny ty emoce jsou pravé, že pocházejí z jeho odvykací kůry proti kouření. Pravda je, že při akčních scénách se musel hodně zadýchat. Achilleus není nezranitelný, nadpřirozené věci byly zcela vypuštěny, jeho síla pramení z jeho temperamentu, touze po vítězství. Nechce, aby mu někdo něco nařizoval, jediný, kdo na něj má vliv je lstivý Odysseus (Sean Bean).

pic

Postavy bratrů Agamemnona (Brian Cox) a Menelaa (Brendan Gleeson) jsou si podobné svou slizkostí, jsou to barbaři toužící po krvi. Agamemnonovi nejde o navrácení Heleny (Diene Kruger), chce pouze dobýt Troju a Menelaos rovněž nechce svou ženu zpět, ten se cítí ponížen a prahne po pomstě. Paris (Orlando Bloom) je romantický snílek, není to žádný bojovník, raději se věnuje střelbě z luku, kdy je to úplný Legolas. A nyní se dostáváme k postavám, které vynikají díky svým osobnostem, svou uvážlivostí, totiž k Odysseovi (Sean Bean) a Hektorovi (Eric Bana). Oba mají společné to, že se ve válce ocitli proti své vůli. Ani jeden z nich tento konflikt nechtěl, oba touží po míru a šťastném životu u svých rodin, avšak oba váže povinnost- Hektora k otci a Troji, Odyssea k Agamemnonovi, jemuž Ithacka nedobrovolně slouží. Škoda, že Odysseus nedostal více prostoru, Sean Bean ho hraje opravdu výborně. Nejlepší nakonec- král Priamos v podání skvělého Petera O’Toola, který hraje naprosto fantasticky a zdaleka předčí všechny ostatní. Když je Troja dobyta a hoří, tak teprve z jeho výrazu poznáte rozsah té zkázy.

Když se půjdete na Troju podívat, musíte se připravit na to, že se nejedná o věrnou adaptaci předlohy, jak tomu bylo třeba u Pána prstenů. O absenci všech nadpřirozených sil jsem již mluvil, ale jsou zde i další věci. Tvůrci se rozhodli přepracovat příběh celý, takže umírají postavy, které by se podle eposu měli vrátit živí domů apod. Nejmenší změnou je to, že se celé dobývání odehraje v několika týdnech a ne v letech. Tyto změny musí nutně vést k nevoli určité části publika, která vyžaduje přesnou věrnost originálu a filmy odsuzuje jen kvůli nepatrnému detailu, což v překladu znamená, že opovrhuje všemi adaptacemi, jelikož dodržet děj přesně nelze. Já si myslím, že je jen dobře, že tvůrci vytvořili něco v podstatě úplně nového, divák je aspoň v napětí, co se stane. Jde o to nebát se změn. Lidé, kteří nemají změny rádi, jsou vesměs líní, protože přijmout něco nového stojí energii.

Režie Wolfganga Petersena je precizní, odvedl opravdu dobrou řemeslnou práci, ale to je vše, bohužel tam není nic, co by pozvedlo film na nějakou vyšší úroveň. Celých 163 minut filmu vás zaručeně nudit nebude, avšak pořád je to stále stejný příběh o lásce, válce a hrdinech. Ovšem na druhou stranu výborně řemeslných filmů také není mnoho. Možná, že kdyby se tvůrci pustili jinou cestou a zachovali přítomnost bohů, mohli by z toho udělat něco jiného. Ale toto zpracování je v každém případě zajímavé a originální, nemluvím o klasických hollywoodských klišé, která se tam samozřejmě najdou, mám na mysli pojetí jako celek. K úvaze také stojí, jak volnou měl režisér ruku. Třeba by Petersen i chtěl děj ještě nějak ošperkovat, ale producenti zkrátka drželi celé natáčení pod kontrolou, chránili si své investice. Ani bych se u filmu s takhle velkým rozpočtem nedivil.

Souboje a velké bitvy jsou natočeny s patřičnou monumentálností a zručností. Není to žádný Matrix, ale stará dobrá řež meče proti meči. Krví se nešetřilo a zajímavými bojovými situacemi rovněž ne. Nejpůsobivější jsou souboje Achillea, boj s Hektorem je úžasný, máte chvílemi i strach, aby vás ostří nezasáhlo.

Troja určitě patří k filmovým událostem roku. Někomu se nebude líbit toto nové zpracování starého eposu, kde je toho hodně změněno, ale když přijmete svět takový, jak ho tvůrci tohoto filmu stvořili, budete se náramně bavit. Děj staví na skvěle vytvořených charakterech a je dynamický. Jistě z toho šlo udělat něco hlubšího, silnějšího a je to na tom filmu vidět, ale i tak to je ojedinělý film, který vás dokonale pobaví a možná, že v některých postavách poznáte i kus sebe, o kterém jste dříve neměli ani ponětí.Originální název: Troy

Scénář: David Benioff podle Homérova eposu Ilias

Režie: Wolfgang Petersen
Hrají: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger, Peter O'Toole, Brian Cox, Sean Bean, Brendan Gleeson

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Dita Trója10/10
Barusch Trója :)
christinka braad =))
guest RE: Veronika
guest Veronika
brunzic Troja9/10
Filip Troya10/10
guest Troy
guest Můj názor
guest Petra10/10
Judge_Dredd komentář6/10
guest Fibo
tailor16 bozi10/10
guest blbost2/10
guest RE: ?!6/10
tinky_swinky Achilles
guest RE: vylhana historie
huch Blbost
bára Brad Pitt
guest brad pitt
Pooky no...
guest Nicky trupkojidni
Vojta Sracka.
Smile_girlka Gooooood!!!!
guest RE: perfektní
Viki RE: RE: Solverino ;o)
Luccka Proste nej...
r..a..v..e..n vylhana historie
ja-jinka Uf
guest Dobrý
guest RE: Brad Pitt
Jáááááááááááá Ahoj
Britinka Paris
mike godgodgodgodgod
guest RE: Solverino ;o)
Viper Prad
guest Solverino ;o)
Abíčko Brad Pitt
guest Brad miláček
Anastazii Po Pánu prstenů nejlepší film co jsem viděla
Mačetka THE BEST
guest dcguka
Bradík Bradík
annča perfektní
kuchtik Docela good
cate RE: BOMBA
Troya Orli
kelly Troja
Áda BOMBA
VRTULE bezva
Julie2J jde to
PetrusRogerri Legenda
Dvojta Super
Bruky ?!
Tomáš Doischer Komentář
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (55)