Dneska je pondělí, 27.05.2024, svátek má Valdemar, venku je 18°C, 58 online
TV 09:17:50

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9615x
Přidáno:
05.04.2012
Autor:
Chen
 

Bez dechu - Abduction

obal

Už když jsem se dozvěděl, že film Bez dechu vznikne, bylo mi jasné, že ho bude provázet vlna nenávisti a to z jednoho jediného důvodu – přítomnost Taylera Lautnera, ano, toho osvaleného vlkodlaka ze série Twilight.

Stmívání má velký počet fanoušků, ale také odpůrců, kteří automaticky odsuzují cokoliv, co má něco společného upírsko-lidsko-vlkodlačí romancí. Já patřím k těm, kterým přijde Stmívání jako děsná nuda plná klišoidních rozhovorů, ale že bych k Twilight sáze cítil nějakou nenávist nebo odpor, to ne, prostě jsem se podíval, nebavila mě a tím to pro mě hasne.

Bylo mi ovšem jasné, že Bez dechu bude pro mnohé cílem, protože v něm pobíhá Lautner (ano, občas i bez trička). Ovšem já o něm vím, že ještě předtím, než miloval Bellu, byl hodně šikovným sportovcem v oblasti bojových umění, takže do akční role se hodí.

Bez dechu chce být teenagerovskou verzí agenta bez minulosti a pod slovem „teenagerovská“ si představte to, že hlavní hrdinové jsou děsně „cool“, příliš krve se tu nedočkáte a nechybí velká romance.

Nejvíce mě iritovala snaha zavděčit se dospívajícím tím, že se postavy chovaly jako rozjívení puberťáci, kteří se dostali k pivu. Čekají vás hlášky jako „děvky čekají“, frajerské vození se na kapotě auta (frajerské bylo v Autě zabiják, tedy ne) a samozřejmě nesmí chybět velká party plná červených kelímků, holek v bikinách a zakončení v podobě probuzení se na trávníku před domem.

Onen mejdan je nutnou součástí podobných filmů, ale když jsou vám postavy ze začátku prezentovány jako smradi, kteří si zaslouží maximálně facku, těžko vás potom zajímá, jak to s nimi dopadne.

Naštěstí, časem se situace změní a Nathan (Taylor Lautner) je o něco snesitelnější. Není to kdovíjaký herec, ale není ani vysloveně k smíchu a důležité je, že v akčních scénách je přesvědčivý, i když bohužel jich není dost, klidně bych jich mohlo být pár navíc.

Příběh sám o sobě není špatný. Nathan zjistí, že dvojice, která ho vychovávala – Mara a Kevin (Maria Bello a Jason Isaacs) nejsou jeho skutečnými rodiči a když jsou zabiti, vydává se svou sousedkou Karen (Lily Collins) na útěk před bandou zabijáků a logicky chce také zjistit, kdo byli jeho praví tatík s mamkou.

Děj není až tak přímočarý, snaží se o nějaké zvraty a určitý stupeň paranoii (komu věřit a komu ne) je přítomen, ale zase to nepřehání, je přece jen zacíleno na mladší publikum.

Díky tomu je také utlumeno násilí, takže když je někdo zasažen kulkou, vlastně mu ani nevystříkne krev, což je rozhodně zvláštní a trošku rušivé. Docela zklamáním je i uspěchané finále, ve kterém si hlavní hrdina ani nezměří síly s ústředním záporákem, který mu jde celou dobu po krku. A to je rozhodně škoda. Nějaká pořádná bitka by nebyla od věci. Ostatně prodloužení soubojů by prospělo celému filmu. Jak bylo řečeno, je jich tu jen několika a nedávají až tak velký prostor pro to, aby Lautner ukázal, co umí, a že toho umí, pokud jde o bojové sporty, dost. Nejzajímavější je tak jeho tréninkové měření sil s jeho „otcem“ v podání Jasona Isaacse.

Mimochodem, režisérovi Johnu Singletonovi se podařilo do filmu dostat slušné množství hvězd, Mariu Bello a Jasona Isaacsa už jsem zmínil, ale narazíte tu například i na Alfreda Molinu nebo Sigourney Weaver, i když druhá zmíněná příliš prostoru nedostane. A pozornější si jistě všimnou i Dermota Mulroneye.

Bez dechu je prostě běžný akční film, který není vysloveně špatný, ale od mnohých to schytal, protože v něm hraje ten „týpek ze Stmívání“. A je jedno, jak hraje, co umí či jaké jsou kvality výsledného filmu, prostě byl v Twilight, takže tenhle film musí být zákonitě „kravina“. Ale není, dá se u něj slušně pobavit. Jde o docela zábavný akční thriller pro mladší, který je kvůli cílovému publiku neškodný (málo násilí), ale odsýpá slušně a oči u něj krvácet nebudou.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: John Singleton
Hrají: Taylor Lautner, Lily Collins, Alfred Molina, Jason Isaacs, Maria Bello, Sigourney Weaver, Michael Nyqvist, Dermot Mulroney

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny