Dneska je úterý, 23.04.2024, svátek má Vojtěch, venku je 0°C, 23 online
TV 00:53:51

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9599x
Přidáno:
03.04.2008
Autor:
Chen
 

In The Name Of The King: A Dungeon Siege Tale - Schwerter des Königs - Dungeon Siege

obal

Uwe Boll, jeden z nejvíce nenáviděných a snad i nejhorších režisérů si prostě nedá pokoj. A to i přesto, že jeho filmové adaptace počítačových her jsou nejen živnou půdu pro ostré jazyky kritiků, ale také diváci jim nejsou nějak nakloněni a snad ani nezvládají vydělat na svůj rozpočet. Ale Boll si to asi nepřipustí a pravděpodobně hodlá zkoušet štěstí, dokud se to prostě nepovede a on nenatočí koukatelný film.

Jestliže mu to někdy vyjde, bude to spíše náhoda než to, že by se jeho schopnosti vyvíjely, ale tím se teď nebude zabývat. Vrhneme se na jeho pokus přivést na filmová plátna skvělé akční RPG Dungeon Siege. To proslulo svou chytlavou hratelností, na kterou se soustředilo především. Příběh jako takový tu nehrál nějak důležitou roli a nikdo si nad ním hlavu příliš nelámal – obyčejný farmář se musí postavit temnotě, aby zachránil království. Během svého dobrodružství potkává další bojovníky a mágy, kteří se přidají na jeho stranu. To je vše.

Filmová verze v tomto ohledu nejde dál. Hlavním hrdinou je muž, který je znám jako „Farmář“ (Jason Statham), kterému bytosti zvané Krugové zabijí syna a unesenou ženu. Farmář nemá žádné vzletné cíle, jednoduše se chce pomstít a zachránit svou ženu. Postupem času se, ale ukáže, že sehraje v osudu celé země mnohem větší roli, než si sám myslel.

Nic složitého nečekejte. Na scénu vstoupí samozřejmě mnohem více postav, jako je kouzelnice Muriella (Leelee Sobieski), její otec, královský mág Merick (John Rhys-Davies), velitel Tarish (Brian J. White) nebo lesní bytost Elora (Kristanna Loken). Proti nim se postaví králův synovec Duke Fallow (Matthew Lilliard) a především čaroděj Gallian (Ray Liotta). Kromě nich se ještě Bollovi podařilo na účasti v projektu ukecat například Claire Forlani, Rona Perlmana nebo Burta Reynoldse.

Netuším, jak to Uwe dělá, ale v jeho filmech se objevují opravdu zvučná jména. Na druhou stranu, zúčastněným hercům asi bylo jasné do čeho jdou, a tak buďto záměrně přehrávají nebo se prostě skoro nesnaží. Jason Statham je charismatický jako obvykle, Leelee Sobieski to opravdu sluší, ale to je asi tak vše, co můžeme na castingu pochválit.

Ale řekněme si to narovinu, o nějaké dramatické výstupy tu nejde. Dungeon Siege je fantasy, které se snaží zaujmout hlavní akční složkou a vizuálními efekty. A docela se mu to daří. Jason Statham se ohání s mečem i bumerangem jedna radost, na scéně se objeví například i ninjové (neptejte se, co ve filmu dělají, to je otázka, na kterou neznám odpověď), kteří předvedou pár opravdu zajímavých kousků a i davové bitvy působí celkem slušně a přehledně. Nejlépe jsou na tom komornější souboje, ale ani ty početnější nejsou špatné. Vlastně jsem byl docela překvapen, jak je Boll dobře zvládl.

Triky také neodpadly nejhůře. Překvapivě nepůsobí jako něco, co můžete vidět na ČT1 v nedělení odpolední pohádce. Dokonce některé scény jako by vypadly z Pána prstenů (ve kterém Uwe Boll nalezl až nezdravou inspiraci). Je celkem škoda, že masky netvorů zvaných Krugové vypadají dost zoufale a jejich „gumovost“ bije do očí. To je v podstatě jediné, na co bych si po obrazové stránce filmu mohl stěžovat. Navíc se povedla i hudba, která je celkem atmosférická. Ale pokud dojde na dialogy, pak doporučuji zacpat si uši, buď jsou ploché jako hrudník Calisty Flockhart nebo jsou sentimentální, až to bolí. Ale zase vás docela často rozesmějí svou naivitou.

Narovinu, nejde o dobrý film, je to film průměrný. Ale dá se na něj docela dobře koukat, nenudí a někdy i pobaví. Vizuálně a hudebně je Dungeon Siege vcelku zvládnutý, akční scény jsou dobré a Jason Statham je pořád stejný sympaťák, jeho charisma nezvládne potlačit ani Boll. Upřímně se přiznávám, že jsem byl překvapen tím, jak slušně projekt dopadl. Jasně, že to není nic, co může konkurovat „áčkovým“ hitům, ale bez mučení přiznávám, že jsem se docela bavil.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Uwe Boll
Hrají: Jason Statham, Leelee Sobieki, John Rhys-Davies, Ron Perlman, Claire Forlani, Kristanna Loken, Matthew Lillard, Brian J. White, Ray Liotta, Burt Reynolds

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest ..
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)