Dneska je sobota, 22.06.2024, svátek má Pavla, venku je 20°C, 45 online
TV 21:28:35

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8779x
Přidáno:
13.08.2007
Autor:
Chen
 

Ghost Rider

obal

Ghost Rider je jednou z nejpodivnějších bytostí, které se pohybují v comicsech vydavatelství Marvel. V jeho universu narazíte na tak prapodivné existence, že vás někdo, kdo šplhá po zdech a vystřeluje pavučiny nebo ovládá počasí vůbec nepřekvapí. Ale hořící kostra motorkáře, to už je něco.

Musím říct, že režisér Mark Steven Johnson je docela odvážný, že se rozhodl práci na Ghost Riderovi přijmout. Opravdu jen málokdo jiný než comicsový fanoušek by dokázal brát vážně plápolajícího kostlivce. Je sice pravda, že Johnson už má s adaptacemi kreslených sešitů své zkušenosti, režíroval Daredevila (který nebyl špatný, ale byl přijat vcelku chladně) nebo napsal scénář k Elektře (ta byla přijata ještě chladněji), ale přece jen, tohle už je pořádně velký „oříšek“.

Johnsonovi se ho nepovedlo rozlousknout tak, jak by si asi většina z nás představovala. Byť má v comicsech Ghost Rider kultovní statut na stříbrném plátně se v nejlepším světle nepředstavuje. Všichni, kdo viděli první ukázky z filmu jistě pochopili, že z toho asi nebude áčkový megahit. Přesto se ale stále dalo doufat v to, že Ghost Rider bude sympaticky naivní akční popcornová jízda.

Nestalo se tak. Film je sice místy docela vtipný a úsměvný (někdy záměrně, někdy ne) a Nicholas Cage s Eva Mendes hrají s příjemným nadhledem a je jasně cítit, že ani Johnson nechtěl, aby byl Ghost Rider smrtelně vážný, ale ani to nestačí, aby tím byly zamaskovány nepříjemné zápory.

obal

Tím hlavním je, že akční scény jsou naprosto neobjevné a docela nudné. Stejně jako v Elektře i tady se ani nenadějete a Ghost Riderovy protivníci umírají v prachu dříve, než se na něco zmůžou. Někdy má Ghost Rider naběhnuto na slušný adrenalinový moment (jízda po mrakodrapu…), ale než se začne něco pořádného dít, dojde ke zklidnění a my můžeme jen tiše nadávat kvůli promrhanému potenciálu.

Hlavním hrdinou je Johnny Blaze (Nicholas Cage), který se upsal Mephistophelovi (Peter Fonda). Ten žádal jeho duši za to, že vyléčí jeho otce (Brett Cullen). Mephistopheles sice svůj slib splnil, ale nejen, že Blaze si svého rodiče neužil dlouho, ale ještě si z něj vládce pekel udělal svého poskoka, lovce temných duší, zvaného Ghost Rider.

Dlouhá léta jeho služby nevyužíval, ale když se Mephistophelův nezbedný syn Blackheart (Wes Bentley) rozhodl sebrat tatíkovi trůn, je Johnny Blaze povolán, aby ho zastavil. Na scéně se také objevuje jeho dávná láska z dětství Roxanne (Eva Mendes), která není Blazeovi rozhodně lhostejná.

obal

Hlavním protivníkem Ghost Ridera je tedy Blackheart (nevím, proč bylo jeho jméno překládáno, upřímně „Zloduch“ není podle mého nejlepší alternativa), ale bohužel Wes Bentley nepůsobí tak děsivě, jak by měl. Je trošku nemastný neslaný. A pěkně odfláknutý je i jeho finální souboj s Ghost Riderem. Opět pár chvil (z nichž žádná není zajímavá) a je konec.

Docela matoucí je i Johnsonovo přeskakování z žánru do žánru. Chvíli je to thriller, za moment tu máme nádech westernu, v dalších minutách se daří budovat skoro hororovou atmosféru, ale někdy máte pocit, že sledujete telenovelu. Jakoby si Ghost Rider nemohl vybrat, kam patří.

Po trikové stránce se žádných zázraků nedočkáte. Za 110 milionů dolarů bych čekal lepší speciální efekty. Ovšem hudebně je na tom film velmi dobře, takže alespoň sluch bude uspokojen.

Jediným štěstím Ghost Ridera je, že si utahuje sám ze sebe. Kdyby se bral vážně, pak by byl ve finále k smíchu. Filmu by určitě prospěly lepší akční scény a výraznější záporák. A přestože je Johnson pracant a kromě režie se ujal i scénáře, měl by asi příště přenechat taktovku nad filmem někomu jinému, protože tohle pro něj bylo až příliš velké sousto.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Mark Steven Johnson
Hrají: Nicholas Cage, Eva Mendes, Matt Long, Raquel Alessi, Peter Fonda, Donal Logue, Wes Bentley, Kirsti Hutton

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Dita Ghost rider9/10
guest vaild10/10
guest hudba
guest Hudba
guest ghost rider
guest ..mne sa to moc nepacilo...2/10
ValkoOo no....8/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (7)