Dneska je pátek, 24.05.2024, svátek má Jana, venku je 19°C, 35 online
TV 13:15:35

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
tip
Čtenářů:
9809x
Přidáno:
04.04.2011
Autor:
Chen
 

Karate Kid

obal

Nová verze Karate Kida rozhodně neměla na růžích ustláno. Vlnu nevole vyvolal už samotný název, který je jednoduše matoucí, protože žádné karate ve filmu neuvidíte. Jde tu totiž o kung fu. Ale zase je pochopitelné, že bylo zvoleno známé jméno, které je určitou zárukou finanční úspěšnosti.

Druhý problém vyvstal, když bylo oznámeno, že do hlavní role byl obsazen syn Willa a Jady Smithových Jaden. Ať už je důvodem to, že ho považují za protekční dítko slavných rodičů nebo snad kvůli tomu, že ho někteří označují za otravného spratka, pravdou je, že má relativně velké množství odpůrců.

A nakonec tu máme standardní problém – jde o remake (respektive o reboot), což už z principu vyvolává silné obavy. Ale každý rozumný člověk by se neměl nechat odradit pouze tímto faktem a měl by hodnotit film až po jeho zhlédnutí.

Zrovna u Karate Kida je to na místě, protože jediný skutečný nešvar, který lze objektivně potvrdit, je název. O karate si můžete nechat zdát. Ale pokud jste Fanoušci kung fu (které je, dle mého, vizuálně lákavější a elegantnější, než karate), budete naopak velmi spokojeni.

Smithovic mladej se umí ohánět

Malý Smith totiž očividně pořádně zatrénoval a nespolehl se jen na šikovného střihače, závěsná lana a speciálních efekty, ale na tvrdý a poctivý trénink, kterým si Jaden bezpochyby prošel a vyplatilo se.

Když měří své síly tváří v tvář s čínskými borci, tak nevypadá směšně a člověk si neříká: „Kdyby to bylo v reálu, ten by dostal pořádně přes čumák“. Naopak vypadá překvapivě uvěřitelně. Přičtěme si k tomu, že choreografie bitek je více než nadprůměrná a překvapivě brutální (zdejší děti si rozhodně servítky neberou) a vyjde nám skutečnost, že co se týče akce, není si u Karate Kida na co stěžovat.

Kolísající tempo

Na místě je ale upozornit, že jí zase není tolik, kolik by si více než dvouhodinový film zasloužil. Děj se štěpí do několika linií, z nichž každá si vyžaduje určitý čas. Občas se tak stává, že se Karate Kid docela táhne.

Nikterak hrozivě, dynamika nekolísá příliš výrazně, ale jsou tu momenty, které působí poněkud zdlouhavě. Přesto, ale nemůžu říct, že bych se začal nudit a v duchu nadával na střihače, že svou práci odflákl.

Verze z roku 2010 si z té původní bere hlavní dějovou linii, i když ji nekopíruje doslovně. Mladý Dre (Jaden Smith), je nucen odcestovat se svou matkou Sherry (Taraji P. Henson) do Číny. Radost mu to zrovna nedělá, ale je mu dvanáct a tak toho nemůže moc změnit. Náladu mu trošku zlepší, když potká místní dívku Meiying (Wenwen Han), se kterou si padnou do oka. Ovšem to se nelíbí zdejšímu výrostkovi a jeho partě, kteří ho začnou neomaleně šikanovat. A Dre se stěží zmůže na odpor, protože jeho protivníci jsou studenti kung fu akademie.

Abych to neprotahoval, tak Dre, po pár nakládačkách, skončí v rukou pana Hana (Jackie Chan), který ho začne trénovat dost neortodoxními metodami a připravuje ho na turnaj, kde si má změřit síly se svým úhlavním protivníkem.

Dost prostoru dostává i pan Han a jeho minulost a také vztah mezi mladou čínskou dívkou a mladým americkým chlapcem, prostě troška prepubertální romantiky. Samozřejmě ve vší počestnosti, nějaký ten polibek, milé úsměvy atd..

Jackie umí, ale Jaden také

Jackie tentokráte neoslňuje svými kaskadérskými kousky a rychlými kopy, vlastně se předvede jen jednou, ale sází spíše na svůj herecký um a vychází mu to. Je to úctyhodné, protože na původním Karate Kidovi byl pan Miyagi (v podání skvělého Pata Mority) v podstatě to nejlepší. A tak navázat na jeho výkon, to byl úkol skoro nemožný.

Jenže Jackie se do toho pustil s vervou a může na sebe být pyšný. Rozhodně se neztrapnil a vdechl panu Hanovi přesně to, co potřeboval. Není to tradiční mentor, ale trošku ztřeštěný, úsměvný chlapík, který ovšem ví, co dělá a když chce, oslní.

Jaden má na starosti většinu kung fu scén a jak jste se dočetli, zvládl to dobře a ani navíc ani jeho hraní jde. Není otravný, není trapný, ale do role se vžil a osobně bych ho i pochválil. Jistě, kdo chce psát bít, hůl si vždy najde, ale v tomto případě bych ji nechal na doma. Pokud jste jedni z těch, kteří mají averzi vůči malému Smithovi, zkuste se na jeho výkon podívat co nejobjektivněji a myslím si, že budete souhlasit s tím, že mile překvapil.

Je na co koukat

Hodně oslní vizuální stránka, jsou tu představeny některé z nejznámějších čínských památek a to v plné kráse. Pár scén je opravdu nádherných a už jsem skoro uvažoval o tom, že se poohlédnu po zájezdech do Číny, abych to viděl na vlastní oči. Což jsem si s ohledem na ceny rozmyslel, ale třeba jednou :)).

Původní film z roku 1984 byl mnohem komornější a méně rozmáchlý. Remake je obrazový „upgrade“. Například závěrečný turnaj je pojat skoro až videoklipově (respektive videoherně, svým pojetím připomíná počítačovou mlátičku). Neříkám, že je to špatně, ale některé drobnosti (jako například předváděčky borců na velkých obrazovkách) působí trošku přepáleně a zbytečně.

Sentimentální? No a co

První i tento Karate Kid mají jednu věc společnou. Vyžívají se ve velkých proslovech (standardní – správné vs špatné, pravá podstata bojového sportu atd.) a sentimentálních chvilkách. V tom druhém nový Karate Kid tlačí na pilu a servíruje divákovi pár dojemných momentů. Někdy fungujících, někdy docela přehnaných, ale to prostě k podobným filmům patří a bez nich by to nebylo ono.

Co se musí ocenit je, že se film nevyhýbá humoru, který v drtivé většině pobaví a dokonce si ze sebe Karate Kid utahuje (například i z toho, že karate není kung fu).

Verdikt:

Nakonec jsem byl hodně překvapený tím, jak mě Karate Kid bavil. Nejsem extra velkým fanouškem původního projektu, rád se na něj podívám, když běží v TV, ale nemám ho v soukromé sbírce a něco podobného jsem čekal i u nové verze. Jenže tam mě oslovila mnohem více. Zasmál jsem se, dojal jsem se, užil jsem si více než slušné bojové scény a kochal se nádhernou Čínou. A jestli po tomhle bude někdo tvrdit, že Jaden je jen netalentované dítko slavných rodičů, tak je s prominutím blázen. Herecky na sebe sice strhává většinu pozornosti Jackie Chan, ale Jaden mu důstojně sekunduje.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Harald Zwart
Hrají: Jaden Smith, Jackie Chan, Taraji P. Henson, Wenwen Han, Rongguang Yun, Zhensu Wu, Zhiheng Wan, Zhenwei Wang

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest dobretip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)