Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 20°C, 22 online
TV 12:00:44

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7553x
Přidáno:
22.11.2010
Autor:
Chen
 

Harry Potter a Relikvie smrti: část 1 - Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

obal

Trvalo to slušnou řádku let, než se čarodějnická sága dostala k cílové pásce, ale je to tu. Respektive první část. Z dětské fantasy plné rozjuchaných barev, vtipných gagů a famfrpálu se stal poctivý hutný thriller s temnou atmosférou. Harry Potter jednoduše dospěl.

Je pravdou, že na šestý díl s podtitulem Princ dvojí krve se sneslo dost kritiky, za to, že jde v podstatě jen o „vatu“, která má diváka připravit na velkolepé finále. Jestliže patříte k těm, kteří tento názor sdílí, a nedokázali jste překousnout, že Princ dvojí krve netlačil děj vysloveně kupředu, pak budete zklamáni i z prvního dílu Relikvií smrti.

Je na místě doporučení přečíst si nejdříve knihu a pak se vydat do kina. Existují pro to dva důvody. Tím prvním je, že některé události předcházející filmu nejsou vysvětleny a scénář operuje s tím, že prostě víte, co se stalo. Zaplaví vás tak spousta informací, které literárně nezkušenému nemusí nic říkat.

Druhý důvod je sporadičtější. Budete připraveni na to, co vás v kině čeká. A co to má být? No, vlastně se nic moc neodehraje. Část první totiž nenabídne přehršel akce a stane se jen minimum zásadních věcí.

Opět se hlavně zametá cestička k velkolepému finále, které se odehraje v druhém dílu Relikvií smrti. Což čtenář čekat bude, nečtenář tím naopak může být velmi zaskočen. Akce je tu na dvě a půl hodiny málo, navíc některé střety jsou „osekané“, takže skončí za pár vteřin a není tu žádná velkolepá scéna, která by brala dech (jedna velkolepě začne, ale odehraje se mimo obraz).

Film je vlastně velice komorní a jeho síla spočívá v něčem naprosto jiném, než jsou monumentální bitvy s pomocí hůlek. Jeho hlavní devizou je hutná až dusivá atmosféra a téměř neutuchající napětí prýštící snad z každého záběru.

Harry (Daniel Radcliffe), Hermiona (Emma Watson) a Ron (Rupert Grint) opouštějí své milované, protože je nechtějí ohrozit. Voldemort není ten typ, který bere ohledy na ty, kteří se mu ocitnou v cestě za jeho cílem, takže je to logická volba. Trio se rozhodne hledat takzvané viteály, předměty, do nichž lord zla ukryl úlomky své duše.

A to je asi tak vše. Ústřední hrdinové cestují z místa na místo, snaží se vypátrat, kde by se artefakty mohly nacházet a občas unikají před lapky nebo se skrývají před smrtijedy. Děj plyne velmi pomalu a gradace není slovo, které byste si s ním spojili.

Film věnuje pozornost něčemu jinému a to jsou hlavní postavy a jejich prožitky ve chvíli, kdy si uvědomují, že kouzelnický svět se mění, Voldemortův vliv je citelný všude a nemohou věřit v podstatě nikomu.

Z toho, co se děje na plátně je cítit, jak bezmocně a zoufale si zúčastnění připadají a není tak problém s nimi jejich dobrodružství prožívat. Ač to může znít šíleně a přehnaně, tak jako thriller s prvky psychologického dramatu film opravdu funguje. Sám bych si před pár lety připadal jako blázen, kdybych něco takového vyslovil o filmu s Harrym Potterem, ale je tomu skutečně tak.

Herci dospívají nejen fyzicky, ale i po talentové stránce a jejich výkony působí věrohodně. Není řeč jen o těch, kterým je věnováno nejvíce prostoru, ale i spoustě vedlejších postav, které se ve filmu mihnou.

U pár bych byl rád (a asi nejen já), kdyby na plátně strávily více času, ale i dvě a půl hodiny nejsou dost dlouhé, aby každý dostal tolik prostoru, kolik si zaslouží. Dokonce i ti, kteří v minulých filmech měli velké role, tentokráte neměli k dispozici více, než pár minut. Ale s tím se dalo počítat, protože se vůbec nedostaneme do Bradavic a drtivou většinu času sledujeme trojici na cestě za viteály.

Vizuální zpracování k depresivní atmosféře přispívá, obraz má většinou ocelový nádech a rozzářených scenérií si příliš neužijeme. Trikových momentů není moc, ale pokud jsou, tak na vynikající úrovni (když si vzpomenete na digitálního Harryho během famfrpálu, který se objevoval v prvních částech, je to jak nebe a dudy). Osobně bych ocenil, kdyby se soubojům věnovalo více času, ale že bych si kvůli jejich absenci rval vlasy, to také ne.

Hudba je stejně mrazivá jako obraz. Z mého hlediska je první část Relikvií smrti bezkonkurenčně nejdepresivnějším a nejtemnějším dílem celé série. Bezútěšná atmosféra je dovedena k dokonalosti a upřímně řečeno, vidět to ve dvanácti letech, tak pár týdnů nespím, aniž bych neměl noční můry.

Není pro mě velkým překvapením, že někteří se u filmu, alespoň podle toho, co jsem slyšel, nudili. Je to prostě jen další příprava před velkým zakončením příběhů z čarodějnického světa. Příběh spíše stagnuje, než aby se hnal dopředu, vše se soustředí na putování hlavních hrdinů, ale díky (asi milionkrát zmíněné) vynikající atmosféře, velmi kvalitním hereckým výkonům a povedenému řemeslnému zpracování jsem si první část Relikvie smrti užil do posledního okamžiku a doslova se nemůžu dočkat části druhé. Červenec příštího roku je, ale sakra daleko.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: David Yates
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Bill Nighy, Julie Walters, Bonnie Wright, Alan Rickaman, Helen Bonham Carter, Ralph Finnes, Robbie Coltrane

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
MrsDarkwood Harry Potter8/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)