Dneska je středa, 19.06.2024, svátek má Leoš, venku je 21°C, 38 online
TV 02:11:19

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7230x
Přidáno:
27.12.2010
Autor:
Chen
 

Čarodějův učeň - The Sorcerer's Apprentice

obal

Harry Potter vydělává stamiliony a tak je docela překvapující, že se na plátně neobjevuje více kouzlících jedinců. Jerry Bruckheimer se rozhodl, že situaci napraví a představí vlastní pohled na mágy. Ale nevyšlo mu to ani zdaleka tak, jak by si představoval.

Po finanční stránce se Čarodějův učeň rozhodně nemá čím chlubit. V žádném případě nevydělal ani část toho, co si producenti představovali a co se týče kvality, tak by na tom také mohl být o dost lépe. Má určité náznaky atmosféry, vtipu a zábavnosti, ale ani jeden ze zmíněných aspektů není lepší než lehce nadprůměrný.

Režisér Jon Turteltaub to nevzal úplně za ten správný konec, i když měl k dispozici slušný rozpočet (150 milionů dolarů), zvučná jména v hereckém obsazení a docela zajímavý příběh. Při trošce štěstí a notné dávce umu z toho mohl být začátek povedené fantasy ságy, ale vyšel z toho bohužel jen lehce „stravitelný“ popcornový biják, který slušně pobaví, ale že by zanechal hlubší dojem, to asi ne.

Čarodějův učeň má pár problémů a jedním z nich je, že se někdy tváří jako vcelku vážně míněné fantasy, pak je spíše pravověrnou komedií, následně mísí oba žánry a pak zase skáče od jednoho k druhému. Jako by se neuměl rozhodnout, čím chce vlastně být.

Bylo zřejmé, že s námětem, ve kterém se mladý ňouma musí postavit nejmocnější kouzelnici všech dob, nepůjde o naprosto nevtipnou záležitost, ale vtípky je zapotřebí kvalitně dávkovat a ne je nacpat do deseti minut, pak dlouhou dobou nic a poté vypustit na diváka další vlnu gagů. Ale popravdě, většina z nich stejně není extra zábavná, spíše se nad nimi člověk mírně pousměje.

Většinu legračních scén dostal na starosti hlavní hrdina Dave (Jay Baruchel) - typický ňouma, který nemá štěstí s holkami, ale má jednu životní lásku a to je fyzika. A samozřejmě je to právě on, který má být prvním Merlinovcem, kouzelníkem, který jako jediný může zničit proradnou čarodějnici Moganu le Fay (Alice Krige).

Ale nejdříve se musí naučit ovládat svou magickou moc a s tím mu pomáhá jeden ze tří učedníků Merlina (James A. Stephens), Balthazar Blake (Nicolas Cage). Jenže i Morgana má následovníky, v čele s bývalým Balthazarovým přítelem Maximem (Alfred Molina).

Mytologie o kouzelnících, kteří žijí mezi námi a bojují o záchranu světa je zajímavá. Ale není nastíněna tak dobře, jak by mohla být. Kdyby bylo pozadí hlavního dění zpracováno lépe, určitě by to nebylo ke škodě věci.

Trošku zklamáním jsou i trikové efekty. Postavy využívají jen pár typů kouzel a jejich efekty nejsou extra dobře zvládnuté. Ne špatně, ale v některých momentech jsou až moc „digitální“ a přece jen, s rozpočtem 150 milionů se dají udělat větší divy.

Bez větších výtek je herecké obsazení. Jay Baruchel ňoumy umí, stejně jako Nicolas Cage mentory se smyslem pro humor a Alfred Molina je záporák jako vyšitý. V tomto ohledu si určitě není na co stěžovat.

Celkově ale není Čarodějův učeň tak dobrý film, jak mohl být. Má slušně rozběhnuto, ale než se dostane do zdárného finále, dochází mu dech. Humor by mohl být dávkován lépe, efekty by si zasloužily lepší zpracování, příběh by si zasloužil více pozornosti, je toho dost, co se dá kritizovat. Ale i přes to všechno není Čarodějův učeň titul, který by nudil. Je docela zábavný, jen u něj budete mít často pocit, že kdyby se režie ujal někdo šikovnější, mohl z toho být špičkový biják. Takhle je jen slušný.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Jon Turterlaub
Hrají: Nicolas Cage, Jay Baruchel, Alfred Molina, Teresa Palmer, Toby Kebbell, Omar Benson Miller, Monica Bellucci, Alice Krige, Jake Cherry

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
MrsDarkwood Čarodějův učeň6/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)