Dneska je čtvrtek, 20.06.2024, svátek má Květa, venku je 20°C, 104 online
TV 23:07:05

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Čtenářů:
3679x
Přidáno:
07.07.2012
Autor:
Nefi
 

Stmívání - Twilight

obal

Horor, takovou nálepku dostal tento film, já bych ho však označila jako romantiku. Děj se odehrává v malém, velice deštivém městečku Forks, pokrytém neustálým příkrovem zeleně, kde se naše hlavní hrdinka Bella Swanová rozhodla trávit část svého života, a kde potkává velice zajímavou osobu, Edwarda Cullena. Film byl natáčen podle knižní předlohy Stephenie Meyerové se shodným názvem Stmívání, které se stalo bestsellerem a oblíbily si ho převážně slečny po celém světě. Jelikož i já patřím mezi ně a knížku jsem četla dávno předtím, než se film vůbec začal natáčet, byla jsem zvědavá, jak se režisérka Catherine Hardwicková ujme tohoto díla.

Film začíná tak, jak jsem nečekala. Na scéně se objevuje malá srnka, kterou si vyhlídl jeden upír ke svačině a až potom nastupuje Bella, která se odhodlá opustit svojí matku a jejího nového přítele a odjíždí za svým otcem, šerifem, do Forks, kde to nemá moc v lásce. V tamní škole se setkává se spousty nových lidí, mezi něž patří i rodina Cullenů, velice krásných a působivých bytostí, které ovšem tvoří uzavřenou komunitu a baví se pouze mezi sebou. Tady se musím pozastavit. Herci do rolí rodiny Cullenových byli vybráni dle mého názoru vcelku obstojně. Nejlépe na tom byli Alice, malá tmavovláska, která se na svou roli hodí nejvíce ze všech; Emmet, který zcela odpovídal mým představám knižního Emmeta a kráska Rosalie, která se opravdu jako Rosalie tváří. Ostatní výběr už nebyl tak povedený a mladičký Jasper mě svým zjevem spíše poněkud pobavil.

Následuje scéna na biologii. Která mě rozesmála svojí přehnaností více než cokoliv jiného. Jakmile upír Edward, ucítí Bellu, příliš přehnaným gestem si zakryje ústa, až je to k pláči. A když sedí vedle něj velice „nenápadně“ na ní kouká s výrazem „mám zaražené větry“. Po týdnu, kdy ho Bella nevidí se opět objevuje na biologii, tentokrát už mnohem vstřícnější a přátelštější. Začíná si s Bellou povídat a následují první lehké vtipy. Ovšem, když si na něm všimne něčeho zvláštního Edward, jak se tak říká „bere dráhu“. Následuje scéna s autem, kdy Edward pouhou rukou zabrzdí auto, které se řítí na naší hlavní hrdinku a tím jí zachrání život. Ona si toho samozřejmě všimne a nemíní to nechat jen tak. Osobně bych uvítala větší dramatičnost této scény, ale i tak byla zvládnutá poměrně dobře. V nemocnici, kam ji odvezou Stella střetává s hlavou rodiny Cullenů, doktorem Carlislem, jež jak autorka píše, má být nejhezčím mužem, co se týče ostatních žen, ve Forks. Místo něho ale uvidíme chlapíka se sic vlídným pohledem, ale s absolutní nepodobností toho Carlisela. Výběr doktora Cullena nebyl, podle mě, vůbec dobrý.

Následuje výlet na pláž La Push, kde Bella potkává starého přítele Jacoba a díky němuž se dozví příběh, který se traduje o Cullenových, na jehož základě se o pár dnů později vydává Bella do města Port Angeles, aby si koupila knihu, která by jí měla pomoci zjistit, kdo nebo co Edward vlastně je. Cestou z knihkupectví je však přepadena a zachrání ji, kdo jiný než Edward. Zjišťuje, že Edward je upír, což ji de facto uvolní cestu k tomu, aby se s ním mohla dát dohromady. Později poznává i zbytek jeho upíří rodiny i samotného Edwarda více do hloubky.

A jak to pokračuje? Podívejte se sami. Pro ty, kdo mají rádi oddechové filmy s nábojem romantiky, občasného humoru, jenom doporučuji. Mě osobně se film moc líbil. Neurazil. Sice některé scény chyběly, ale ve výsledku režisérka odvedla dobrou práci. Vzhledem k tomu, že to bylo natáčeno dle knižní předlohy jsem čekala film typu Eragon, který byl absolutním propadákem z hlediska knihy. Až na špatný výběr některých herců, vynechané scény, které ještě podtrhují vztah Edwarda a Belly a některá trochu poupravená místa, byl film zcela bezvadný. A jelikož věřím, že natočit film tak, aby byl, co nejlépe dle předlohy a uspokojil, jak čtenáře, který v něm chce mít, co nejvíce z knihy, tak pouhého diváka, který knihu ani neměl v ruce a očekává od filmu nějaký ten náboj a ne rozvláčnou tahanici, musím říci, že se s tím Hardwicková poprala naprosto skvěle. Dávám 4* z 5 za drobné nedostatky.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Catherine Hardwicke
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Michael Welch, Peter Facinelli, Nikki Reed, Billy Burke, Elizabeth Reaser, Cam Gigandet, Kellan Lutz, Rachelle Lefevre, Taylor Lautner, Jackson Rathbone, Ashley Greene, Edi Gathegi, Ned Bellamy, Gil Birmingham
Délka: 122minut

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny