Dneska je středa, 19.06.2024, svátek má Leoš, venku je 21°C, 27 online
TV 02:51:40

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
tip
Hodnocení čtenáři[2]:
tip
Čtenářů:
17457x
Přidáno:
29.06.2009
Autor:
Chen
 

Star Trek

obal

Jsem onen typ člověka, který i přes to, že je dospělý, rád nechává plynout své myšlenky v oblacích a jeho skutečný život se mu zdá trošku nudný. Proto ocením jakoukoliv šanci úniku z reality a sci-fi je žánr, který mé tužby plně uspokojí. Jedním z nejlepších televizních sci-fi sériálů je bez diskusí Star Trek (ať už se bavíme o jakékoliv verzi, od původní až po Voyager). Nepovažuji se za jednoho z Trekkies, nestuduji každý detail z universa, ale hrubý přehled určitě mám.

A tak mě potěšilo, že nový filmový Star Trek, který je prequlem (dějových předchůdcem) všech filmů ze série, je nejen dárečkem pro fanoušky, kteří se budou tetelit blahem, když uvidí, jak se dávala dohromady jejich oblíbená posádka (ta první) a při všech různých odkazech na televizní i filmové projekty Star Trek, ale také má co nabídnout těm, kteří neví, co to je phaser a kdo jsou Romulané.

Nepotřebujete vědět zhola nic o Star Treku, abyste si J.J. Abramsovo dílo užili. Pro neznalce tématiky jde o vynikající sci-fi podívanou plnou humoru, svižná akce a skvělých efektů.

Poslední díl je zatím nejsvižnější, nejlépe odsýpající dynamická podívaná, která si nebere servítky a v podstatě Vás táhne plným warpem od prvních minut, kdy se seznámíte s otcem hlavního hrdiny, až do (na můj vkus) poněkud uspěchaného finále, jehož krátkost považuji za jedinou podstatnou chybu nového Star Treku.

Nejprve poznáme rodiče ústředního hrdiny Jamese T. Kirka (Chris Pine), George (Chris Hemsworth) a Winonu (Jennifer Morrison), ale hned poté se dostáváme do doby, kdy je James mladým rebelantem, který rozhodně netouží po kariéře ve Hvězdné flotile.

Nakonec se ale nechá přesvědčit a vydává se na palubě lodi Enterprise, společně s nově sestavenou posádkou, vstříc hrozbě pro celou Federaci. Tou je gigantická loď pod velením pomstychtivého Romulana Nera (Eric Bana).

Příběh Vás nezavalí množství neznámých termínů, kterým by rozuměli jen zarytí Fanoušci Star Treku. Scénář je natolik ohleduplný, aby se v něm neztratil nikdo. Jsou nám představeni jednotliví členové posádky, o Jamesovi Kirkovi byla řeč, dále je samozřejmě přítomen Spock (v podání vynikajícího Zachary Quinta, plus jeho alternativní verze je ztvárněna původním představitelem Spocka Leonardem Nimoyem), lodního lékaře přezdívaného „Kostra“ se ujal Karl Urban, komunikační důstojnici Uhuru ztvárnila Zoe Saldana, Scottyho Simon Pegg, pilota jménem Sulu si zahrál John Cho a Chekova Anton Yelchin. Kromě nich uvidíme například Winonu Ryder jako Spockovu matku.

Obsazení se řídilo jedním pravidlem – nabídnout vynikající herce, ale nepříliš okoukané. A to se povedlo. Nová mladá svěží posádky byla trefou do černého a typově byly postavy obsazeny skvěle. Ne všem je poskytnut dostatečný prostor, abychom se s nimi detailně seznámili, ale na druhou stranu, posádka není z nejmenších a s ohledem na vynikající tržby určitě dojde na další pokračování, které toto napraví.

Star Treku se nejen daří seznamovat Vás s novým prostředím, ale také vtáhnout do akce, která ubírá na tempu… vlastně skoro nikdy. Matně si vybavuji pár okamžiků, kdy by se něco divokého nedělo, ale obvykle jako byste se dostali na rozbouřenou řeku plnou peřejí, která Vás vcucne a nepustí, dokud Vám nepraskne hlava z návalu adrenalinu.

Ne nadarmo je Star Trek považován za jedno z nejlepších sci-fi roku, respektive posledních let a v podstatě nejlepší film z celé série filmů Star Trek. Nabízí jiný, modernější a zajímavější pohled na universum, které je jedno z nejzajímavějších vůbec. Poskytne výlet do vesmíru, díky němuž Vám bude Váš život připadat nutný a nezáživný a budete litovat toho, že se musíte do práce dopravovat autobusem a ne teleportací.

J. J. Abrams nasměroval Star Trek nejlépe, jak to jen bylo možné. Hlavní rysy postav zůstaly zachovány, ale vše ostatní bylo oděno do mnohem lákavějšího a zábavnějšího hávu, který Vás musí zákonitě uchvátit.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: J.J. Abrams
Hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder, Chris Hemsworth, Jennifer Morrison, Rachel Nichols

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Kikushig7 Týnka
guest SUPER STAR TREK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
guest STAR TREK
acidofil RE: jj paradatip
Iron_Storm jj paradatip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (5)