Dneska je čtvrtek, 22.02.2024, svátek má Petr, venku je 8°C, 23 online
TV 06:18:19

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7193x
Přidáno:
13.03.2012
Autor:
Chen
 

Vyměřený čas - In Time

obal

I když si spousta tvůrců myslí, že sci-fi projekty musejí být hlavně vizuálně poutavé a plné trikových efektů, tak například Andrew Niccol ví, že řádná vědecko-fantastická podívaná může vzniknout i bez rozpočtu 200 milionů dolarů, za to se zajímavým příběhem. Důkazem je třeba jeho počin z roku 1997 nazvaný Gattaca.

Vyměřený čas kvalit zmíněného filmu nedosahuje, ale i tak jde o slušný titul, který má ale určité mezery a nedostatky.

Samotný námět k nim ale nepatří. Přestože je relativně jednoduchý, je netradiční a poutavý. V roce 2161 jsou lidé geneticky upraveni tak, že stárnou jen do 25tého roku života a pak se jejich fyzické opotřebování zastaví a mají k dispozici jeden rok.

Cože to znamená? Jednoduše to, že v budoucnosti nejsou platidlem peníze, ale čas. Pokud vám na digitálním ukazateli pod kůži na ruce vyprší, pak zemřete. A ne každému se dostává dost času, hlavně, když se neustále zvyšují životní náklady.

Potenciál příběh rozhodně má, ale zatímco v oblasti prezentování toho, jaké to je žít s nedostatkem času, doslova ze dne na den film boduje, samotné globální dopady a kritika přehnaného kapitalismu jsou tu řešeny jen povrchně a přestože má jít zřejmě o nosné filozofické pilíře Vyměřeného času, tak jde spíše o příběh dvou „Robinů Hoodů“, kteří dělají vše proto, aby pár lidí nebylo nesmrtelných a berou bohatým a dávají chudým.

Vyměřený čas prostě nejde do hloubky a nastíněné myšlenky příliš detailně nerozvíjí. Snaží se tvářit, že ano, chce být spíše dramatem, než akčním sci-fi, ale i přes nepopiratelnou dusivou atmosféru a nepříjemný pocit pramenící z představy, jakým směrem by se mohlo lidstvo zvrtnout, kdyby mu ještě šlo o něco více o zisk (pokud je to tedy ještě možné) není tak mnohovrstevnatý, jak by být chtěl.

A pokud se nad filmem budete dále zamýšlet, bude to spíše tím, že vaše logické pochody vás k tomu dotlačí samy, než díky tomu, co na obrazovce uvidíte. Vyměřený čas nosnou myšlenku prezentuje stylem – být nesmrtelný je fuj, obírat ostatní o čas je také fuj, žít ze dne na den je vzrůšo.

To trošku bagatelizuji, ale jelikož film není primárně akcí, tak by v příběhové a dramatické rovině měl být propracovanější. Pár přestřelek a honiček tu je a nejsou špatné, ale s ohledem na slušně dlouhou stopáž je jich zatraceně málo.

Ale faktem je, že se člověk nenudí, i když se toho někdy zase tolik neděje. Je to zčásti i díky tomu, že film je slušně obsazen. Už asi není třeba diskutovat o tom, že Justin Timberlake není jen bývalá popová hvězda, která se hrozně chtěla stát hercem, protože hercem už je a několikrát to dokázal.

Vyměřenému času neuškodí ani přítomnost okaté Amandy Seyfried, ale přiznám se, že osobně bych byl pro, aby Matt Bomer a Olivia Wilde neměli ve filmu jen epizodní role.

Jednu z hlavních postav ve Vyměřeném čase ztvárnil i Cillian Murphy, kterého ani není třeba chválit, protože si těžko vybavit postavu, kterou by nezahrál dobře a nyní si také reputaci nekazí.

Nakonec tu tedy máme sci-fi se zajímavým námětem, dobře nastíněným světem budoucnosti (který není ale přehnaně futuristický), kvalitní herecké obsazení, pár dobrých akčních scén a slušnou atmosféru. Nepříjemné je, že film bruslí jen po povrchu nastíněných témat a jen málokdy se ponoří hlouběji.

Ale přesto jde o slušný snímek, který určitě zaujme, a šanci byste mu dát měli.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Andrew Niccol
Hrají: Justin Timberlake, Amandy Seyfried, Cillian Murphy, Olivia Wilde, Alex Pettyfer, Vincent Kartheiser, Johnny Galecki, Matt Bomer

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
MrsDarkwood Vyměřený čas
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)