Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 18°C, 29 online
TV 11:05:15

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
10334x
Přidáno:
16.02.2011
Autor:
Chen
 

Blbec k večeři - Dinner for Schmmucks

obal

Není vůbec neobvyklé, že když se někde mimo USA povede nějaký film nebo seriál, v Hollywoodu se námětu chytnou a vytvoří svou vlastní verzi, „přístupnější“ pro domácí publikum.

Přístupnější znamená, že pozmění jména postav a místa, kde se odehrávají jednotlivé události, a je vystaráno. Málokdy si vezmou jen základní příběhovou linku a výrazně ji upraví. Ale je pár výjimek a Blbec k večeři k nim patří.

Z původního francouzského originálu si film půjčuje jen hlavní myšlenku, kterou zaobaluje do standardních komediálních klišé – šílené vedlejší postavy, emocionální romantická linka a vítězství přátelství nad mamonem peněz.

Očekávatelně se tak publikum rozdělí do dvou táborů – ti, kteří ocení, že Američané nekopírují políčko po políčku a ti, kteří jsou znechuceni tím, že filmaři ignorují to, co nabízí originál. Není filmař ten, aby se zavděčil lidem všem.

Blbce k večeři bych ani do označení remake netlačil. Bere si základní premisu, ale zbytek je překopán od základů. Vzniká tak sice lehce zaměnitelná komedie, kterých se objevují spousty, ale alespoň tvůrci nelenili a nekopírují scénu za scénou.

Námět se točí kolem mladého finančníka Tima (Paul Rudd), který je shodou okolností pozván na večeři ke svému šéfovi. Tomu se chce za každou cenu zavděčit, aby byl povýšen a zapůsobil tak na svou přítelkyni Julii (Stephanie Szostak). Ale onen večírek má určitá specifika – každý si musí přivést společníka, který ostatním vyrazí dech. A jak? No, tím, jak je ujetý, pitomý, praštěný, prostě blbec.

Tim má pořádné štěstí, protože doslova narazí na Barryho (Steve Carell), který je přesně to, co hledá. Ovšem Julii se zrovna nelíbí, že její přítel, který byl vždy milý a přívětivý, hodlá potlačit sám sebe a společně s bandou zbohatlíků zesměšňovat nic netušící lidi.

Pak už se vše odehrává zhruba tak, jak se dá očekávat. Vše samozřejmě dopadne dobře, ti zlí dostanou, co si zaslouží, ti hodní taktéž. Zvítězí láska, přátelství, však to znáte. Ale docela dobře funguje humor, který sice docela často sklouzne k trapnosti, ale je tu spoustu scén, které pobaví.

Steve Carell je jako Barry skvělý, Paul Rudd také nezklame a hodně pozornosti na sebe strhávají vedlejší postavy, které jsou opravdu šílené (Barryho šéf si myslí, že je telepat, Tima pronásleduje šílená bývalá „milenka“, která ráda dostává, ale taká rozdává rány, Julie se stará o umělce, který je poněkud excentrický…).

Film tak sice ztrácí na uvěřitelnosti, ale ono je to fuk, stejně nejde o žádnou kritiku omezenosti a egoismu některých movitých lidí, kteří si myslí, že mohou vše, ale standardní komedie bez hlubšího myšlenkového proudu.

Prostě něco, co vás má rozesmát, na hodinu a půl pobavit a tím to hasne. Žádné větší ambice tu nejsou cítit. A přestože je to možná škoda, protože téma se dá docela slušně využít ke kritice chování určitých skupin ve společnosti, nakonec si stejně z filmu odnáším spíše kladné pocity, protože mě docela slušně pobavil.

Bohužel, ale někdy prostě moc tlačí na pilu a určité situace žene až do těžko snesitelných absurdností, které nejsou zábavné, ale jednoduše trapné.

Není jich moc, ale jsou tu a zbytečně kazí celkový dojem. Naštěstí, ale vítězí dobré gagy. Na dva dobré připadá jeden špatný a to relativně jde.

Blbec k večeři je dobře obsazená, vcelku vtipná komedie, která sice není originální, objevuje se v ní několik nešvarů a nenajdeme tu žádnou hlubší myšlenku, ale stejně jsem nakonec vypínal přehrávač s úsměvem na rtech a slušně pobaven.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Jay Roach
Hrají: Steve Carell, Paul Rudd, Zach Galifianakis, Jemaine Clement, Stephanie Szostak, Lucy Punch, Bruce Greenwood, David Walliams, Ron Livingston

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny