Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 7°C, 27 online
TV 13:05:22

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
tip
Čtenářů:
7087x
Přidáno:
11.12.2011
Autor:
Chen
 

Green Lantern

obal

Zatímco v našich končinách nepatří Green Lantern k nejznámějším komiksovým hrdinům, za oceánem jde o jednu z nejproslulejších postav nakladatelství DC Comics, které se stará také o Supermana nebo Batmana.

Green Lantern je tak trošku „cheesy“, jinak řečeno není to hrdina, který by mohl být vnímán extra vážně, už jen proto, že má zvláštní schopnost, respektive prsten, který dokáže vytvořit z energie, cokoliv si jeho majitel zamane. To je rozhodně netradiční, ale také občas úsměvný talent, který speciálně u nás zavání Arabelou.

A jelikož si filmaři byli vědomi toho, že Green Lantern, respektive Hal Jordan (Ryan Reynolds) netradiční postava, nezařadili se do skupiny filmařů, kteří chtějí mít své dítko, co nejvíce temné a spíše vsadili na odlehčený ráz, lehký nádech humoru a občas záměrnou „béčkovou“ přepálenost.

Možná to bylo důvodem, že film zrovna nezabodoval. Ani mezi kritiky, ani po finanční stránce. Dnešní doba si žádá psychologicky hluboké zadumané hrdiny řešící nejen záchranu světa, ale bojující i se svými vnitřními démony. Hal Jordan má také pár problémů (trauma ze smrti otce či problém u něčeho vydržet), ale rozhodně tomu není věnováno příliš prostoru, a když už na to přijde řeč, tak je to samé klišé a spíše, než aby mu to dávalo větší „lidskost“, je to nechtěně úsměvné.

Scenáristé (Greg Berlanti, Michael Green, Marc Guggenheim, Michael Goldenberg) se na to měli buď úplně vyprdnout nebo na tom více zapracovat. Ostatně kompletní děj není nic moc. Máme tu hrdinu, krásnou drsnou dívku, která ho miluje i usměrňuje, „nerdovského“ nejlepšího kamaráda, jemuž se podaří občas zahláškovat něco vtipné, nic originálního nečekejte.

Pokud jde o záporáka, tak je jím zaprvé jakási děsivá entita, která je prezentována jako gigantické kouřové monstrum s divnou hlavou, které je samozřejmě poměrně neosobní a také jeho přisluhovače Hectora Hammonda (Peter Sarsgaard), který nemá rád svého taťku, připadá si hrozně utlačovaný, a když se u něj objeví superschopnosti, nevyužije je zrovna pro záchranu lidstva.

Přestože Peter se snaží být, co nejďábelštější (což se mu daří), tak nemá dostatek prostoru a jeho škádlení se s Halem Jordanem je minimalizováno.

To mě přivádí k paradoxu, který plyne z toho, že přestože film trvá sto minut, snaží se být hlavně akčním sci-fi dobrodružstvím, oné akce tu není zase tolik, kolik bych čekal a ocenil. Je tu pár soubojů a Green Lantern využívá svého prstenu s fantasií, ale ať už standardní střety nebo finální zúčtování, ničím vysloveně neoslní a obvykle jde o krátké momenty.

Vlastně jsem překvapený, že jsem se u filmu nenudil, protože když si to vezmeme statisticky, tak akční složka rozhodně netvoří většinu, přinejlepším čtvrtinu, když to přeženu tak možná třetinu stopáže a to je na film, který nemá příliš dobrý scénář a postavy také nepatří k nejpropracovanějším, docela málo.

A kromě toho, nemůžu pět chválu ani na trikové efekty. Je jich spousta, ale některé nejsou tak precizní, jak by být měly. Především ústřední monstrum Parallax na mě nepůsobilo zrovna přesvědčivě.

Green Lantern není obrazově špatný, ale za dvě stě milionů to šlo zvládnout lépe. Existují lacinější a lépe zpracované projekty.

Jediným nezpochybnitelným kladem je obsazení. Ryan Reynolds je, jako obvykle, charismatický, zábavný, užívá si to a přenáší to i na diváka, Blake Lively je vcelku sexy, Peter Sarsgaard umí být slizký, jak jen to je možné a potěší i účast Tima Robbinsona nebo Angely Bassett.

Ale přesto vše, co jsem na filmu kritizoval, jsem se bavil. Bylo do čeho šťourat, bylo co kritizovat, ale ve finále jsem byl spokojený. Není to žádný zázrak, ale zklamání se nedostavilo v takové míře, v jaké jsem se obával. Druhému dílu bych se nebránil.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Martin Campbell
Hrají: Ryan Reynolds, Blake Lively, Peter Sarsgaard, Tim Robbins, Angela Bassett, Mark Strong, Taika Waititi, Geoffrey Rush, Temuera Morrison, Michael Clarke Duncan

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest hustytip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)