Dneska je čtvrtek, 29.02.2024, svátek má Horymír, venku je 1°C, 33 online
TV 09:12:00

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
5867x
Přidáno:
01.11.2010
Autor:
Chen
 

Iron Man 2

obal

Iron Man patří k jedněm z nejlepších comicsových filmů, které jsou v současné době k dispozici a není to proto, že by nabídl úchvatnou akci nebo strhující vizuální efekty (i když obojí je na vysoké úrovni), ale hlavním důvodem je skvěle napsaná a skvěle zahraná hlavní postava.

Tony Stark, egoista, narcis, holkař, který si užívá každé výhody, kterou poskytuje jeho charisma a milionové konto a současně superhrdina Iron Man, jehož úkolem je chránit křehké lidstvo před nebezpečím.

Robert Downey Jr. se díky bohu vymanil z drogového opojení a předvedl své herecké schopnosti v plné parádě. A to samé platí nejen pro díl první, ale i pro díl druhý.

Ten se ovšem nedrží běžného postupu pro tvorbu druhých dílů – větší, výbušnější, akčnější. Naopak, co se týče akce, tak jí tu není tolik, kolik by se od dvouhodinového filmu dalo čekat. Ale nebojte se, nudit se nebudete ani chviličku.

Hlavním důvodem jsou vtipné dialogy a spousta zajímavých postav. To udrží vaší pozornost stejně dobře, jako by šlo o divoké přestřelky a honičky. Kdybych hodně přeháněl, tak Iron Man 2 se otírá o konverzační komedii a sází na rozhovory a zapamatovatelné hrdiny a padouchy.

Hromadu pozornosti na sebe samozřejmě strhává Tony Stark, ale dostatek prostoru mají i další. Kromě nové výkonné ředitelky Stark Industries Virgina Potts (Gwyneth Paltrow), která opět musí žehlit Tonyho průšvihy, je tu další zástupkyně křehkého pohlaví, která ovšem tak křehká není.

Vnadná Scarlett Johansson ztvárnila tajnou agentu organizace S.H.I.E.L.D. Natashu Romanoff (známá také jako Černá vdova). Bohužel její bojové schopnosti předvede jen v jedné scéně, ale stojí za to, přestože nohy jí trošku podráží zvláštní střih. I tak je to ale báječná podívaná.

Podplukovníka Jamese Rhodese tentokráte hraje Don Cheadle (nahradil Terrence Howarda, který měl roli na starost v díle prvním) a konečně uvidíme i jeho alterego War Machinea. James Rhodes je ve své roli malinko nevýrazný, ale nemá dostatek času, aby pořádně oslnil, takže to lze spíše vyčítat scénáristovi, než jemu samotnému.

Záporáci jsou tentokráte dva a to Ivan Vanko (Mickey Rourke), ruský fyzik, který vyčítá rodině Starků to, že on a jeho otec trpěli v Rusku. A je to takový šikula, že si zvládne vyrobit oblek pracující s obloukovým reaktorem. Jeho oblíbené zbraně jsou energetické biče a umí s nimi hodně slušně zacházet.

Další konkurent se sice nespoléhá na hrubou sílu, ale to neznamená, že by nebyl také pěkně nebezpečný. Justin Hammer (Sam Rockwell), šéf konkurenční společnosti je pěkný slizoun se zvráceným smyslem pro humor a neutuchající touhou zlikvidovat svého hezčího a úspěšnějšího konkurenta.

Důležitých postav je tu několik, ne každá má tolik prostoru se předvést, kolik by si asi někteří přáli a to i s ohledem na relativně dlouhou stopáž filmu, ale nedá se říct, že by byl někdo vysloveně zastrčen do pozadí.

Většina z nich je napsaná tak, aby zaujala, což se daří. Jsou natolik výrazné, že vám ani nebude vadit skutečnost, že pořádná akční scéna se odehraje až ve finále celého filmu. Iron Man 2 velice dobře odsýpá a nudit se u něj určitě nebudete.

A závěrečná akce je zpracována tak dobře, že se na ni vyplatí počkat. Nejde o extra třídu, ale o vysoký standard, což je fajn. Jistě, nebylo by na škodu, kdyby byl film prošpikován více souboji, ale jejich absence není tak velký problém, abyste si titul neužili.

Iron Man 2 je povedený comicsový film. Naplno využívá silného obsazení a dobře zpracovaných (anti)hrdinů. Ubíhá rychle, pobaví, rozesměje, Tony Stark je pořád frajer, Black Widow je divoška, tak jak jsme si přáli a záporáci jsou dostatečně výrazní. Pokud by ve třetím díle bylo přitlačeno na akci, tak zavládne dokonalá spokojenost, takhle nejsme vůbec zklamáni, ale ještě by to mohlo být o špetku lepší.

P. S.: Pokud jste fanoušky comicsů, tak se těšte na několik „pomrknutí“ týkajících se jiných hrdinů od Marvela a mimochodem, počkejte na konec titulků.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Jon Favreau
Hrají: Robert Downey Jr., Don Cheadle, Scarlett Johansson, Gwyneth Paltrow, Sam Rockwell, Mickey Rourke, Samuel L. Jackson, Clark Gregg, John Slattery, Kate Mara, Jon Favreau

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Iron_Storm název9/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)