Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 7°C, 52 online
TV 13:18:43

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
6304x
Přidáno:
06.02.2012
Autor:
Chen
 

Zrození Planety opic - Rise of the Planet of the Apes

obal

Planeta Opic patří k filmům, které jsou milníky ve sci-fi žánru. Díky originálnímu námětu, i na dnešní dobu vynikajícím maskám, spoustě ikonických momentů a pár dalších aspektů, jde o kultovní záležitost, která se dočkala nejen několika pokračování, ale v roce 2011 také prequelu, který nám prezentuje to, jak vše začalo.

Člověka, který Planetu opic zhlédl, určitě muselo zajímat, jak mohlo dojít k tomu, že se primáti ujali vlády nad světem lidí. Odpověď je vám servírována v jednom z nejpůsobivějších filmů roku 2011.

Tentokráte nedošlo k obvyklému případu, kdy pokračování (v tomto případě prequel) dělá, pokud jde o kvalitativní stránku, ostudu svému předchůdci. Zrození Planety opic je jednou z mála výjimek, které naopak dělají čest své předloze.

Scénář se věnuje Willu Rodmanovi (James Franco), který pracuje na genové terapii, která by měla pomoci s léčbou Alzheimerovy choroby. Jde o upravený virus, který zvyšuje mozkovou aktivitu. Lék je testován na šimpanzích, u kterých dochází k prudkému nárůstu inteligence. Jedním z testovaných subjektů je i samice, která zaútočí na pracovníky laboratoře, aniž by někdo tušil proč.

Následně se Will dozví, že chránila své mládě. Všichni šimpanzi, včetně čerstvé matky, ale museli být utraceni a tak si Will vezme mládě domů, aby se o něj starat.

Postupem času začne zjišťovat, že malý Caesar (Andy Serkins) zdědil po své matce vysoký intelektuální potenciál…

Přiznám se, že děj nepovažuji za nikterak originální, máme tu laboratorní pokusy, postranní dějovou linii s nemocným otcem a neschváleným testováním léku na něm, jde o standardní, často užívané zápletky, které už byly viděny.

Síla scénáře ale nespočívá v jeho originalitě, ale v tom, jak pomrkává na fanoušky původních filmů a také na tom, jak vypráví příběh „hlavního hrdiny“ Caesara. Po většinu stopáže sledujeme jeho pomalý přerod z člena Willovy rodiny na vůdce rebelie proti útlaku ze strany lidí v útulku pro primáty v San Francisku.

Pokud pomineme finále, tak tu není příliš akce, film v prvních desítkách minut vysloveně negraduje, ale lehkým tempem směřuje ke vzpouře, kdy primát Ceasar nehodlá dále snášet krutosti ze strany Homo Sapiens Sapiens.

Zlo a dobro je jasně načrtnuto. Primáti jsou ti „hodní“, lidé (až na pár výjimek) ti „zlí“. Není tu šedá, je tu jen černá a bílá a to je trošku nepříjemné. Opice/primáti v podstatě, až na několik málo případů fyzicky příliš neubližují (žádné brutální scény nečekejte, lidí nejsou cupováni na kusy), zřejmě proto, aby bylo jasné, že právě ony jsou ty, které umí projevit soucit a jsou pravými hrdiny filmu, zatímco lidé jim provádějí tak nepěkné věci, že bychom všichni měli nenávidět sami sebe za to, že vůbec máme lidskou DNA.

Člověk tu hraje roli záporáka, jeden z mála dobrých osob je tu Will a jeho přítelkyně Caroline (Freida Pinto), ale více prostoru dostane jen Will, Caroline nemá žádnou podstatnější roli, je tu na okrasu. Většina lidí tu hraje jen druhé housle, pro posun děje nejsou vlastně důležití a většinu pozornosti na sebe strhávají primáti.

Nejvíce samozřejmě Caesar, kterému svou mimiku propůjčil specialista na podobné záležitosti Andy Serkins (už byl předlohou pro Gluma či King Konga) a je to vidět, protože z některých výrazů vůdčího primáta člověka skoro mrazí. Jeho dlouhé vyčítavé pohledy jsou hodně pichlavé a nepříjemné.

Ale přestože je na vizuální efekty slyšet spousta chvály, osobně se přiznám, že tu bylo několik chvil (a ne málo), které působily zbytečně moc „digitálně“. Nemyslím si, že triky jsou na nejvyšší možné úrovni, šlo by to přece jen ještě o chlup lépe. Neznamená to, že jsou špatné, jsou velice dobré, ale vysloveně unešený jsem z nich nebyl.

Zklamalo mě i několik logických nesrovnalostí, kterým se ani Zrození Planety opic nevyhnulo, ale těm se nevyhnul téměř žádný blockbuster, takže už si člověk více méně zvyká. Stejně tak jako na „náhody“ ve stylu mlha na mostě zrovna ve chvíli, kdy se to opicím hodí a podobně.

Výhrady by byly, bylo bych jich relativně dost, ale i přesto je Zrození Planety opic kvalitní podívanou, kterou si užijí především Fanoušci předlohy, které potěší, že se konečně dozvědí, jak to vše začalo a je pro ně připraveno pár „pomrknutí“.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Rupert Wyatt
Hrají: James Franco, Andy Serkins, John Lithgow, Freida Pinto, David Oyelowo, Brian Cox, Tom Felton, Chelah Horsdal

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny