Dneska je pátek, 01.07.2022, svátek má Jaroslava, venku je 19°C, 75 online
TV 04:11:15

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14183x
Přidáno:
27.09.2010
Autor:
Chen
 

Symptom Pandorum - Pandorum

obal

Zdánlivě opuštěná kosmická loď, partička netušící, co se děje, tajemné zvuky ze všech stran, to jsou ingredience, které už pár sci-fi filmů použilo a většinou vcelku úspěšně. Pocit toho, že jste uvězněni na vesmírném plavidle, ze kterého není úniku, funguje sám o sobě velmi dobře.

Stejně tak i Symptom Pandorum, které pracuje s tím, že v budoucnu (ne příliš vzdáleném) je z naší přelidněné Země vyslána loď Elysium k planetě Tanis. Na palubě je kromě vzorků rostlin a živočichů také 60 tisíc pasažérů v hibernaci.

Astronaut Bower (Ben Foster) se najednou probudí. Netuší, co se děje, kde je nebo jaký je důvod, že je v hibernační komoře. V následku dlouholetého umělého spánku má výpadky paměti. Vzbudí poručíka Paytona (Dennis Quaid) a společně se snaží uvést Elysium do použitelného stavu, jelikož má problémy s generátorem. Ovšem něco není v pořádku, něco se prohání po lodi a rozhodně to nemá přátelské úmysly.

Navíc je tu další hrozba, nemoc Pandorum, která postihuje dlouhodobě hibernované osoby. Ve zkratce by se dala popsat jako šílenství…

Dá se z toho vykřesat hodně, neustálý strach z toho, kdy se ze stínů vyřítí mutanti nebo skoro paranoidní obavy, u koho se projeví Pandorum a navíc hrozící zkáza lodi, pokud nebude restartován generátor – skvělý námět pro slušný biják.

Ale je tu pár chybek, které této snaze podrážejí nohy. Tou první je vizuální zpracování. Počítačové efekty, mutanti a interiér lodi – k tomu nemám žádné výhrady, je to zvládnuto na výbornou, ale akčním scénám hodně ubírá zběsilý střih a zmatek, který díky tomu propukne. Není to až tak strašné, ale párkrát je opravdu mimo možnosti lidského oka, aby zachytilo, co se děje.

Na jednu stranu je fajn, že se většina filmu odehrává za slabého osvětlení, navíc, když se často ozývají mrazivé zvuky, ale když už dojde na střet s netvory, nebylo by od věci nasnímat scénu tak, aby bylo zřejmé, kdo s kým bojuje a jak se situace vyvíjí.

Stejně problémový je i scénář. Diváka při sledování napadá spousta a spousta otázek a jen některé jsou srozumitelně vysvětleny, jiné sice zodpovězeny jsou, ale ne zrovna smysluplně a navíc, ve finále je záplatka objasněna opravdu svérázně a chce to hodně přemýšlení, aby se člověk dovtípil pointy (respektive událostí, které k ní vedly). A ne tím sympatickým stylem, kdy se chvíli dumá a pak se prohlásí: „Hustě“, ale spíše: „No, možná to mysleli takhle, to snad dává smysl, možná…“.

Možná by stálo za to vyprdnout se na „šokující závěr“ a spíše se soustředit na funkční akci. V hororových momentech funguje film dobře, má slušnou atmosféru a netvoři nejsou směšní. Souboje jsou, jak bylo řečeno, docela zmatené a scénář by opravdu potřeboval docela dopilovat. Je vidět, že Travis Milloy a Christian Alvart (který i režíroval), kteří stvořili scénář, mysleli dobře, ale neuměli to až tak dobře naservírovat třetím osobám.

Symptomu Pandorum dost pomáhají herecké výkony, které jsou na slušné úrovni, což se od „komorního“ filmu dá očekávat. Ben Foster se snaží a vychází mu to a Dennis Quaid také není vůbec špatný.

Mužské oko potěší Antje Traue, jedna z přeživších, vědkyně, která se velmi rychle přizpůsobila bojovým podmínkám, stejně jako Cung Lee jako Manh, kteří se starají o většinu akčních scén (a jde jim to, škoda, že díky střihu to není až tak vidět).

Film by si zasloužil lepší hudební doprovod, protože jednotlivé kousky jsou trestuhodně nevýrazné. Když si člověk vzpomene na žánrově blízké Sunshine, které nabídlo dokonalou muziku, pak se mu zdejší tóny musejí zdát hodně průměrné.

Symptom Pandorum je vlastně takovou kombinací Horizontu události (jehož režisér Paul W. S. Anderson Pandorum produkoval) a Pádu do tmy. Ani s jedním se nemůže srovnávat, ale půjčuje si z nich pár nápadů, které využívá více méně slušně. Nejde o film, který vidět musíte, ale jestli jste fanoušek sci-fi, užijete si ho.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Christian Alvart
Hrají: Ben Foster, Dennis Quaid, Cam Gigandet, Antje Traue, Cung Le, Eddie Rouse

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny