Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 18°C, 23 online
TV 11:49:45

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7538x
Přidáno:
08.06.2011
Autor:
Chen
 

X-Men: První třída - X-Men: First Class

obal

Už bylo na čase, aby se nám na stříbrná plátna vrátili mutanti. Však to byli právě oni, kteří ukázali, že komiksový film může být chytrý, propracovaný a přesto uvolněně-zábavný. Bryan Singer v roce 2000 předvedl světu jednu z nejznámějších partiček z vydavatelství Marvel a od té doby následovaly další dvě pokračování a sólovka Wolverina.

Chvíli se mluvili o tom, že vlastní film dostane nejznámější protivník X-Menů Magneto, ale zatím z plánu sešlo. Naštěstí ale Fanoušci Homo Superior, známých tak jako mutanti, mají něco, co jejich touhu vidět své hrdiny znovu, jistě uspokojí.

Matthew Vaughn v roli režiséra a Bryan Singer jako producent cestují zpět časem do roku 1962 (a párkrát ještě hlouběji), aby nám vysvětlili, jak skončil Profesor X na vozíčku, kde vzal Magneto helmu, jak vznikli samotní X-Meni a spoustu dalších důležitých událostí.

X-Men: První třída je zasazená do šedesátých let, kdy se mutant známý (nejen) jako Sebastian Shaw (Kevin Bacon) snaží rozpoutat nukleární válku mezi Američany a Rusy. Je to jednoduchý způsob, jak vyhladit většinu lidstva a stát se nadřazenou rasou.

Radiace se neobává, jelikož mutanti byli z atomu „zrozeni“. Ale jeho plán se rozhodně nelíbí CIA. Agentka Moira MacTaggert (Rose Byrne) požádá o pomoc specialistu na genetické mutace profesora Charlese Xaviera (James McAvoy), o kterém netuší, že je telepat.

A jelikož Sebastian má partičku mutantů, kteří mu pomáhají (a nazývají se roztomile Hellfire Club) - svůdnou telepatku Emmu Frost (January Jones), teleportujícího se Azazela (Jason Flemyng) a vzdušné víry produkujícího Riptidea (Álex Gonzáles), nezbývá Charlesovi, než dát dohromady vlastní skupinu, která by Hellfire Club zastavila.

Film v první řadě představuje nové mutanty, které jsme zatím neviděli. Kromě výše zmíněných je to Angel (Zoë Kravitz), Banshee (Caleb Landry Jones), Havok (Lucas Till) a Darwin (Edi Gathegi). Ti zatím ve filmové sérii vidět nebyli (jen Banshee se objevil v televizním filmu), ale i známé postavy, které už si svou premiéru odehrály, se v První třídě objevují tak, jak je neznáme.

Máme tu Mystique (Jennifer Lawrence) a Beasta (Nicholas Hoult), ale především Profesora X a Magneta (Michael Fassbender), jejichž vyvíjející se vztah je nosnou linii filmů. Konečně zjistíme, jak se stali přáteli a kdy se jejich cesty rozešli.

A jelikož jejich obsazení je výtečné, pak se můžeme radovat z hereckého koncertu. James McAvoy a Michael Fassbender prostě nemohou zklamat a tady to jen dokazují. Jsou samozřejmě jiní, než jejich představitelé v původních filmech, ale současně se dá uvěřit tomu, že takhle nějak se v mladším období svého života chovali.

Ale ani zbytek hereckého obsazení neustupuje do pozadí, alespoň ne příliš. Každému se dostane prostoru, tak aby se dokázal dostatečně ukázat a zaujmout. Potěšující je například postava Mystique, jejíž proměna z malé zlodějky jídla v bojovnici za práva mutantů, je uvěřitelný a poutavý.

Hloubka postav není asi taková, jako v Singerových verzích, ale rozhodně je propracovaná a zajímavá. Matthew Vaughn bez problémů zvládá pracovat s větším množstvím osob a daří se mu vdechnout jim lidskost.

Ovšem musím říct, že mě malinko zklamala akční složka filmu. Matthew nedávno zabodoval s masakrem Kick-Ass, který se mimo jiné chlubil vynikajícími akčními scénami, ale v X-Men: První třída chybí zajímavější akční moment. Je jich tu slušné množství, to ano, ale žádné není taková, u které by vás oním příjemným stylem zamrazilo.

Což se ale během sledování stane. Alespoň těm, kteří milují komiksy nebo předchozí „x-menovské“ filmy. Některé momenty jsou začátkem důležitých událostí, které se rozvíjejí v následující trilogii a ve světě mutantů, jsou více než důležité.

A jako dvě milá překvapení funguje přítomnost (i když krátká) Hugha Jackmana v roli Wolverina a Rebeccy Romijin jako Mystique.

Je docela udivující, že X-Men: První třída lépe šlape spíše v dramatické rovině, než v té akční. Stává se z ní tak onen letní film, který sází spíše na skvělé herecké výkony a psychologii postav, než na spoustu výbuchů a soubojů. Těch se také dočkáte, ale nejsou tak úchvatné a brzy na ně zapomenete. To samé se ale naštěstí nedá prohlásit o celém filmu, protože svou chytrostí a propracovaností se vám vryje do paměti.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Matthew Vaughn
Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Kevin Bacon, Jennifer Lawrence, January Jones, Rose Byrne, Nicholas Hoult, Oliver Platt, Zoë Kravitz, Caleb Landry Jones, Lucas Till

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny