Dneska je pondělí, 22.04.2024, svátek má Evženie, venku je 1°C, 20 online
TV 23:43:53

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8321x
Přidáno:
10.10.2011
Autor:
Chen
 

Salt

obal

Akční filmy jsou spíše s kluky a pro kluky. Je těžké natočit projekt, který je s holkou, ale je i pro kluky. Jedné herečce se ale v akčních rolích docela daří. Není to nikdo jiný, než divoška Angelina Jolie, která je na jednu stranu zasloužilá matka a pro charitu žijící bytost a na té druhé je to herečka, která se nebojí fyzicky náročných rolí, ve kterých jde především o to, aby někomu dala na „budku“ (a samozřejmě se počítá s tím, že také nějakou ránu schytá).

Salt je špionážní akční thriller, takže je jasné, že si v něm Angelina přišla na své. A svým způsobem i divák, alespoň v případě akce, ale jinak nám to trošku skřípe a ne všechno je taková, jaké by asi mělo být.

Na vině je především scénář. Jeho základní myšlenka je docela ohraná – zlí lidé z Ruska chtějí srazit do kolen USA. Ale objeví se několik náznaků toho, že originalita by nemusela být filmů úplně cizí. Často jsou, ale problesky neotřelosti zazděny očekávatelným nebo ne zrovna povedeným zvratem, který spíše rozladí, než aby potěšil.

Hlavní hrdinka Evelyn Salt (Angelina Jolie) se navíc několikrát zachová dost zvláštně. Ne přímo nelogicky, ale pro někoho asi nepochopitelně. I když pokud se nad tím člověk ve finále zamyslí, tak z určitého úhlu pohledu lze považovat její počínání jako relativně vhodné.

Film se začne „rozjíždět“ ve chvíli, kdy do budovy CIA dorazí Rus, který pracovnici CIA Evelyn Salt označí jako „spící“ agentku, která má zabít ruského prezidenta. Evelyn se obvinění samozřejmě brání, ale nakonec uprchne a stává se z ní štvanec.

Následuje směsice honiček, přestřelek, rvaček (všechny tři aspekty filmu jsou povedené) plus množství příběhových zvratů (z nichž některé jsou naprosto zbytečné a pár je dokonce otravných). Jinak řečeno, akční rovina filmu funguje, špionážní už tolik ne.

Honičky i přestřelky mají „šťávou“, jsou rychlé, přehledné a líbivé. Souboje také nevypadají špatně, jsou brutální a bezohledné. Jediná škoda je, že občas Evelyn ignoruje fyzikální zákony a provádí spíše superhrdinské kousky, než to, co je v možnostech (byť skvěle vycvičeného) člověka.

Angelině sekundují Liv Schreiber jako jaké šéf ze CIA a Chiwetel Ejiofor, který je v čele týmu, který ji stíhá. Bohužel, ani jeden nemá dost prostoru, aby se pořádně projevil, a to jsou z vedlejších postav nejvýraznější.

Ale upřímně, stejně se nejlépe kouká na Angelinu, takže není žádným utrpením to, že je na plátně skoro neustále. A je vidět, že se při natáčení bavila. Rve se jako o život, přestřelky si naplno užívá, je ve svém živlu a je to vidět.

Dokonce působí i docela uvěřitelně, s ohledem na to, že je pěkné vyžle. Člověk si vlastně ani neříká: „Že by tahle špejle mohla sejmout o třicet kilo těžšího chlapa?“. Její drsný výraz a svižné ohánění nepůsobí směšně. Trošku mě ale zarazilo, kam se ztratilo těch 110 milionů, protože se vlastně neodehraje žádná větší akční scéna, jsou to spíše komornější momenty. Jen pár menších výbuchů a jinak rvačky v místnostech, chodbách a podobně. Automobilové honičky také nepůsobí kdovíjak draze, takže těžko říct, kde ty miliony jsou (tedy kromě těch, které skončily na výplatní pásce pro Angelinu).

Salt je lehce stravitelný akční film, který se sice snaží být propletenou špionážní záležitostí, ale nejde mu to. Jde spíše o jasný důkaz, že jestli je někdo vhodný na akční role a může konkurovat mužským hrdinům, pak je to Angelina. Stále se na ni dobře dívá, umí se slušně rvát a Salt díky ní rychle odsýpá. Nic unikátního se nekoná, ale za minimálně jedno zhlédnutí film stojí.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Phillip Noyce
Hrají: Angelina Jolie, Liev Schreiber, Chiwetel Ejionor, Daniel Olbrychski, August Diehl, Daniel Pearce, Hunt Block, Andre Braugher

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny