Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 19°C, 205 online
TV 17:15:04

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
15651x
Přidáno:
31.08.2007
Autor:
Chen
 

Bourneovo ultimátum - The Bourne Ultimatum

obal

Agent bez minulosti (2002) a Bournův mýtus (2004) ukázali, že ve vodách špionáže se neumí čvachtat jen Bond, James Bond, ale jsou tu i jiné „ryby“. A jednou z těch nejlepších byl i Jason Bourne. Hrdina vynikajících špionážních thrillerů, které ukázaly, že Matt Damon se i přes svůj průměrný vzrůst a nijak okázalou svalovou výbavu může s klidným svědomím pasovat do role akčního hrdiny. Navíc, Bourneova dobrodružství táhnou (Agent bez minulosti vydělal v kinech s rozpočtem 60 milionů 214 milionů, Bournův mýtus s rozpočtem 75 milionů 289 milonů a Bourneovo ultimátum má také našlápnuto k velkým číslům), takže si potřetí můžeme užít Bourneovo hledání jeho vlastní minulosti.

Osobně jsem viděl pouze Agenta bez minulosti a Bournův mýtus jsem ještě nezhlédl. Ovšem, i když jsem si to původně myslel, tak mě to neznevýhodnilo, protože Bourneovo ultimátum si s nějakým hlubším vysvětlováním toho, co se odehrálo v dílu číslo jedna a dva stalo, hlavu neláme. Jedinými odkazy jsou samozřejmě některé postavy a pár další narážek. Ale příběh Bourneova ultimáta je nastíněn tak chytře, že není problém se v něm orientovat, i když jste předchozí filmy neviděli. Samozřejmě je lepší, pokud ano, protože přece jen rychleji pochopíte, proč Bourne uniká před agenty CIA a pár dalších souvislostí, ale jak říkám, scénář sám o sobě je napsán tak dobře, že se ani jako neznalci Bourneova universa neztratíte.

Jasonova přítelkyně je mrtvá a on stále uniká před svou minulostí, kterou ale nezná, jelikož trpí ztrátou paměti. Drobné útržky mu sice naznačují, proti komu stojí, ale stále tápe. Určitá vodítka mu poskytne novinář, který je vzápětí zavražděn, ovšem stále mnoho informací chybí a Bourne je pevně rozhodnut zjistit, proč se z něj stal trénovaný zabiják bez minulosti. Opět se setká s agentkou Nicky Parsons (Julia Stiles), která mu nabídne pomocnou ruku, čímž se sama vystaví nebezpečí. Bourne je nucen cestovat po celém světě, aby získal data o tom, kým byl původně, ale zástupce ředitele CIA Vosen (David Strathairn) je proti a chce mu v zjištění pravdy zabránit jakoukoliv cestou.

Bourneovo ultimátum je špionážní thriller a jak všichni víme ve špionážním (alespoň tom filmovém) světě se to hemží komploty, zradami a překvapením a ani tentokrát tomu není jinak. Bourne si nemůže být jistý, kdo stojí proti němu a komu naopak může důvěřovat a to je jeden z aspektů, který vás drží v takřka neustálém napětí.

obal

Také tomu notně napomáhá i to, že režisér Paul Greengrass nedovolí divákovi vydechnout a v 99 % filmu neubírá na tempu. Jason neustále před někým prchá, po svých, v autě, na motorce. Časté jsou také souboje beze zbraní i přestřelky. Téměř celou stopáž více než hodiny a padesáti minut se něco děje.

Díky svižnosti kamery, která ovšem někdy záměrně působí rozklepaným dojmem v rámci lepšího vtažení do dění, jsou honičky vcelku přehledné a během soubojů víte, kdo to zrovna schytal atd.. Akční sekvence určitě nejsou zmatené, a přestože (až například na skvělou bitku v koupelně) by pěstní souboje mohly být o něco lepší (pokud jste viděli Undisputed II – Neporazitelný II, pak víte, že Scott Adkins umí rozhodně víc, než měl šanci ukázat během střetu s Mattem Damonem), tak se musí nechat, že Greengrassovi nechybí cit pro svižnost a ví, jak útočit na hladinu divákova adrenalinu.

Přesto to nepřehání, míněno ve smyslu toho, že Bourne sice předvádí pěkné kousky, ale žádný z nich není takový, který by odporoval fyzikálním zákonům. Například během honičky na motorce sice hlavní hrdina ukazuje zajímavé triky, ale jsou natolik realistické, že by je zkušenější motokrosový závodník zvládl. Střety muže proti muži také nejsou přehlídkou toho, jak fungují závěsná lana. Žádné běhaní po zdech a další „matrixovské“ kousky, ale spíše civilnější neuhlazené rvačky.

Hlavní zbraní v Greengrassově arzenálu je ale atmosféra. S tou umí pracovat výtečně. Nervy publika napíná až k prasknutí, udržuje tempo a navíc skvělý Matt Damon ztvárnil roli zmateného, ale smrtelně nebezpečného štvance na výbornou. Kdo by to byl býval řekl, že z vyjukaného kluka, který přebíral se svým kamarádem Benem Affleckem Oskara za scénář k Dobrému Willu Huntingovi se za pár let stane akční ikona první třídy.

Bourneovo ultimátům je jednoduše úchvatnou podívanou, která na vás zběsile nesype výbuchy v každé vteřiny a nehýří digitálními triky v každém záběru, ale spíše se snaží o to, aby akční scény působily co nejvíce realisticky (tedy v rámci filmového světa). Pochlubit se může i skvělým obsazením, kterému samozřejmě vévodí Matt Damon, ale opět nezklame Joan Allen v roli agentky Pamely Landy.

Bez zbytečné omáčky a vtipných bonmotů, Bourneovo ultimátum je film, který stojí za vidění a jestli chcete vidět kvalitní akční podívanou, která není točená jen na efekt, ale má i duši, pak není lepší volby.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Paul Greengrass
Hrají: Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn, Joan Allen, Scott Glenn, Paddy Considine, Edgar Ramirez, Albert Finney, Tom Gallop, Scott Adkins

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest dotaz6/10
guest Bourne trilogy10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (2)