Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 19°C, 299 online
TV 17:01:18

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7219x
Přidáno:
14.05.2012
Autor:
Chen
 

Mission Impossible - Ghost Protocol

obal

Série Mission Impossible patří k tomu nejlepším, co žánr špiónských akcí nabízí. Není sice tak reálný, jako Bourne a jeho příbuzní, ale pro fanoušky hypermoderních technologických hračiček, za vlasy přitažené akce a pohádek o záchraně světa, je Mission Impossible to pravé ořechové.

Zatím čtvrtý díl si vzal na starosti režisér animáků od Pixaru Bard Bird a přechod do hraných vod mu vyšel na jedničku. Stylově čtyřka navazuje na povedenou trojku (kterou měl na starosti J.J. Abrams, který u Ghost Protocolu působil jako producent), ale současně nese dost svérázný rukopis, aby bylo zřejmé, že za kamerou byl odlišný člověk.

Jinak řečeno, standardní propriety, kterými Mission Impossible proslulo, tu jsou, ale jsou ztvárněny svérázně a osobitě. Například klasický moment „tato zpráva se zničí za pět vteřin“ je prezentován s humorem a nadhledem.

Ostatně humoru obecně v Mission Impossible – Ghost Protocol přibylo, což je jen a jen dobře, protože podobný typ filmu nejde brát úplně vážně, s ohledem na superšpiony a jejich vybavení, o kterém se vám nezdálo ani v nejdivočejších snech a určitou příběhovou naivitu.

O legraci se nepřekvapivě stará Simon Pegg, který se opět ujal role Benjiho Dunna, ale zdatně mu sekunduje i Jeremy Renner (o kterém se spekuluje jako o nástupci Toma Cruise pro další díly a také ztvární hlavního hrdinu v dalším dílu série o Bourneovi).

Mužské oko potěší Paula Patton jako agentka Jane Carter, ale byť je to pohledná ženština, osobně mi schází Maggie Q, kterou jsme mohli vidět ve trojce.

Příběh je vystavěn na běžném schématu – záporák chce odstartovanou nukleární zkázu, tým ho stíhá po celém světě (Rusko, Dubaj či Bombaj) a současně jsou jeho členové bez podpory, protože na ně bylo hozeno obvinění (jistě, že falešné) ze zničení půlky Kremlu.

Klasika – zachraňte svět a sebe. Scénář vás, jako celek asi neoslní, ale nabízí několik scén, které ano. Především díky zmíněnému humoru a technickým vychytávkám, na které se hlavní hrdinové spoléhají často, a určitě nejsem sám, kdo si při pohledu na ně řekl: „Tak to bych chtěl.“

Film jako takový vám ale cpe i reálně existující výrobky a jen málokdo si nevšimne, že dost okatě prezentuje některé značky. Ale to už se dnes stává běžnou praxí, takže se to dá přežít bez úhony. Svět je holt takový.

Přestože je Ghost Protocol bezesporu povedený film, má několik chyb. Například hlavní protivník hlavních hrdinů, v podobě šíleného vědce Hendrickse (Michael Nyqvist), je nemastný neslaný. Nejen, že nemá moc prostoru, ale i ve chvílích, kdy je na scéně, postrádá údernost a zapamatovatelnost.

Ani jeho pobočníci se vám nezaryjí do paměti. Dobře našlápnuto měla nájemná vražedkyně Sabine (Léa Seydoux). Působí chladnokrevně a nebezpečně, ale když dojde na akci, tak je spíše vystrašenou děvenkou a pere se „jako holka“. Tou sice je, ale u esa mezi zabijáky čekáte, že se bude umět ohánět a ne házet vázy a bojovat stylem „vytahám tě za vlasy a dám ti políček“.

Přestože akce, pokud jde o honičky, přestřelky a podobně, je na velmi vysoké úrovni, pěstní souboje jsou zklamáním. Nejsou špatné, ale jsou je průměrné a často nezáživné a v některých momentech bych se nebál použít slovo „fádní“.

I tak ale je Ghost Protocol možná nejlepším dílem série (sám bych se rozhodoval mezi trojkou a čtyřkou) a splní většinu očekávání. Brad Bird ukázal, že má pevnou ruku jak v žánru animáků, tak akce.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Brad Bird
Hrají: Tom Cruise, Simon Pegg, Jeremy Renner, Paula Patton, Michael Nyqvist, Vladimir Mashkov, Samuli Edelmann, Ivan Shvedoff, Anil Kapoor, Léa Seydoux, Josh Holloway, Pavel Kriz, Miraj Grbic, Ilia Volok, Tom Wilkinson, Ving Rhames, Michelle Monaghan

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny