Dneska je sobota, 22.06.2024, svátek má Pavla, venku je 23°C, 46 online
TV 20:01:21

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14123x
Přidáno:
24.06.2005
Autor:
Chen
 

Elektra

obal

Poprvé se tato oblíbená comicsová hrdinka představila filmovým divákům v Daredevilovi, kde se stala femme fatale ústředního hrdiny Matta Murdocka (Ben Affleck – mimochodem, v současné době jsou partnery i v reálném životě). Pokud jste tento titul viděli, asi se divíte, jak to, že se Elektra (Jennifer Garner) opět objevuje na scéně – v Daredevilovi jí zabili. Jenže svět filmu je všemocný, a protože tato postava si vede dobře nejen, co se týče prodejnosti comicsů, ale zalíbila se i filmovému publiku, rozhodli se producenti Elektru vzkřísit pro nový film v němž se stala dokonce hlavním charakterem.

Jistě, že její oživení muselo být vysvětleno, a tak se v několika krátkých scénách dozvíme, že jí vzkřísil mistr Stick (Terence Stamp). Ten jí také začala zdokonalovat v bojových uměních, ale Elektra výcvik nedokončila. Pronásledována stíny minulosti, před kterými se snaží marně uniknout, stává se jednou z nejlepších nájemných vražedkyň. Svou práci sice nevykonává s radostí, ale osud v ní téměř zabil všechny emoce, což je pro likvidátora velká výhoda. Jenže, vše se změní, když se setká s Markem Millerem (Goran Visnjic) a jeho dcerou Abby (Kirsten Prout). Ti jsou její další „prací“, ale ona je, snad proto, že jí Abby připomíná jí samotnou, nedokáže zlikvidovat. A to rozhodně nepotěší její zaměstnavatele. Za její neposlušnost, je přidána na seznam nepohodlných osob. O ty se má postarat bratrstvo The Hand, které je sestaveno z pěti unikátních bojovníků, jsou to extrémně rychlý Kirigi (Will Yun Lee), smrtící polibky rozdávající Typhoid (Natassia Malthe), gigantický Stone (Bob Sapp), supermrštný Kinkou (Edson T. Ribeiro) a Tattoo (Chris Ackermann), který dokáže oživit svá tetování.

Od Elektry jsem očekával především akční podívanou. Přece jen, její příběh doslova svádí k tomu, vytvořit dynamický titul, který nabídne množství strhujících soubojů. Ale naneštěstí nejsou až tak strhující a není jich tolik, aby nám vynahradily jen lehce nadprůměrnou choreografii. Právě ta je kamenem úrazu. Je zvláštní, že i když Jennifer Garner podstoupila výcvik bojových umění, Edson. T. Ribeiro je v různých bojových sportech zběhlý, stejně jako Will Yun Lee a Bob Sapp je dokonce profesionální zápasník, jsou akční sekvence nejen zmatené, ale nejsou ani vizuálně zvládnuté tak, jak bychom od filmu podobného ražení čekali. Většina z členů The Hand je zabita v několika málo vteřinách, aniž by došlo ke stylovému střetu. Téměř nejzajímavější scénou se tak stává přátelský střet mezi Elektrou a Abby (její čtrnáctiletá představitelka Kirsten Prout se pilně věnuje Tae Kwon Do).

Naštěstí Elektra dělá čest svému antickému jménu a nepostrádá i tragickou rovinu. Hlavní postava je neustále pronásledována záblesky minulosti, ve kterých znovu a znovu čelí smrti své matky, která jí velmi poznamenal. Ale nejen minulost jí nahání hrůzu, obává se také toho, že Abby by mohla kráčet v jejich stopách, což nechce dovolit. Jennifer Garner se herecký talent rozhodně nedá popřít (stejně tak, i neuvěřitelné charisma) a sedí jí jak role komediální (Přes noc třicítkou), tak role dramatické, jak nám dokazuje právě Elektře.

Filmové adaptace comicsů to nemají lehké, konkurence je v současné době veliká, takže není vůbec lehké prosadit se. Elektra není špatný film, obsazení je výtečné, speciální efekty vypadají velmi dobře, temná atmosféra titulu opravdu pomáhá, ale současně je také nutno upozornit na to, že akční scény jsou jen mírně nadprůměrné a scénář je místy lehce patetický. Lhal bych, kdybych nepřiznal, že jsem čekal o něco více (speciálně pak, co se týče dynamické složky), ale pravdou je, že to mohlo dopadnou mnohem hůře. Elektra je jistě mířně nadprůměrnou comicsovou adaptací, jejíž potenciál ale nebyl využit naplno.

Proč byste měli film vidět?
  • Protože Jennifer Garner je skvělá
  • Ústřední „záporáci“ jsou charismatičtí
  • Atmosféra je mrazivě temná
Co se nemusí každému líbit?
  • Bojové scény – je jich málo a jejich choreografie je průměrná
  • Střety s „antihrdiny“, než stačíte mrknout, většina z nich umírá
  • Občasná sentimentalita


Režie: Rob Bowman
Hrají: Jennifer Garner, Goran Visnjic, Kirsten Prout, Will Yun Lee, Cary-Hiroyuki Tagawa, Terence Stamp, Natassia Malthe, Bob Sapp, Chris Ackermann, Edson T. Ribeiro, Colin Cunningham, Hiro Kanagawa, Mark Houghton, Laura Ward

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
NiKiS-sk nic moc4/10
tomi2022 elektra6/10
guest RE: hovna
herrspiegelmann Elektra2/10
Judge_Dredd komentář4/10
DexterBexter dobry film
guest hovna
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (7)