Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 18°C, 35 online
TV 11:10:48

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11985x
Přidáno:
08.03.2010
Autor:
Chen
 

Percy Jackson: Zloděj blesku – Percy Jackson & Olympians: The Lighting Thief

obal

Harry Potter už pomalu ukončuje svou vítěznou filmovou éru, zbývají jen dva filmy a je šmitec a tak se už nějaký ten pátek hledá nová teenagerovská fantasy, která by mohla oslovit publikum. Narnie nastartovala dobře, ale druhý díl příliš nepotěšil, stejně tak Eragon nebo Zlatý kompas nezaznamenali větší úspěch a tak přišel na řadu další knižní hrdina, tentokráte Percy Jackson, který se velmi silně inspiruje v řecké mytologii.

Osobně jsem její velký fanoušek a Staré řecké báje a pověsti jsem četl snad tisíckrát. Měl jsem tedy strach (knižní sérii jsem neměl tu čest poznat), jak se filmaři poperou s mou oblíbenou fantasy látkou. A jsem velmi rád, že mohu prohlásit, že jsem více než příjemně překvapen.

Samozřejmě, že Percy Jackson se ujímá látky po svém, svérázně, humorně a vcelku originálně, ale současně původní legendy ctí a často se jejich novodobé ztvárnění hodně podobá tomu, které známe z hodin literatury ve škole. Během sledování mě ani jednou nezamrzelo, že předlohou byla řecké báje, právě naopak.

Děj se samozřejmě točí kolem dospívajícího Percy Jacksona (Logan Lerman), který se svým kamarádem Groverem (Brandon T. Jackson) prožívají naprosto běžné radosti a starosti středoškolského života. Jenže zatímco oni usínají při otravných hodinách s nepříjemnou učitelkou, mimo jejich zrak se děje něco, co může zničit celý svět. Zeus (Sean Bean) byl okraden o svůj blesk a domnívá se, že zlodějem je syn boha Poseidona (Kevin McKidd), kterým je (jak jinak) Percy.

Ten to ovšem netuší. Ale dojde mu, že není něco v pořádku, když se suplující učitelka změní ve fúrii a žádá po něm, aby ji vydal ukradený blesk. Naštěstí ho zachrání Grover a na vozíčku upoutaný pan Brunner (Pierce Brosnan). Z Grovera se totiž vyklube satyr a z Brunnera kentaur.

Percy je odveden do tábora, kde jsou trénovány děti bohů a smrtelníků, takzvaní polobohové. Tady poznává dceru bohyně Athény (Melina Kanakaredes) Annabeth (Alexandra Daddario) a Lukea (Jake Abel), syna boha Herma (Dylan Neal).

Ale dlouho se tu nezdrží, objeví se Hádes (Steve Coogan), který žádá blesk, jinak si nechá v podsvětí Percyho matku Sally (Catherine Keener), kterou unesl. Ovšem problém je, že ho Percy nemá. Přesto se s Annabeth a Groverem vydává hledat perly bohyně Persefony (Rosario Dawson), které jim umožní dostat se zpět z podsvětí, kam se hodlají vydat, zachránit Sally…

Pokud vám připadá, že se dozvídáte velké množství informací najednou, tak věřte, že film je opravdu nahuštěný a zahrnuje vás spoustou postav, událostí a podobně. Pokud tedy nejste vůbec kovaní v řecké mytologii, mohli byste mít menší problém, ale ne tak podstatný, abyste si Percyho Jacksona neužili.

I ten, kdo nečetl knižní verzi, okamžitě pozná, že děj je velmi osekaný, plnou událostí vypuštěných, ale i tak je prostě ony dvě necelé hodiny zábavné a svižné, rozhodně nenudí a pořád ženou kupředu. Vydáte se do podsvětí, na Olymp, do lidského světa, kde se skrývá spousta mystických bytostí... Režisér Chris Columbus (režisér prvních dvou filmových podob Harryho Pottera) ví, jak natočit chytlavou fantasy primárně pro mladší, ale skvěle fungující i na dospělé.

Velmi mu pomáhá jak obsazení hlavní role, tak i těch vedlejších. Musím se přiznat, že zatímco Percy mi hned sedl, tak u Annabeth jsem měl chvilku problémy, ale i tu jsem si zanedlouho oblíbil, stejně jako Grovera, který se nejprve zdál být tím typem postavy, která se snaží být za každou cenu vtipná, ale nevychází jí to, ovšem za moment jsem změnil názor a musím přiznat, že po dlouhé době jsem ve filmu viděl skutečně vtipného hrdinu, který by nebyl trapný ani otravný.

Zloděj blesku je navíc plný trikových sekvencí, které i se skromným rozpočtem (95 milionů dolarů) nepůsobí nikterak amatérsky a nepovedeně. Nejsou naprosto špičkové, ale kvalitní jsou bez pochyby a hlavně fungují.

Je zřejmé, že se počítalo s dalšími filmovými díly a tak některým jednotlivcům nebylo věnováno dost prostoru, ale bohužel výdělky nebyly až tak dobré, aby se ihned začalo mluvit o pokračování. Což je podle mě velká škoda, protože pokud pominu Harryho Pottera, tak nikdo lepší, než Percy Jackson se v posledních letech v žánru fantasy pro mladou generaci neobjevil a myslím, že je nás dost, kteří doufají, že dostane další šanci. Zaslouží si ji, poprvé skvěle pobavil.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Chris Columbus
Hrají: Logan Lerman, Brandon T. Jackson, Alexandra Daddario, Sean Bean, Jake Abel, Pierce Brosnan, Steve Coogan, Rosario Dawson, Melina Kanakaredes, Catherine Keener, Kevin McKidd, Uma Thurman, Dylan Neal

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Petry Jackson: Zloděj Blesku
guest Percy5/10
MrsDarkwood Percy Jackson: Zloděj blesku6/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (3)