Dneska je úterý, 23.04.2024, svátek má Vojtěch, venku je 0°C, 18 online
TV 01:07:25

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7305x
Přidáno:
27.03.2011
Autor:
Chen
 

Poslední vládce větru - The Last Airbender

obal

Posledního vládce větru provází pověst jednoho z nejhorších, ne-li nejhoršího filmu M. Night Shyamalana, tvůrce lahůdek jako je Šestý smysl nebo Vyvolený. Ano, je pravdou, že mu dochází dech. Byť já osobně nepovažuji jeho poslední filmy, jako Stalo se za vyslovené utrpení pro diváka, jeho starším dílkům nesahají skoro ani po kotníky.

Ale pořád jsou ještě snesitelné. Přinejlepším jde o průměrné bijáky, ale nemám dojem, že by u nich mohlo někomu hrozit prasknutí oční bulvy. Spíše zklamání z toho, že kdysi unikátní režisér tak výrazně ztratil na formě.

Poslední vládce větru mu reputaci rozhodně nenapraví. Poprvé si vyzkoušel žánr fantasy a bohužel, není to pro něj to pravé ořechové. Poslední vládce větru je docela zábavný, ale nikterak oslňují produkt, který vás asi ničím nezaujme. Na jedno zhlédnutí jde, ale světem fantasy filmů neotřese. Je to taková oddychová jednohubka, která je plná chybek, ale dívat se na ni docela dá.

Bez pochyb jde, ale o zklamání. Materiál, z kterého Poslední vládce větru čerpá je vynikající. Jde o kreslený seriál, který má mnoho příznivců po celém světě. A není divu, sympaticky vymyšlené universum, v němž žijí čtyři národy, z nich každý reprezentuje jeden živel (voda, země, vzduch a oheň), je zpracováno skvěle, má bohatou a rozvětvenou mytologii a zajímavé postavy.

Nic z toho si ovšem filmové verze nepůjčila a tak se hrdinové v podstatě nevyvíjejí, mytologie je naservírována dost zběsile, bez hlubšího vysvětlování a spojitostí a příběh příliš nedrží pohromadě, skáče se z místa na místo, většinou se na nich stejně neodehraje nic podstatného, a když už něco vypadá zajímavě, tak je to uspěcháno a utnuto v tom nejlepším.

Vše se točí kolem chlapce Aanga (Noah Ringer), který je jediným svého druhu, Avatarem schopným ovládat všechny čtyři živly. A je jedinou nadějí proti národu ohně, který se snaží podmanit ostatní království.

Klasické – jeden musí zachránit celý svět. Nic moc od scénáře neočekávejte, především ne povedené dialogy. Ty jsou spíše úsměvné a hlavně naprosto zbytečné. Během nich se dozvíte jen pár důležitých věcí a jinak jde o ne zrovna zábavnou „vatu“.

Obsazeni byli především neznámí herci, takže nemůžeme čekat, že předvedou skvostné výkony. Není to tragédie, ale některým by pár lekcí herectví neuškodilo. Ovšem moc povedená je hudba, která je, jako jediná věc na Posledním vládci větru, epická.

To už se nedá říct o trikových sekvencích. Vizuální efekty samy o sobě nejsou špatné (tedy, jak které), ale bitvy postrádají správnou dynamiku. Vůbec nezvednou adrenalin v krvi a velmi často (a zbytečně) jsou používány zpomalené záběry, které rozhodně nejsou ku prospěchu věci.

A přitom potenciál je obrovský. Bitvy jedinců, kteří ovládají živly, mohly být obrazově úchvatné. A v určitých momentech se v Posledním vládci větru objeví náznaky monumentálnosti, ale zůstane pouze u nich a žádná z akčních scén vás neoslní.

Některé nejsou špatné, ale myslím si, že většina z diváků si bude v duchu říkat, jak by to asi vypadalo, kdyby film dostal do rukou řemeslně zručnější režisér. A vinu má hlavně a především na triku pan Shyamalana. Režíroval i psal si scénář, takže ji nemá na koho svalit.

Upřímně řečeno, nezvládá ani základní postupy – scénář je často nelogický a sled jednotlivých scén je zbytečně uspěchaný, rozhovory jsou nepovedené, akční scény postrádají správný náboj, vlastně všechno podstatné, kromě muziky, je přinejlepším průměrné.

Nebudu lhát, že jsem se docela nepobavil, ale pachuť nevyužitého potenciálu je cítit na každém kroku. Z Posledního vládce větru mohla být výtečná fantasy, ale není. Je to obyčejný a lehce zapomenutelný kousek a není tak divu, že z plánované trilogie pravděpodobně sešlo. Podobný osud potkal Eragorna a ani v jednom případě, to není překvapení.

Klidně se na Posledního vládce větru podívejte. Nejde o žádné mučení, které by na vás zanechalo trvalé následky. Jde o film, který je svým způsobem docela zábavný, ale skoro nic v něm není pořádně zpracováno. Je to takový filmový polotovar, u kterého si člověk může jen představovat, jak skvělý projekt to mohl být. No, co k tomu říct, možná snad: - vidím, nešikovné lidi. Respektive jednoho, Inda, který skvěle nakopl svou kariéru, ale nedokázal udržet laťku dostatečně vysoko.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: M. Night Shyamalan
Hrají: Noah Ringer, Dev Patel, Nicola Peltz, Jackson Rathbone, Shaun Toub, Aasif Mandvi, Cliff Curtis, Seychelle Gabriel, Katherine Houghton, Francis Guinan

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny