Dneska je sobota, 15.06.2024, svátek má Vít, venku je 19°C, 22 online
TV 15:44:59

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
tip
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
19804x
Přidáno:
01.06.2010
Autor:
Chen
 

Kick-Ass

obal

Filmové adaptace comicsů se objevují dnes a denně. A že by většina z nich přinesla něco nového, to se říct nedá. Obyčejný člověk – zvláštní náhoda (rozuměj radioaktivní pavouk, záření z vesmíru, mutace nebo kdoví co ještě) – srdceryvné sžívání se s novým „já“ – záchrana světa. Ale naštěstí se najdou režiséři jako je Matthew Vaughn (Hvězdný prach), kteří si nehodlají lámat hlavu s tím, jestli je něco politicky korektní a bude to schváleno všemi těmi organizacemi rodičů, které dbají na to, aby jejich dítka náhodou v kině nezhlédla něco, co by „narušilo“ jejich psychický vývoj.

Pustit se do natáčení skvělého, ale trošku kontroverzního comicsu Kick-Ass rozhodně nebyla sázka na jistotu. Je to materiál, který nepotáhne do sálů celé rodiny. Jde o drsný příběh, kde se masturbuje, střílí se do jedenáctiletých holčiček, prostě se nikdo s ničím nepáře.

Kick-Ass je drsný film, drsný sympatickým způsobem. Ne oním: „Budeme šokovat za každou cenu“, ale spíše: „Tak tohle je fakt nářez“. Násilí není nikterak cudně skrýváno pod roušku neviděného, když průstřel hlavy, tak v plné kráse. Ale Kick-Ass není jen o násilí, je i o skvělých postavách.

Hlavním hrdinou je Dave Lizewsky (Aaron Johnson), který je běžným puberťákem. Mutuje, kouká učitelce na prsa, pro holky je neviditelný, není ani extra krásný, ani extra zábavný, prostě „one of us“. Týpek, kterých potkáte na středních školách tisíce.

Jenže většinu z nich jednoho dne nenapadne, proč vlastně neexistují superhrdinové. Davea ano. Vždyť přece nemusejí mít nadpřirozené schopnosti, stačí, aby kostým, odvaha a je to. Objedná si masku, založí si profil na MySpace a je to.

Ovšem milý Dave nepočítal s tím, že bojovat proti zločinu není snadné. Jeho první pokus skončí tím, že je odvezen do nemocnice, pobodaný a sražený autem. Ale všechno zlé je pro něco dobré a nejen, že mu do těla přibude pár kovových částí, ale navíc se něco stane s jeho nervovými zakončeními a on mnohem lépe snáší bolest.

A to se superhrdinovi hodí, protože hned během následující rvačky schytá pěkných pár dobře mířených, ale zachrání člověka a navíc je jeho počínání zaznamenáno na mobil a následně se z něj stane internetový fenomén.

Do příběhu brzy vstoupí další dva maskování Mstitelé, kteří se ovšem, na rozdíl od Davea, který sám sebe nazývá Kick-Ass, vyhýbají jakékoliv pozornosti. Bid Daddy (Nicolas Cage) a Hit-Girl (Chloe Moretz) sice nejsou na YouTube, ale jsou to rozhodně mnohem zkušenější bojovníci proti kriminalitě. A vůbec nevadí, že Hit-Girl bude teprve jedenáct.

Kick-Ass upoutá jejich pozornost, ale nejsou jediní, kdo se o něj zajímají. Pase po něm hlava velké zločinecké organizace Frank D´Amico (Mark Strong). Chce dát vědět světu, že být superhrdinou není dobré pro vaše zdraví.

Děj je fajn, je fajn, protože vystihl jednu věc – kdo z nás nechtěl být (a někdo ještě pořád chce :)) superhrdinou? Myšlenka toho, že by to někdo doopravdy zkusil, není zase tak od věci a ve filmu je pojata skvěle. Kick-Ass není žádný odlidštěný bijec, který si se vším poradí levou zadní. Ale úplně obyčejný kluk, který zjistí, že prosazovat spravedlnost je hodně komplikovaná záležitost a nese sebou hodně problémů.

Obsazení Aarona Johnsona byla moudrá volba. Je to typ, který sice vypadá jako ňouma, ale má charismatu na rozdávání. Zvládá jak emocionálně vypjaté scény (několik jich uvidíte a u některých budete skoro „natahovat“), stejně jako trapně-humorné momenty, ve kterých se snaží jeho superhrdinské alterego vypadat drsně, ale vůbec mu to nejde.

Hodně pozornosti na sebe ale strhává Hit-Girl (Chloe Moretz), přece jen ne v každém titulu uvidíte malou holčičku s fialovou parukou, která rozseká bandu po zuby ozbrojených chlapů v pěti minutách, aniž by se u toho příliš zadýchala. Film jejího potenciálu využívá na plno, většina akčních scén se točí kolem ní a jsou jedním slovem vynikající.

Nicolas Cage je jako Big Daddy taktéž skvělý. Herec to v posledních letech nemá lehké, kritika mu dává za uši, ale tentokráte se předvedl v nejlepším světle a není mu co vytknout.

Kick-Ass je svérázným, drsným a svižným filmem, který působí jako svěží vánek v poněkud vyčpělém žánru filmových adaptací comicsů. Od příběhu až po postavy, vše je unikátní a neokoukané. Jistě, někomu nemusí zdejší brutalita a odvážnost sednout, ale myslím si, že nepuritánští diváci a Fanoušci comicsů musejí být nadšení. Navíc, každý normální člověk musí poznat, že film se nebere zase tak vážně (na rozdíl od těch, kteří označují Kick-Ass za nemorální). Hodně šťavnaté výrazy a neustálé cákance krve tu nejsou proto, aby vyvolaly kontroverzi, ale proto, že ke Kick-Ass prostě patří. Život superhrdiny je mrcha, tak proč se tvářit, že ne.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Matthew Vaughn
Hrají: Aaron Johnson, Chloe Moretz, Nicolas Cage, Garrett M. Brown, Evan Peters, Clark Duke, Sophie Wu, Elizabeth McGovern, Christopher Mintz-Plasse, Mark Strong

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Jakou superschopnost byste chtěli mít?

Celkem 116 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
MrDandyy Slo to7/10
acidofil bombatip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (2)