Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 20°C, 26 online
TV 12:08:39

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7799x
Přidáno:
27.11.2011
Autor:
Chen
 

Ocelová pěst - Real Steel

obal

Roboti vládnou filmovým plátnům (respektive pokladnám), alespoň ti, co se umějí měnit v dopravní prostředky a měří jako průměrný desetipatrový dům. Ale nejsou to jediní mechaničtí bijci, na které můžete narazit. Ti, které uvidíte v Ocelové pěsti, jsou sice menší a nedokáží měnit formu, ale zase se umějí rvát, jedna radost.

Zatímco Transformeři jsou sice také pro teenagery, ale občas se snaží tvářit jako temné sci-fi, tak Ocelová pěst je rodinným projektem. Ne, klid, klid, infarkt není na místě. Na rozdíl od velkého množství konkurence v tomto žánru, je tu sice spousta sentimentu a nostalgie, ale momentů, kdy by vám to přišlo jako trapné hraní na city, je tu minimum.

Je to sice příběh o otci Charliem (Hugh Jackman), který si kvůli penězům vezme na starosti svého syna Maxe (Dakota Goyo) a samozřejmě se jejich vztah upevní, což je jedno dost ohraný příběh, ale v sci-fi reáliích světa, kde v ringu místo lidí bojují půltunoví roboti nepůsobí tak klišoidně, jak by se dalo čekat.

Je to komorní příběh o bývalém boxerovi, který zjistí, že mu jeho syn není tak ukradený a společně se vydají splnit si svůj sen, ale ač to zní jakkoliv, tak ve finále to funguje, na konci budete na měkko a budete fandit, aby jim to vyšlo.

Navíc to není tak velké drama a emocionální sonda. Psychologie postav není vysloveně povrchní, ale nikdo se tu zbytečně nešťourá v duši zúčastněných. Všeho je tak akorát, aby to pobavilo a nezačalo lézt na nervy.

Velká pozornost je věnována i robotickým soubojům a nutno poznamenat, že i když jsou zdejší mechaničtí boxeři menší, než ti, které přivedl na svět Bay, tak zpracování jsou na výbornou. Vypadají opravdu „hmatatelně“, není vlastně ani na moment vidět, že by vznikly na obrazovkách počítačů, povedli se.

Navíc, byť už je to nějaký ten pátek, co jsem si hrál s figurkami robotů, tak ve chvíli, kdy jsem je chvilku viděl, hned jsem si přál, abych měl něco takového doma. A před takovými patnácti lety bych se možná i pokusil si podobného mecha postavit.

Primárně je film cílen na mladší diváky, ale funguje a to velmi dobře, i na starší. Je to oddechový příjemný film, který ani příliš nemoralizuje, ale na citové rovině pracuje, tak jak má, takže to není také jen jednovrstevnatá podívaná.

Ingredience jsou vyváženy přesně tak, aby Ocelová pěst nenudila mladší svou rádoby hlubokomyslnou myšlenkou, ale neurážela dospělé svou jednoduchostí. Kromě toho, co si budeme povídat, Hugh Jackman v hlavní roli znamená automaticky výhru.

Je to sympaťák, který nejen, že umí hrát, ale má i charisma, které umí prodat a dělá to i tentokrát. Jeho postava je sice zpočátku lehce záporná, byť si zachovává lidskou tvář, ale postupem času se z něj stane klaďas jedna radost, i když netlačí na pilu a není to takový ten Mirek Dušín. Prostě jen sympaťák, který se nezměnil moc, ale dost, abyste měli pocit, že je to chlapík, se kterým byste se klidně přátelili.

Ocelová pěst se povedla. Je to příjemné rodinné sci-fi a tentokráte „rodinné“ neznamená pitomé nebo přehnaně emocionální, ale opravdu pobaví všechny v rodině. Mamka bude nadšená z Hugha, protože je sexy, taťka bude nadšený z choreograficky dobře zvládnutých soubojů a děti budou hrozně chtít toho velkého robota, který je lepší než poslední kolekce hraček od Lega nebo mluvící poníci.

Pobavil jsem se, pobavil jsem se mnohem více, než jsem čekal a myslím, že nebudete zklamaní, pokud na Ocelovou pěst vyrazíte do kina. Můžete sami, můžete s kamarády, můžete s mladším bráchou, je to jedno, spokojeni budou všichni.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Shawn Levy
Hrají: Hugh Jackman, Dakota Goyo, Evangeline Lilly, Hope Davis, Anthony Mackie, Olga Fonda, James Rebhorn, Karl Yune

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Markoman10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)