Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 17°C, 24 online
TV 10:43:00

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[8]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
16710x
Přidáno:
22.11.2006
Autor:
Chen
 

Borat: Nakoukáni do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu - Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazachstan

Hlavní postava - reportér Borat

Hlavní postava - reportér Borat

Už jen název (tentokrát se překladatelé asi hodně zapotili, ale stojí to za to :)) napovídá, že toto nebude něco, co byste mohli vidět každý den. Borat (asi se nedivíte, že budu používat jen první slovo z názvu) je film, který by se dal s něčím jiným srovnávat jen těžko. Borat je postava vytvořená komikem jménem Sacha Baron Cohen pro jeho pořad Da Ali G Show, která už pár let boduje na televizních obrazovkách. Sacha je někdo, kdo rozhodně nemá strach rýpnou si i do nejožehavějšího tématu. Za to si zasloužil spoustu obdivovatelů, ale také plno odpůrců. Jeho humor je totiž opravdu dost drsný. Je xenofobií, je rasistický, je nevkusný, je nechutný a je k popukání (alespoň pro někoho). Ale je to stále humor, na což někteří lidé zapomínají a Cohena tvrdě kritizují, jako by to snad vše mínil vážně.

Borat je projekt, který si vysloužil oficiální protest vlády Kazachstánu. Není ani moc divu. Hlavní postava, reportér Borat je Kazach a jeho rodná země je vylíčena jako místo, kde se vám po obýváku prohánějí krávy, auta tahají koně, bratři ocumlávají své sestry, které se živí prostitucí a lidé, kteří se dožijí čtyřicítky jsou považovány za unikát. Dobrá, to není zrovna lichotivé, ale každý s troškou zdravého rozumu musí pochopit, že jde o vtip. Sice nejhrubšího zrna, ale určitě ne reálný.

Film je vystavěn na tom, že nic netušící obyvatelé Ameriky musí čelit reportérovi z Kazachstánu, který natáčí v USA dokument. Jeho cílem je to, aby se v jeho rodné zemi naučili něco více od vyspělých obyvatel nejmocnější země světa. A musí se nechat, že Cohen má odvahu, když si sedne mezi feministky a začne jim tvrdit, že vládní doktor v Kazachstánu dokázal, že ženy mají mozek velikosti veverky, pronásleduje lidi, protože se s nimi chce seznámit a políbit je na obě dvě tváře, jak je v jejich zemi zvykem atd. atd.. Člověk se nestačí divit, co za ptákoviny hlavního hrdinu napadají. Většinou jsou k smíchu, ale ten vám někdy zamrzne, když vidíte jak na některé situace reagují Američané. Jejich názory jsou často, řekněme dost podivné.

I když film staví hlavně na reakcích lidí, kteří se skutečně domnívají, že se účastní natáčení dokumentu, má i jakousi hlavní dějovou linii. Náš hrdina se totiž zamiloval do Pamely Anderson a snaží se dostat do Kalifornie, aby se s ní oženil (aniž by jí nějak intenzivně přemlouval).

Z počátku se zdá, že terčem posměchu bude Kazachstán

Z počátku se zdá, že terčem posměchu bude Kazachstán

Během svého dobrodružství stále pokračuje v natáčení svého pořadu, takže má šanci potkat se s různými lidmi, které svým pohledem na svět často zaskočí. Na rodeu předvede svérázný „remix“ americké hymny, během večera u vyšší společnosti přinese své lejno v pytlíku, lektorce slušného chování ukazuje intimní fotky se svým nejstarším synem. K smíchu je hlavně to, když můžete sledovat reakce lidí, kteří se musejí s podobnými Boratovými kousky vypořádat. Někteří se snaží tvářit, že nic, ale moc jim to nejde, jiní se rovnou pustí do řevu a odhání milého reportéra co nejdál od sebe.

Některé Boratovy názory jsou opravdu svérázné, až se člověk diví, že nedostane jednu přes hubu (jinak to říct nejde). Po zhlédnutí filmu asi nebudete vůbec překvapeni tím, že se na film sneslo plno žalob. Není divu, protože i když se z počátku zdá, že terčem posměchu bude Kazachstán, tak je za pár momentů jasné, že ti, kdo se tu neukazují v příliš lichotivém světle jsou právě obyvatelé USA. Na druhou stranu, co by se rozčilovali, když Cohen je přímo nezesměšňuje, ale oni to zvládnou sami tím, jak na nahozené téma oponují.

Některé scény jsou samozřejmě naaranžované a pár z nich je zbytečných. Například, když se Borat rve nahý se svým producentem Azamatem, který masturboval nad fotkou Pamely, to je už trošku moc (producent Azamat nemá zrovna postavu 20-ti letého kulturisty). Je to zbytečně zdlouhavé a nechutné. Ale když oba naháči vběhnou na kongres, jsou ohlasy mezi lidmi něco, co stojí za vidění.

Musí se ocenit, že se Sacha Baron Cohen do něčeho takového pustil. Pokud berete jeho film s nadhledem, pak jde o opravdu vtipnou komedii. Jestliže ho ale někdo vnímá vážně, pak mu musí přijít Borat jako hodně nesnášenlivý projekt. Ale jsem si jistý, že Cohen chtěl, aby ho lidé vnímali jako satiru. Pokud by si někdo měl zamést na vlastním dvorečku, tak někteří Američané, protože díky jejich názorům je jasné, že burani nejsou v Kazachstánu ale v „US and A“.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Larry Charles
Hrají: Sacha Baron Cohen, Ken Davitian, Pamela Anderson, Luenell

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Film Borat je...Celkem 413 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest USA
Slavek Mazec10/10
guest super10/10
Mara Kurevská Brutalita
Iron_Storm .10/10
YesusFist přehnané8/10
acidofil nareztip
reznor skvělé8/10
Joseph Dodatek8/10
gull recenze od Boratofila9/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (10)