Dneska je středa, 22.05.2024, svátek má Emil, venku je 16°C, 148 online
TV 00:46:40

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
6484x
Přidáno:
03.06.2012
Autor:
Chen
 

Černá hodina - The Darkest Hour

obal

Útok vetřelců na naši matičku Zemi je docela vděčné téma pro tvůrce sci-fi. Obvykle si útočníci z vesmíru vybírají jako cíle New York, Los Angeles a další velká americká města, ale čas od času se rozmyslí a místo útoku na USA, se vrhnou někam jinam. V případě Černé hodiny na ruskou metropoli Moskvu.

I když nenechte se mýlit, hlavními hrdiny nejsou chrabří Slované, ale skupinka amerických turistů, kteří vyrazili do Moskvy z různých důvodů. Ale, co se nestane, zrovna když si užívají tvrdého alkoholu v jednom z barů, začnou z nebe padat podivné „světlušky“.

A i když na první pohled vypadají nádherně, nejsou zrovna mírumilovné. Vyklubou se z nich mimozemšťané, kteří nejen, že umějí být neviditelní, ale vše živé bleskově promění v prach. Naší skupince přeživších tak nezbývá, než vymyslet, jak se dostat z hlavního města Ruska, ve kterém moc života nezůstalo.

Nezní to vůbec jako špatný nápad, Moskva, neviditelní vetřelci, docela slušný námět na potencionálně povedený biják. Ovšem, jak se stává docela často, nápad je dobrý, provedení už tolik ne.

Film trpí standardními neduhy podobných filmů – hlavní hrdinové jsou příliš schematičtí, nejsou více méně ničím originální, je tu upištěná hysterka, grázl, z kterého se vyklube hrdina, sympatický mladík, který se zamiluje do sympatické slečny, drsná teenagerka atd. atd., není tu v podstatě nikdo, kdo by vás svým chováním překvapil.

A to je míněno spíše ve špatném slova smyslu, protože někteří provádějí dost nelogické věci, které napovídají, že mají spíše sebevražedné sklony, než aby si chtěli zachránit krk. Však autoři také postavy nešetří a neváhají odpravovat jednu za druhou.

Scénář si nezaslouží chválu ani za dialogy, protože některé jsou opravdu dost…, no řekněme nepovedené a vyvolají úsměv na rtech, aniž by to byl jejich záměr. Rozhovory si rozhodně nezaslouží chválu, ale naštěstí jich není tolik, aby vás z nich začala bolet hlava.

Pokud jde o vizuální stránku, tak není rozhodně špatná. Je vidět, že se na filmu jako producent podílel Timur Bekmambetov, který ve své Denní hlídce zbořil půlku Moskvy a k něčemu podobnému dojde i tentokrát. A je to zpracováno dobře. Mimozemšťané také nevypadají špatně, tedy až do doby, kdy zjistíme, co se skrývá za jejich silovým polem. Jejich vnitřek se naopak vůbec nepovedl a působí téměř amatérsky.

Obsazení je, až na Emile Hirsche, relativně neznámé, ale nedá se říct, že by odvádělo špatnou práci. Naopak jsem byl docela překvapený tím, jak netrapně jejich výkony působily, takže v této oblasti vládne relativní spokojenost.

Ale scénář jim bohužel podráží nohy, takže je jedno, jak dobří jsou, když nemají šanci to naplno ukázat.

Černá hodina je prostě obyčejné nepřekvapující sci-fi, které je neurážejícím průměrem. Je tu plno věcí, nad kterými se člověk pozastaví, ale ve finále uteče hodina a půl docela rychle a divák se nenudí. Ale pokud by vám Černá hodina náhodou unikla, asi vás to příliš trápit nemusí.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Chris Gorak
Hrají: Emile Hirsch, Olivia Thirlby, Rachael Taylor, Max Minghella, Joel Kinnaman, Gosha Kutsenko

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny