Dneska je pondělí, 27.05.2024, svátek má Valdemar, venku je 15°C, 58 online
TV 07:43:57

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[5]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11237x
Přidáno:
10.05.2010
Autor:
Chen
 

Upírův pomocník – Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

obal

Když vám řeknu, že Upírův pomocník je inspirován knihou a přidám to, že zpočátku se vám bude jevit jako rodinná fantasy, asi většina z vás nadšená nebude. A nedivím se, tenhle žánr nemá příliš kvalitních zástupců.

A je trošku sporné, jestli Upírův pomocník povedený je či ne. Je totiž zvláštní, dost zvláštní na to, aby spoustu lidí odradil. Kombinuje černý humor, temný nádech, mrazivou atmosféru i bizardní charaktery.

Pro někoho chutný koktejl zábavných ingrediencí, pro druhé nepříliš lákavá směsice aspektů, které dohromady nefungují.

Těžko soudit, na čí stranu se přiklání pravda. Jisté je, že Upírův pomocník je příliš praštěný na to, aby si ho zamilovala drtivá většina publika. Nabízí sice svět, který je protknut mytologickou historií o bitvě mezi hodnými upíry a zabijáckými vampýry, ale příliš se o této válce nedozvíte. Je to škoda, protože je to téma rozhodně lákavé.

Nejvíce času strávíte s mladíkem jménem Darren Shan (Chris Massoglia), který má rád pavouky a svého nejlepšího kamarády Stevea (Josh Hutcherson). Zatímco Darren (mimochodem, Daren Shan je pseudonym autora knižní předlohy) je slušňák, Steve je problémář, který si s ničím neláme hlavu.

Společně se vydávají do cirkusu plného monster, který přijíždí do města. Narazí tu na pozoruhodné osoby, které by rozhodně do běžné společnosti nezapadly. Mezi nimi je i upír Larten (John C. Reilly), který po pár peripetiích udělá z Darrena poloupíra.

Pořád to zní velmi lákavě. Cirkus plný jedinců s pozoruhodnými schopnostmi, válčící upíři a vampýři, jenže vše je nabídnuto příliš zběžně, než abyste si to pořádně užili. O nedostatku informací o válce pijáků krve už jste se dozvěděli, ale o nic lépe na tom nejsou obyvatelé cirkusu, z nichž většina bude velmi rychle představena a tím to hasne.

A to je bezesporu vyplýtvaný potenciál. Je sice pravda, že některé postavy jsou opravdu hodně zvláštní, ale svět vytvořený Shanem (spisovatelem) je velmi svérázný. Na to si buď zvyknete, nebo ne. Překvapivě ale ani sama hlavní postava není představena dostatečně. Příliš si neláme hlavu s tím, že je najednou poloupírem, že musí opustit rodinu a podobně. Ne, že by bylo potřeba psychologické drama, ale trošku niterných prožitků by neuškodilo.

Stejně tak akce mohla být o moc lepší, souboje jsou zmatené, někdy docela nezáživné a postrádají zapamatovatelné momenty. I v tomto ohledu jede film na „půl plynu“.

Prostě to zamrzí, skoro z každé minuty je cítit, že kdyby se někdo více snažil (a tím nemyslím herecké obsazení, které je hlavním kladem filmu), mohlo to dopadnout mnohem a mnohem lépe a my mohli sledovat skutečně zajímavý film.

Ale nestalo se a Upírův pomocník, i přes přítomnost spousty známých jmen (Ray Stevenson, Ken Watanabe, Salma Hayek, Jane Krakowski nebo Willem Dafoe) z toho vzešel jen snesitelný, ale nikterak oslnivý titul.

Kdyby byl Upírův pomocník lépe řemeslně zvládnutý, plus bylo přidáno na dynamice, tak by bylo hodnocení výrazně vyšší, ale nestalo se. Ani mě tedy příliš nepřekvapilo, že film nevydělal žádné astronomické sumy (při rozpočtu 40 milionů jsou výdělky z kina necelých 38,34 milionů). Spoustu lidí jistě zaskočil zvláštní styl (chvíli máte pocit, že sledujete komedii, chvíli zase horor) a nepomůže ani to, že se v určitých momentech film docela „táhne“.

Mohlo to dopadnout lépe, projektu jsem docela věřil, ale musím říct, že jsem mírně rozčarován. Upírův pomocník je sice skvěle obsazený a dobře zahraný, ale v jiných ohledech příliš pokulhává. Sledování nebude žádným utrpením, ale užívat si každou minutu asi také nebude.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Paul Weitz
Hrají: John C. Reilly, Chris Massoglia, Josh Hutcherson, Jessica Carlson, Ray Stevenson, Patrick Fugit, Morgan Saylor, Ken Watanabe, Salma Hayek, Orlando Jones, Jane Krakowski

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Shailin9/10
nagato naruto
guest film - UPÍRŮV POMOCNÍK10/10
guest upírův pomocník10/10
Lenishka88 Upírův pomocník8/10
guest ...6/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (6)