Dneska je středa, 22.05.2024, svátek má Emil, venku je 16°C, 147 online
TV 00:56:38

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9753x
Přidáno:
28.05.2011
Autor:
Chen
 

Thor

obal

Thor je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších hrdinů comicsového vydavatelství Marvel a současně jedním z neunikátnějších. Svůj předobraz má totiž v severské mytologii a na stránkách kreslených sešitů se tak prolínají dva světy – ten náš, racionální a bez mystického nádechu a Thorův, kde se prohánějí ledoví obři, nesmrtelní bohové a sází se na magii.

Proto se nemůžeme divit tomu, že se objevily určité obavy, jak tohle může v hrané podobě dopadnout. Iron Man sází na technologii, X-Meni na hrátky s DNA, většina Marvelovských postav, které se dostaly na plátno, pracují na „vědeckých“ základech.

Ale co s Thorem, bohem, který sídlí v dalekém Asgardu, říši, které vládne mocný Odin? Jak natočit film, který by byl zábavný, nebyl nezáměrně úsměvný, a přesto respektoval comicsové kořeny?

Jednoduchá a velmi překvapivá odpověď – povolejte Kenneta Branagha. Ano, onoho herce a režiséra, který se specializuje na Shakespearovskou tvorbu. Může to působit zvláštně, svěřit letní blockbuster někomu, kdo preferuje tragedie antických rozměrů, ale nakonec to vlastně dává smysl, protože hlavní dějová linie Thora se věnuje rozbrojům mezi (božskými) bratry.

Abych toho moc neprozradil, tak jen nastíním základní příběh – Thor (Chris Hemsworth) má brzy usednout na trůn Asgardu, na kterém zatím sedí jeho otec Odin (Anthony Hopkins). Ale dříve, než je mu předána vláda, vniknou do paláce ledoví obři, úhlavní nepřátelé lidu z Asgardu. Thor to nehodlá nechat bez povšimnutí a přes odpor svého otce zaútočí na jejich domovinu. Ledoví obři vyhlašují Asgardu válku a Odin, rozlícen nerozvážností svého potomka, učiní rozhodnutí, že bude vykázán na Zemi a to bez své moci, aby se naučil skromnosti.

Film se štěpí do dvou linií. Jedna je zasazena na naši malou planetku a je hlavním zdroje humoru a také milostné zápletky. O tu se kromě Thora stará i Jane Fosterová (Natalie Portman). O vtípky potom její kamarádka Darcy (Kat Dennings).

Druhá a o něco zajímavější linka se odehrává v Asgardu, kde Loki (Tom Hiddleston), Thorův nevlastní bratr, kuje své pikle. Navíc, tu narazíte na další hromadu zajímavých postav, jako je trojice válečníků (Ray Stevenson, Tadanobu Asano, Joshua Dallas), bojovnici Sif (Jaimie Alexander), Heimdall (Idris Elba) nebo Thorovu matku Friggu (Rene Russo).

Většina z nich by si zasloužila o něco více prostoru, ale nebyl čas. I když má film 114 minut, je to tak akorát, abychom si užili hlavních hrdinů. Film utíká velmi rychle. Naštěstí Thor finančně uspěl, dojde na další díl, kde si snad užijeme i ostatních.

Na ramenou nese většinu tíhy úspěchu filmu především Chris Hemsworth, který před natáčením byl relativně známý, ale nebojím se říct, že Thor je jeho zlomový projekt. Nejen, že ukázal tělo, které vypadá opravdu spíše božsky, než lidsky (nechci si ani představovat, kolik strávil hodin v posilovně), ale také to, že je velmi dobrý herec a má obrovskou dávku charismatu.

Jednoduše Chris je jako Thor skvělý. Umí být drsný, umí být milý, umí být arogantní i skromný a ohleduplný. Přerod rozmazleného fracka v obětavého hrdinu mu vyšel na jedničku a zahrál ho výtečně. Upřímně se nemůžu dočkat, až ho příští květen uvidíme v další comicsové adaptaci The Avengers, kde opět ztvární Thora.

Samozřejmě i ostatní obsazení si zaslouží pochvalu. Branagh rozhodně nesáhl vedle a ve většině případů měl šťastnou ruku. Však má na kvalitní osobnosti čuchu a navíc je umí vést, takže v herecké rovině nelze Thorovi nic vytknout.

Pár výtek ale směřuje ke speciálním efektům. Asgard vypadá skvostně, je to nádherné fascinující místo, to ano, ale některá monstra nejsou úplně dotažená. Ještě by to chtělo pár úprav. Není to nic rušivého, ale přece jen bystré oko zaznamená jejich zbytečnou „počítačovost“.

Mírným zklamáním jsou i některé bojové scény, které jsou díky zběsilému střihu i konverzi do 3D docela nepřehledné. On je navíc převod do 3D úplně zbytečný, protože jediné, čeho jsem si všimnul, bylo, že kolem vás občas „poletuje“ pár vloček.

Co si ovšem ocenit zaslouží je, že Branagh sice vdechl příběhu určitou hloubku vystavěnou na svárech v rodině, ale uvědomil si, že nechystá žádné komorní drama. A tak přehnaně netlačil na pilu a nesnaží se dělat z postav až příliš vrstevnaté osoby s přehnaně dramatickou psychologií.

Nebál se ani humoru, který není zbytečně agresivní. Spíše se jen usmíváte, vysloveně se nesmějete, ale to je vhodná míra pro film tohoto typu.

Thor je tak velice příjemné překvapení. Ukazuje, že spojit mytologický svět s tím naším na filmovém plátně není žádný problém, pokud přizvete zkušeného režiséra a pečlivě vyberete obsazení. Obojí bylo splněno na výbornou a tak nezbývá, než zatleskat. Thor je skvělý.

P. S.: Pro zajímavost, ve filmu hraje Stellan Skarsgard, jehož syn Alexander (Eric z Pravé krve) byl původně zvažován do hlavní role (a byť ho mám rád, tak jsem nakonec rád za Chrise).

P. P. S.: Jak je zvykem, počkejte na konec titulků, je tam ještě jedna důležitá scéna. A mimochodem, ve filmu má cameo i Hawkeye, kterého hraje Jeremy Renner. I tato postava se objeví v The Avengers příští rok.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Kenneth Branagh
Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgard, Kat Dennings, Clark Gregg, Idris Elba, Colm Feore, Ray Stevenson, Tadanobu Asano, Josh Dallas, Jaimie Alexander, Rene Russo

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest thor10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)